Притча про білий мармур

 

Багато років тому йшов пустельною дорогою юнак. Він пішов з країни за рішенням старійшин. У своїй країні Він був чудовим майстром, бідним, але талановитим. Від його виробів скупий ставав щедрішим, похмурий - привітнішим, некрасива жінка -красунею.

Але мудрі старійшини знали, що тільки страждання, праця і далекі мандри перетворюють майстра в справжнього митця. Тому і влаштували юнакові випробування: знайти в далеких краях білий мармур, вирізьбити із нього статую коханої дівчини, тільки тоді юнакові дозволялось повернутися додому і взяти шлюб із коханою. Після довгих мандрів юнак знайшов в горах брилу білого мармуру. Але в нього не було різця і він звернувся до коваля. Той виставив умову: за різець ріквідпрацювати підручним у кузні або із мармуру зробити ошийник для собаки. Юнак вирішив, що рік - це дуже довго, і зробив ошийник. Отримавши різець, майстер заходився виточувати образ своєї Коханої.

Але без натурщиці лінії жіночого тіла втілити не вдавалось. Хлопець звернувся до дівчини, схожої на Кохану. В неї також була умова: юнак мав стати її служником або хоч ненадовго покохати її. Майстер погребував роботою служника, але згодився покохати дівчину, а вона стала його натурщицею. І ось настав день, коли постать Коханої була вже готова, але на той час юнак забув її обличчя.

Майстер звернувся до Правителя тієї країни, тому що вважав, що з помічниками і майстернею робота буде просуватися краще. Правитель дав йому найкращу майстерню і умілих помічників, пообіцяв багатство і почесті за умови, що юнак спочатку зробить погруддя Правителя. Майстер погодився, став жити у розкошах і керувати помічниками, які із брили білого мармуру різьбили погруддя. Коли роботу було скінчено, юнак глянув - і жахнувся: Погруддя було виконано без іскри Натхнення. Правитель тим часом помер, юнак одержав замовлення на погруддя нового Правителя… Коли ж майстер прийшов у свою майстерню, він раптом загадав усе: свою далеку Кохану, мудрих старійшин. Але чарівний білий мармур був увесь витрачений, а натхнення покинуло юнака. І майстер зрозумів, що втратив те, заради чого варто жити.

Юнак зрозумів, що назавжди втратив те, заради чого було варто жити - натхнення. Собачий ошийник із найціннішого матеріалу ніколи не зробить скупого добрішим, натурниця не замінить образу Коханої, погруддя несправедливого Правителя, яке не осяяла іскра натхнення майстра, відправлять на смітник. Люди забудуть навіть ім’я митця, який марно розтратив свій талант, не встояв перед звабами, зберіг свої руки білими, але втратив гаряче серце і можливість зробити брехуна справедливим, похмурого - усміхненим, найнепривабливішу жінку - чарівною. Юнак не витримав життєвих випробувань, не остеріг себе від спокус легкого життя у розкоші і розвагах.

Його торбинка колись була повна бідності, а зараз наповнилася червінцями, і він уже не зможе легко закинути її за плечі, щоб знову іти по світу, шукати білий” мармур, творити, робити життя людей радіснішим. Не страх, а відчай охвпив юнака від того, що він уже ніколи не зможе повернутися до своєї домівки, не зустріне рідних людей, не загляне в очі Коханої…


04.02.2013 10880 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

896 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

806
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1622
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2251
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4229 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3236

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

228

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

458

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

399

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

867
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

639
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

684
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

968
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1094
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

681
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6266
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1758
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31775 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1563
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

765 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

730