Природа в небезпеці: воєнні злочини та екоцид внаслідок російської агресії

Війна, яку росія розв’язала проти України, стала не лише трагедією для суспільства, але й екологічною катастрофою. Забруднення ґрунту, води та повітря, знищення лісів і заповідних зон це жахливі наслідки російської агресії.

Чи буде росія притягнута до відповідальності за свої злочини на міжнародному рівні? Скільки ще екосистем буде зруйновано? Скільки людей постраждає від отруєння та хвороб, спричинених війною?

Ці питання не мають простих відповідей. Але одне можна сказати точно: світ не повинен ігнорувати екологічні злочини росії, адже це порушує всі міжнародні стандарти та договори. І направду це стосується не тільки України, а й цілого світу.

Війна в Україні веде до екологічної катастрофи

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною. Такі дані оприлюднені у звітах Київської школи економіки та Zoї Environment Network. Там же йдеться про те, що на розмінування країни знадобиться кілька десятків, а то й сотні років. Ці цифри жахають масштабами руйнувань і якими будуть наслідки для українців після закінчення війни.

На жаль, активні бойові дії продовжуються, і кожного дня екологія країни потерпає все більше:

  • забруднення атмосферного повітря через обстріли промислових об'єктів, лісові пожежі та вибухи боєприпасів;
  • забруднення ґрунту хімічними речовинами та важкими металами;
  • забруднення водних ресурсів стічними водами, нафтою та іншими шкідливими речовинами;
  • знищення екосистем та втрата біорізноманіття;
  • знищення природних заповідників та об'єктів природно-заповідного фонду.

3 мільйони гектарів лісу потребують відновлення

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, третина площі всіх лісів України постраждали внаслідок російської військової агресії.  Визначити загальну суму завданої шкоди наразі неможливо, але за деякими підрахунками фахівців, які озвучив міністр, ця цифра може сягати 56 мільярдів доларів. Також змінюють площі постраждалих територій та масштаби збитків бойові дії, обстріли й війна, що триває щодня та масштабує екоцид в Україні.

Росія вчинила близько 2500 випадків екологічних злочинів проти України

Внаслідок цього природа потребуватиме невизначено довгого часу, щоб відновитися після всіх руйнувань війни.

Знищені дерева не виростуть знову за один день; водойми, забруднені внаслідок бойових дій, не очистяться самі собою за короткі терміни; тварини, які втратили звичне середовище існування, не зможуть одразу адаптуватися до нових умов.

Загибель природних заповідників та біосферних резерватів завдає непоправної шкоди екосистемі.

Національний природний парк “Святі гори” на Донеччині знищений російськими агресорами на 80%.

В окупації перебуває щонайменше 8 заповідників та 10 національних природних парків.

Російська агресія щодня несе смерть, руйнування та шкоду довкіллю України

Агресор повинен відповісти перед Міжнародним кримінальним судом, адже його дії є прямим порушенням міжнародного права. Для цього необхідно, щоб об'єдналася міжнародна спільнота експертів з екологічного права та криміналістики для збору доказів та фіксації всіх випадків екоциду. Головна мета притягнення росії до відповідальності та справедливого покарання.

Ми повинні пам’ятати, що росія активно використовує пропаганду, щоб розпалити ненависть до України. Дезінформація використовується для виправдання війни та має на меті деморалізувати українців і роз'єднати західні країни. Зважаючи на це, варто бути дуже пильним та не піддаватися впливу агресора.

Ще минулого року під час зустрічі з лідерами країн "Групи семи" (G7), президент України Володимир Зеленський представив "формулу миру" 10 умов припинення війни в Україні. Серед яких – припинення екоциду. Адже необхідність негайно рятувати довкілля напряму впливає на майбутнє України та світу – наслідки та негативний вплив, спричинений російською агресією катастрофічні.

Володимир Зеленський назвав шокуючі цифри: близько 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами та не розірваними снарядами, а десятки донецьких шахт  затоплені, і це є величезною загрозою не лише для річок Донеччини, а й для Азовського моря і Чорноморського басейну загалом.

Внаслідок війни в Україні загинуло 6 мільйонів (!) свійських тварин та тисячі дельфінів у Чорному морі, а десятки тисяч гектарів землі втратили свою родючість через їх тотальне знищення.

Спільні зусилля ЄС: посилення відповідальності за екологічні злочини

В Україні розпочато кілька сотень кримінальних проваджень за екологічними злочинами, 14 з яких визнані екоцидом. Ще у грудні 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила документ "27 правових принципів захисту навколишнього середовища у зв’язку зі збройними конфліктами".

Європарламент ухвалив резолюцію, якою рекомендує внесення змін до відповідної Директиви Європейського Союзу з метою криміналізації екологічного злочину на рівні держав-членів ЄС. Резолюція також пропонує включити екоцид до Римського статуту як п'ятий злочин. Це дозволить Міжнародному кримінальному суду розслідувати та карати за екологічні злочини, що мають серйозні наслідки для довкілля та людей.

Росія повинна нести публічне покарання

Жертви російської агресії (як цивільні, так і військові) заслуговують на справедливість. Публічний трибунал підтвердить, що лише справедливість є необхідною умовою мирного співіснування, а жорстокість та агресія ніколи не залишаться безкарними.

Війна в Україні це не лише боротьба за її землі, це війна за цінності. Світ повинен об'єднати зусилля, щоб зупинити російське насилля та захистити мирних громадян і довкілля від жорстоких знущань.


27.02.2024 Едуард Прощук 1635
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3217
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1352
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1462
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2582
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2309
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2243

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

206

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1442

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2195

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2941
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

489
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

626
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

635
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

479
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15927
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2833
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1105
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26583 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

959
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

819 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

626