Природа в небезпеці: воєнні злочини та екоцид внаслідок російської агресії

Війна, яку росія розв’язала проти України, стала не лише трагедією для суспільства, але й екологічною катастрофою. Забруднення ґрунту, води та повітря, знищення лісів і заповідних зон це жахливі наслідки російської агресії.

Чи буде росія притягнута до відповідальності за свої злочини на міжнародному рівні? Скільки ще екосистем буде зруйновано? Скільки людей постраждає від отруєння та хвороб, спричинених війною?

Ці питання не мають простих відповідей. Але одне можна сказати точно: світ не повинен ігнорувати екологічні злочини росії, адже це порушує всі міжнародні стандарти та договори. І направду це стосується не тільки України, а й цілого світу.

Війна в Україні веде до екологічної катастрофи

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною. Такі дані оприлюднені у звітах Київської школи економіки та Zoї Environment Network. Там же йдеться про те, що на розмінування країни знадобиться кілька десятків, а то й сотні років. Ці цифри жахають масштабами руйнувань і якими будуть наслідки для українців після закінчення війни.

На жаль, активні бойові дії продовжуються, і кожного дня екологія країни потерпає все більше:

  • забруднення атмосферного повітря через обстріли промислових об'єктів, лісові пожежі та вибухи боєприпасів;
  • забруднення ґрунту хімічними речовинами та важкими металами;
  • забруднення водних ресурсів стічними водами, нафтою та іншими шкідливими речовинами;
  • знищення екосистем та втрата біорізноманіття;
  • знищення природних заповідників та об'єктів природно-заповідного фонду.

3 мільйони гектарів лісу потребують відновлення

За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, третина площі всіх лісів України постраждали внаслідок російської військової агресії.  Визначити загальну суму завданої шкоди наразі неможливо, але за деякими підрахунками фахівців, які озвучив міністр, ця цифра може сягати 56 мільярдів доларів. Також змінюють площі постраждалих територій та масштаби збитків бойові дії, обстріли й війна, що триває щодня та масштабує екоцид в Україні.

Росія вчинила близько 2500 випадків екологічних злочинів проти України

Внаслідок цього природа потребуватиме невизначено довгого часу, щоб відновитися після всіх руйнувань війни.

Знищені дерева не виростуть знову за один день; водойми, забруднені внаслідок бойових дій, не очистяться самі собою за короткі терміни; тварини, які втратили звичне середовище існування, не зможуть одразу адаптуватися до нових умов.

Загибель природних заповідників та біосферних резерватів завдає непоправної шкоди екосистемі.

Національний природний парк “Святі гори” на Донеччині знищений російськими агресорами на 80%.

В окупації перебуває щонайменше 8 заповідників та 10 національних природних парків.

Російська агресія щодня несе смерть, руйнування та шкоду довкіллю України

Агресор повинен відповісти перед Міжнародним кримінальним судом, адже його дії є прямим порушенням міжнародного права. Для цього необхідно, щоб об'єдналася міжнародна спільнота експертів з екологічного права та криміналістики для збору доказів та фіксації всіх випадків екоциду. Головна мета притягнення росії до відповідальності та справедливого покарання.

Ми повинні пам’ятати, що росія активно використовує пропаганду, щоб розпалити ненависть до України. Дезінформація використовується для виправдання війни та має на меті деморалізувати українців і роз'єднати західні країни. Зважаючи на це, варто бути дуже пильним та не піддаватися впливу агресора.

Ще минулого року під час зустрічі з лідерами країн "Групи семи" (G7), президент України Володимир Зеленський представив "формулу миру" 10 умов припинення війни в Україні. Серед яких – припинення екоциду. Адже необхідність негайно рятувати довкілля напряму впливає на майбутнє України та світу – наслідки та негативний вплив, спричинений російською агресією катастрофічні.

Володимир Зеленський назвав шокуючі цифри: близько 200 тисяч гектарів нашої землі забруднені мінами та не розірваними снарядами, а десятки донецьких шахт  затоплені, і це є величезною загрозою не лише для річок Донеччини, а й для Азовського моря і Чорноморського басейну загалом.

Внаслідок війни в Україні загинуло 6 мільйонів (!) свійських тварин та тисячі дельфінів у Чорному морі, а десятки тисяч гектарів землі втратили свою родючість через їх тотальне знищення.

Спільні зусилля ЄС: посилення відповідальності за екологічні злочини

В Україні розпочато кілька сотень кримінальних проваджень за екологічними злочинами, 14 з яких визнані екоцидом. Ще у грудні 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила документ "27 правових принципів захисту навколишнього середовища у зв’язку зі збройними конфліктами".

Європарламент ухвалив резолюцію, якою рекомендує внесення змін до відповідної Директиви Європейського Союзу з метою криміналізації екологічного злочину на рівні держав-членів ЄС. Резолюція також пропонує включити екоцид до Римського статуту як п'ятий злочин. Це дозволить Міжнародному кримінальному суду розслідувати та карати за екологічні злочини, що мають серйозні наслідки для довкілля та людей.

Росія повинна нести публічне покарання

Жертви російської агресії (як цивільні, так і військові) заслуговують на справедливість. Публічний трибунал підтвердить, що лише справедливість є необхідною умовою мирного співіснування, а жорстокість та агресія ніколи не залишаться безкарними.

Війна в Україні це не лише боротьба за її землі, це війна за цінності. Світ повинен об'єднати зусилля, щоб зупинити російське насилля та захистити мирних громадян і довкілля від жорстоких знущань.


27.02.2024 Едуард Прощук 1126
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1059
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1495
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1451
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4340 31
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1768 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1097

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

311

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

430

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

560

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

830
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

9790
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

554
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

632
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7272
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

581
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

856
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

1423
08.04.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18951
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

489
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

665
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

637
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

835