Про футбол, народу команду і тонкий інститут війни

 

 

Таємними і не зовсім прихованими потугами США і Великобританії  - головним чином, Зепп Блаттер подав у відставку, щойно встигши посісти вчергове посаду президента ФІФА. А так би, чого б ще там,  став диктатором цивілізований швейцарець, з огляду   на вік і роки сидіння  в більш як комфортному кріслі. Від цього не лише сильно засмутилася Росія, а й багато країн Африки та Азії (яка між ними суттєва різниця ?!). Вдумайтеся: всі п’ятдесят чотири африканські представники своїх  національних футбольних федерацій  проголосували, як госдума за  кремлівську директиву, за Блаттера. 

В той час, коли сорок сім країн Європи, де стільки чемпіонів світу за весь час існування структури ФІФА, проголосували проти президентства Блаттера.  «Свого».  У системі голосування, де діє принцип на кшталт голосів ООН одна  країна  - один голос, десять із десяти країни Латинської Америки  - ключові у футболі держави Бразилія, Аргентина та інші – теж не дали Блаттеру голосів. Про Північну Америку годі й говорити. Дожився весь футбольний світ, де за бонуси від шейхів і росчиновників глянсовані європейці купують азії й африки, щоб з лихвою їм продатися. Це про блаттера і його команду.

Відставкою швейцарець ще добре відбувся, бо корупція, наче вірус (сподівання, що не Ебола), розповсюдилася світом зі швидкістю ледь не світла. І як би стався глобальний футбольний розкол – прем’єр міністр Великобританії Девід Камерон погрожував, до-речі, утворенням паралельної, точніше, альтернативної ФІФА структури, - то світ зробив би ще один крок до третьої світової війни.

Шанси на втрату чемпіонату світу Росією в 2018 зростають. Це додаткове джерело тиску на путіна, що б там не говорили і про жалюгідну м’якість Обами, і про недолугість української сторони – насправді не все так погано для нас, не все. А путін нокдаунний  удар пропустив в черговий раз. Шкода, що поки всі удари він стоїчно витримує – бо вони, поки що, всі вище пояса.

 

Тим часом у нас завершився футбольний сезон.  На фоні чималих неприємностей в нашій країні, одна із немаленьких приємностей яскравіє: Динамо Київ чемпіон. Нарешті після стількох  років. Ера Донецького Шахтаря, якщо не позаду, то вже за піком досягнень.

Жодної зловтіхи з команди із Донбасу, за яку теж вболіваю в єврокубках, як багато інших наших громадян з різних боків ріки Дніпра, навіть попри те, що гравці цієї дрім-тім через «поради» адміністрації клубу посоромилися одягти публічно футболки з написом на підтримку української армія – отака вона команда мрії і моладазьті нашей. Яка змушена грати свої домашні матчі у Львові тепер, яка ще обижається всерйоз, що її ба менше підтримують у Львові, ніж Дніпропетровське «Дніпро». Вони, точніше,  усім відомий  власник «Шахтаря» і чисельні фанати цієї команди, лише не ультраси,  більш, ніж символічно потіснені.

Так, у нас жодна команда не функціонує без олігархічного капітула: Динамо – дитина Сурксів, Дніпро Коломойського, Карпати теж годуються з ложечки власника «Дніпра», «Ворскла» належить Жеваго, ще не втратив всі як би лишень  футбольні активи  в країні мільярдних заробітків росіянин Новінський  та ін. Це все давно відомі і ніким не утаємничені речі.

Однак Динамо, незважаючи на все,  – це всеукраїнська команда.  Стрижнева, центральна для української історії і далеко не лише спортивної. Динамо, на відміну від Шахтаря, об’єднує людей по всій країні. Цього зуміло добитися і Дніпро, пробившись до фіналу кубку кубків. 

Динамо – це переможець, це тріумфатор ментальний. Його першу частину історії сягають протиборства з московським спартаком, і кияни зуміли перемогти їх в цьому: 13 чемпіонств  порівняно з 12 москвичів.  Двічі тріумф на Євроарені.

Далі в Незалежній країні вони повторили це досягнення і перевершили цьогоріч: 14.  І ще не вечір. Про що це говорить ? Що Україна має  цей еґрегор Вікторії , який не всі мають.  Україна це не топос поразки, а тільки ейдос і пафос поразки. Це лікується.

