Про деградацію

Процеси суспільного занепаду зазвичай відбуваються в три етапи. Перший етап називають «стадією тривоги». На цьому етапі негативні явища лише окреслюються, їхні вогнища зачіпають другорядні громадські структури, зримо проявляються бодай в найбільш вразливих місцях – в освіті і культурі. Суспільний організм відчуває незручності і посилає сигнали регуляторній надбудові – державі. Та реагує  в міру компетенції чиновників.

На другому етапі, котрий звично називати «кризовим», суспільна хвороба вражає практично всі галузі та інституції. Корумпований державний механізм не реагує на сигнали. Або імітує реакцію, або ж створює фейкових «ворогів народу», на яких офіційно переноситься відповідальність за кризу. Громада намагається компенсувати бездіяльність офіційного регулятора волонтерством та різноманітною (часто хаотичною) самодіяльністю, яку малоосвічені люди можуть сприймати за прояви чогось зовсім іншого. Скажімо, за «ознаки становлення громадянського суспільства».

Третій етап називається «стадією деградації». На цьому етапі значну частину суспільства охоплює прогресуюча байдужість. Державна бюрократія повністю зациклюється на своїх станових та кланових інтересах, не реагуючи ані на зовнішні виклики, ані на виклики з боку місцевих еліт. Правоохоронні органи частково криміналізуються, частково перетворюються на приватні «магазини», що торгують безпекою. Посилюється еміграція, освіта і культура остаточно втрачають ціннісні орієнтири і формалізуються до символічної «вивіски».

На третьому етапі руйнуються навіть механізми самозбереження правлячого класу. Держава ще продовжує призначати «ворогів народу», але каральні органи саботують переслідування цих «ворогів», бо не бачать в цьому особистої (грошової) зацікавленості. Політичні еліти не спроможні висунути справжніх лідерів, їх просто немає.

Але, якщо на кризовому етапі еліти висувають «лідероподібних» політиків, котрі намагаються імітувати ознаки провідників та управлінців, то на етапі деградації кандидатами в лідери стають відверті клоуни, шахраї та «люди-функції», завданням яких є радше посилення хаосу і невизначеності, аніж системна боротьба за владу. Якісна суспільна дискусія стає неможливою, позаяк «люди-функції» не запрограмовані на діалог, а лише на його блазенську імітацію або ж блокування.

На етапі деградації з’являються фінансово-політичні групи, які готові заробляти на демонтуванні держави. Їхні учасники починають розуміти, що входження в подієвий потік деградації є більш прибутковим, аніж опір цьому потокові. Першими на цей шлях стають ті, хто володіє інструментами управління деградацією, тобто банками, механізмами розподілу бюджетних грошей, силовими структурами та ЗМІ.

Сторонній спостережник дивується тому, що зрощена з бізнесом бюрократія робить одну помилку за іншою. Сторонній спостережник не розуміє: те, що він сприймає за помилки сановних топ-менеджерів, насправді є логістичними кроками по управлінню деградацією. Що на третьому етапі прибутковим є правильно організоване руйнування суспільства.

При цьому ті, хто заробляє на деградації, знають, що навіть задимлені руїни суспільства можна буде згодом вигідно продати зовнішнім «стейкхолдерам». Що навіть доведений до жебрацтва, сповнений ненависті та хворий на світоглядну шизофренію соціум можна буде виставити на міжнародний аукціон. Що можна буде продати суспільство без території, або ж територію без суспільства, в залежності від побажань покупців. Що один замовник може претендувати на біомасу, інший на природні копалини, а третій навіть на атрибути розмонтованої держави, якщо недорого.

В принципі, ті, хто призначив себе продюсерами деградації, вже виставили ріжки. Можна, звісно, вважати, що постановники водевілю з естрадним кандидатом в президенти вправно торпедували амбіції іншого естрадника. Але, так само, можна припустити, що це нас щойно перевірили на глибину деградації.


Коментарі (1)

Ярослав 2018.06.14, 10:57

Всі процеси мають мають дуже важливий параметр, свою постійну часу. Якщо його не враховувати або просто навіть не означувати, то процес, як динамічне явище, описати неможливо. Це перетворюється на ботаніку 4-столітньої давності.  Тому цей начерк нагадує гарного метелика, пришпиленого на листі з колекції (це сказано не в негативному плані)  

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

223
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1348
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2439 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3586
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2909
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2122

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

585

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

432

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1610

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1768
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

256
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

476
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

773
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4938
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

333
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

849
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10092
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

473
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

227
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

346
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

375
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

692