Про канони

 

У своєму житті Церква керується Св. Писанням і Св. Переданням. Чи не найважливішим елементом останнього є правила Православної Церкви (грецькою - канони). «Правилами називаються ті письмові визначення, які законодавча влада церковна видала протягом декількох століть і які досі мають силу в православній церкві, як позитивні і взагалі обов'язкові закони для всіх і кожного, хто є член цієї церкви» (єп. Нікодим (Мілош). На жаль, сьогодні не всі віруючі згодні приймати правила такими, яими вони є. Оскільки із обов‘язковістю їх сперечатися важко (явно протестантське твердження), сперечаються із їхньою незмінністю.

Твердження про те, що канони із ходом історії можуть змінюватися, тим паче, відмінятися - неприпустиме і неправославне. Так, вони – церковний закон. Проте, не лише закон. Згідно із православним віровченням, канони є Божим Одкровенням і богодухновенні, як і Св. Писання. Оскільки належать до Св. Передання. Перше й друге доповнює, пояснює одне одного. Тому просунуті ієрархи і радять мати настольними книгами дві – Біблію та Книгу правил. Неможливо уявити, щоб християнин при здоровому глузді казав чи навіть думав, що якісь слова Біблії застаріли. Що їх можна змінити чи відмінити. Із церковними правилами те саме.

Є правила, що наразі не діють. У зв‘язку із історичними обставинами. Наприклад, зараз у Церкві немає інституту дияконис. У середі православних немає рабства. Ясно, що канони стосовно дияконіс та рабів не діють. Проте, якщо коли-небудь диякониси знадобляться Церкві – невідмінені, незмінні канони щодо них знову діятимуть. Навіть за світською логікою церковні правила не можуть бути змінені чи відмінені. Перше: всі вони видані чи затверджені Вселенськими соборами. Тому змінювати й відміняти їх міг би лише Вселенський собор. Хоча велике питання, був би такий собор законним чи «розбійницьким» (швидше за все – останнє). Друге: на основі чого нам сьогодні визначати, які правила потребують змін, які можуть не виконуватися? Якщо Св. Отці однозначні: мають виконуватися всі. Це не принижує висоти й духовності християнської віри. Навпаки - вказує, куди саме тягнутися. А то ж наша, людська, натура така капосна. Ми ж захочемо відміняти найважче для нас. Воно ж, зазвичай, – найважливіше. Так, наприклад, комусь здаються «застарілими» церковні правила щодо посту. І не тому, що у ХХІ столітті піст не потрібен. А тому, що його головна пристрасть – обжерлевість. І так з усім. Покоління та обставини змінюються – а правила, як і Слово Боже, лишаються незмінними. Тому що незмінними лишаються пристрасті й гріхи людські.

 

Звісно, канони не мають сили старозаповітного закону Мойсея. Вони не можуть застосовуватися «за буквою», по-фарисейськи. Церковні правила – сіль, що запобігає псуванню нашого єства. Попереджає або врачує падіння. Їхня ціль – допомогти позбавитися від гріха, допомогти у спасінні. Повернути нас до Христа. А не покарати чи зробити життя більш тяжким. Канони – зразок. Ідеал, якого слід всіма силами прагнути. Як і будь-який ідеалу, його майже неможливо досягти. Але прагнути – мусимо. Знаючи та усвідомлюючи, що Церква живе Христом. Котрий милує та спасає. Тому існує поняття «ікономії» - відступу від суворості правил заради милості й любові. Але відступ, виключення – воно і є виключення. Коли виключення відбуваються постійно, і при тому там, де можна було б і дотримуватися правил – це просто нехтування правилами. Заради власних уявлень або зручності. Невиправдане, пагубне свавілля. Гріх.

Кожен із нас приходить до Церкви зі своїм баченням світу, життя і того, як усе має бути. Й одразу намагається нав‘язати своє бачення. Замість того, щоб послухати, що Церква пропонує нам. Вислухати пояснення і спробувати зрозуміти, чому саме так. Як правило, виявляється, що «саме так» - ідеальний варіант. Перевірений часом і досвідом багатьох поколінь святих. Господь Ісус Христос через Церкву Свою посилає нам усі можливості для нашого спасіння. І відкидати частину Його дарів тому, що ми не в силах її осягнути, тому що вона здається нам застарілою, чи просто не подобається – неприпустимо. Канонічні правила писалися та приймалися Отцями, котрі діяли Духом Святим. На відміну від нас…

Кажуть, якщо в житті користуватися виключно канонами, без євангельської любові та милосердя – виходить розкол. Проте, якщо користуватися лише Св. Писанням, без канонів – виходить єресь. Істинний, спасительний шлях до Христа лежить посередині. Вузький, як лезо бритви. Ним боляче ходити. Але до Царства Небесного по-іншому не потрапиш.

 

Надія Моклюк,

Братство


09.08.2012 Надія Моклюк 4533 1
Коментарі (1)

християнка 2012.08.09, 13:06
"Проте, якщо користуватися лише Св. Писанням, без канонів – виходить єресь." Браво! Скільки живу, ще такого не чула, що користуватись Святим письмом - єресь! Судді хто? А ще українською не в середі, а в середовищі.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1641
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

371

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1725

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1513
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

565
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283