Про китайця у Франківську і циганську Азію

 

Китаєць дивився у вікно купейного вагону. Годину тому він зайшов до поїзда в обласному центрі з ратушою, подібною до дзиґи, увінчаної монгольським капелюхом. Він дивився на зарослі бур’яном поля Західної України і згадував чжоуського князя Сянь-гуна, який перетворював на рабів тих, хто лінувався обробляти плодючі землі, та імператора Цао Пі, що наказав зварити у казані чиновника, який не прослідкував за посівами у довіреній йому провінції.

 

Він дивився на придорожні смітники, над якими вітер піднімав зграї пластикових пакетів, на безкраї промислові зони і технічні майданчики, що погребли під собою незліченні гектари ріллі, на зарослі очеретом болота, що тягнулися вздовж залізниці. Пам’ять підказувала йому все нові й нові імена монархів та їхні закони, котрі жорстоко карали тих недбальців, що ображали плодоносну землю байдужістю, та тих урядників, які цій байдужості сприяли.

Китаєць знав, що їде землями, яким судилися зміни. Він знав, що тутешня людність подалася на заробітки, залишаючи своїх дітей на старих і сусідів, що невдовзі у тутешні міста і села прийдуть діти інших народів і не факт, що найрозумніші і найпрацьовитіші. Але також він знав про невблаганний закон історії, який не передбачає штучного утримання порожнечі там, де зручно жити і затишно вмирати.

Він бачив місто, в якому багатоповерхова, коробчаста, розмальована у циганські кольори Азія перемагає дво- і триповерхову Європу. Місто, де на масляному фасаді жаби сусідять із левами. Він слухав, як йому розповідають про безлад і злидні люди, що під’їжджають до кав’ярень на джипах і носять швейцарські годинники. Він бачив, як по ресторанах розлітаються незароблені гроші, зауважував, які довгі сієсти у будівельних робітників з одноманітно вгодованими обличчями.

Він ходив ринками і розглядав тих, хто купує зіпсоване сало, підігріту ковбасу та зів’ялі овочі. Він дивувався цінам на гриби. Він намагався зрозуміти власників порожніх магазинів, де товсті продавчині не відлипають від сотових і не звертають уваги на покупців. Він фотографував місцеві монументи, аби довести родичам, що найбридкіші пам’ятники встановлені зовсім не у Дацуні.

Він пробував спрогнозувати, куди саме йде це місто та уявити його через півстоліття. Йому здавалося, що він бачить його майбутнє у масивних житлових спорудах за річкою, у пивних пляшках біля фонтану та в дітях, одягнених у малайзійський секонд. Для заглиблення в місто він спробував випити чвертку того, що тут називали коньяком, але відчув лише різь у шлунку та рідний смак барвника, виготовленого на хімкомбінаті у південно-східному Ганьсу.

Тепер він вирішив доїхати до Львова, не лягаючи. У купе не працював кондиціонер, а могутньої статури дядько на верхній полиці хропів так, як у Дацуні ревуть мегаватові генератори.

«У цьому всьому немає розміру, – вирішив китаєць. – Бруд, безлад і несмак можна знайти у кожній країні. Але там воно все укладено в певний розмір. Десь більший, десь менший, але пропорції зберігаються. І завжди присутні маленькі острівці міри та самоповаги. А тут розміри сплутані, люди не відрізняють головного від другорядного і жодні прогнози не працюють».

А може, подумав він, коли поїзд вже проминув Старе Село, я просто не зміг знайти отих маленьких острівців? Часу було замало і коньяк виявився несправжнім. А маленьких острівців без правильного алкоголю не роздивитись.

 

report.if.ua


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

749
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739