Про деградацію

Процеси суспільного занепаду зазвичай відбуваються в три етапи. Перший етап називають «стадією тривоги». На цьому етапі негативні явища лише окреслюються, їхні вогнища зачіпають другорядні громадські структури, зримо проявляються бодай в найбільш вразливих місцях – в освіті і культурі. Суспільний організм відчуває незручності і посилає сигнали регуляторній надбудові – державі. Та реагує  в міру компетенції чиновників.

На другому етапі, котрий звично називати «кризовим», суспільна хвороба вражає практично всі галузі та інституції. Корумпований державний механізм не реагує на сигнали. Або імітує реакцію, або ж створює фейкових «ворогів народу», на яких офіційно переноситься відповідальність за кризу. Громада намагається компенсувати бездіяльність офіційного регулятора волонтерством та різноманітною (часто хаотичною) самодіяльністю, яку малоосвічені люди можуть сприймати за прояви чогось зовсім іншого. Скажімо, за «ознаки становлення громадянського суспільства».

Третій етап називається «стадією деградації». На цьому етапі значну частину суспільства охоплює прогресуюча байдужість. Державна бюрократія повністю зациклюється на своїх станових та кланових інтересах, не реагуючи ані на зовнішні виклики, ані на виклики з боку місцевих еліт. Правоохоронні органи частково криміналізуються, частково перетворюються на приватні «магазини», що торгують безпекою. Посилюється еміграція, освіта і культура остаточно втрачають ціннісні орієнтири і формалізуються до символічної «вивіски».

На третьому етапі руйнуються навіть механізми самозбереження правлячого класу. Держава ще продовжує призначати «ворогів народу», але каральні органи саботують переслідування цих «ворогів», бо не бачать в цьому особистої (грошової) зацікавленості. Політичні еліти не спроможні висунути справжніх лідерів, їх просто немає.

Але, якщо на кризовому етапі еліти висувають «лідероподібних» політиків, котрі намагаються імітувати ознаки провідників та управлінців, то на етапі деградації кандидатами в лідери стають відверті клоуни, шахраї та «люди-функції», завданням яких є радше посилення хаосу і невизначеності, аніж системна боротьба за владу. Якісна суспільна дискусія стає неможливою, позаяк «люди-функції» не запрограмовані на діалог, а лише на його блазенську імітацію або ж блокування.

На етапі деградації з’являються фінансово-політичні групи, які готові заробляти на демонтуванні держави. Їхні учасники починають розуміти, що входження в подієвий потік деградації є більш прибутковим, аніж опір цьому потокові. Першими на цей шлях стають ті, хто володіє інструментами управління деградацією, тобто банками, механізмами розподілу бюджетних грошей, силовими структурами та ЗМІ.

Сторонній спостережник дивується тому, що зрощена з бізнесом бюрократія робить одну помилку за іншою. Сторонній спостережник не розуміє: те, що він сприймає за помилки сановних топ-менеджерів, насправді є логістичними кроками по управлінню деградацією. Що на третьому етапі прибутковим є правильно організоване руйнування суспільства.

При цьому ті, хто заробляє на деградації, знають, що навіть задимлені руїни суспільства можна буде згодом вигідно продати зовнішнім «стейкхолдерам». Що навіть доведений до жебрацтва, сповнений ненависті та хворий на світоглядну шизофренію соціум можна буде виставити на міжнародний аукціон. Що можна буде продати суспільство без території, або ж територію без суспільства, в залежності від побажань покупців. Що один замовник може претендувати на біомасу, інший на природні копалини, а третій навіть на атрибути розмонтованої держави, якщо недорого.

В принципі, ті, хто призначив себе продюсерами деградації, вже виставили ріжки. Можна, звісно, вважати, що постановники водевілю з естрадним кандидатом в президенти вправно торпедували амбіції іншого естрадника. Але, так само, можна припустити, що це нас щойно перевірили на глибину деградації.


Коментарі (1)

Ярослав 2018.06.14, 10:57

Всі процеси мають мають дуже важливий параметр, свою постійну часу. Якщо його не враховувати або просто навіть не означувати, то процес, як динамічне явище, описати неможливо. Це перетворюється на ботаніку 4-столітньої давності.  Тому цей начерк нагадує гарного метелика, пришпиленого на листі з колекції (це сказано не в негативному плані)  

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700