Я не знаю, чи існує якийсь містичний зв'язок, як дехто вважає,  між смертями провідних в минулому гравців Динамо минулого літа і за цим відразу злет команди, чи це якась замісна жертва невидимих сил, -  навряд, одначе, що точно, то це, що футбол більше, ніж гра і ура-патріотичний об’єднавчий чинник на рівні інвестиції в культурну спадщину майбуття  плюс гарний настрій робочого піпелу, шоб не бунтував.

Футбол, це перш за все, субститут війни. І тут дійсно присутня замісна жертва. В тому, що війна солдатів замінюється на змагальність спортсменів. Це цивілізаційне досягнення першими обсмакували і винайшли античні греки. Олімпійськ ігри були винайдені як деактуалізація внутрішніх  війн між полісами, островами, і актуалізація агону – змагання замість війни, поразки замість смерті. І перемоги замість перемоги. Це вищий етап у розвитку людської свідомості.

І спорт зараз відіграє не меншу роль, як колись , попри те, що він зараз занадто комерціалізувався, все ж він виконує важливі каналізаційні функції агресії та тріумфу людського. Футбол  в цьому тримає пальму першості.

Путін недарма наважився на криваву авантюру проти Україну, хоч він її готував і раніше,  але успіх російської збірної в Сочі прямо-таки відкрив в його недорозвинутій ментальності масштабні ірраціональні вузли. От тільки він не врахував кілька важливих і можливо доленосних факторів: перемога в зимовій олімпіаді не означає перемоги в літній, бо глобальне потепління призводить до девальвації не тільки русского рубля, а й фактору русчкої зіми в подальших її війнах – вже не з наполеонами і гітлерами.  Олімпіада – це сублімація війни, а не репрезентація війни, цього він не знає і Дугін цього йому не підказав. А ще він, напавши на Грузію 2008 в день відкриття літніх олімпійських ігор, спрофанував і розізлив не на жарт «олімпійських богів». За це відплата неминуча.

На відміну від Росії, в якої, скоріш за все, відберуть чемпіонат на користь Британії чи Німеччини, у нас з поляками не забрали(ну, ми, слава Богу, і ні з ким не воювали). Ми, так би мовити, глибоко символічно встигли закріпитися на стіні цивілізації з правильного фасаду. І як би менше вкрали колєснкові і януковичі, то це була би казка. Яка б означала, що й нам і революції не треба було і реформи не треба вапше проводити. Багато хто так і вважає, нам знайомі ці імена.

А ще ми знаємо, що нам потрібно повномасштабно розвивати  культуру(не плутати з фізкультурою) , спорт і військо. Не хочеться цитувати пуйло, але ніхто не буде сумніватися більше в доцільності і реальності такої держави як Україна, якщо не припиниться чиновничуькожлобське уявлення про армію,  культуру і спорт.

Та повинно відбутися не повернення в 90-ті, де хоча й панувало Динамо, але загальні умови країні були спірні,  а має бути рейс в майбутнє, де футбольних суддів будуть так само саджати як і нормальних суддів. Відтак з часом виграють першість країни Львівські Карпати, а Лігу Чемпіонів Динамо і Дніпро. А повернутий Донбас глобально вболіватиме за приміром «Металург» Донецьк. Він вже за нього вболіває, ті, що ще не вболівають за Динамо і Карпати.

 Івано-Франківську і іншим містам давно пора мати (не знов,у а нову) команду і стадіон. Місту обласного значення без представництва в високому командному спорті, з урахуванням тепер ще й втрати баскетбольного клубу, це, як ножем нижче пояса.

 Світова статистика підтверджує, що там, де гаразд із спортом, там гаразд із армією та бойовим духом. Наші спортсмени у багатьох видах спорту останнім часом немало перемагають, особливо приємно вражають перемоги над  росіянами. А це вже ознака Чогось.

Колись в часи архаїки футбол грали людськими головами, тепер сферою (планетами дещо іншого покрою). Країні, аби не скотитися  в архаїку і для збереження голів корупціонерів і бандитів цілісними, але ізольованими сіткою не футбольних рамок,  конче потрібно ногами і руками чіплятися за світову сферу на полі. І здобувати перемоги.

 

Трохи відео про метафізику футболу не з найдостойніших уст, проте акцент не на персонажах, а на змісті.

https://www.youtube.com/watch?v=ZN4uqJmRqPM

https://www.youtube.com/watch?v=RymzuisnPeo


09.06.2015 Яв Назар 1766 0
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1045
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2861

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1723

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1085
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1066
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

345
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283