На жаль, від ймовірності отримати харчове отруєння не застрахований ніхто. Отруїтися можна неякісними продуктами чи погано приготовленою їжею, в яку потрапили віруси, бактерії і паразити; продуктами, що містять токсичні речовини або пестициди.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Високий Замок.
Харчове отруєння може супроводжуватися болями в животі, нудотою, підвищенням температури, блювотою, діареєю. Після отруєння потрібні сили на очищення та відновлення, які організм отримує завдяки харчуванню. Проте зараз він не здатний повноцінно сприймати і перетравлювати звичну їжу. Тому після отруєння знадобиться дієта, яка не буде перевантажувати, а сприятиме якнайшвидшому одужанню. Дієта допоможе швидко відновити водно-сольовий баланс і розрахована на те, що механічний, термічний і хімічний впливи на слизову оболонку шлунка і кишечника є максимально щадними.
Як харчуватися у перші дні після отруєння
У день після отруєння кількість їжі, що з’їдається, має бути мінімальною. Бажано утриматися від їжі першого дня після отруєння. У цей період потрібно багато пити, щоб уникнути зневоднення. Це може бути звичайна переварена вода, відвар шипшини, зелений чай, мінеральна вода, неміцний чай з ложкою цукру, рисовий відвар. Можна з’їсти трохи домашніх сухариків. До вечора має стати набагато легше. Можна випити нежирний курячий бульон або перекусити рідкою кашею, звареною на воді (рисова, гречана, манна). У невеликих кількостях дозволяється картопляне пюре без масла і молока. Рис має абсорбувальні властивості, тобто вбирає надлишкові гази, токсини з кишечнику. Тому під час і в перші дні отруєння рекомендується їсти слабо посолену рисову кашу. Якщо турбує діарея, можна пити відвари з в’яжучими властивостями (відвар шипшини, чорниці, чорної смородини, звіробою).
У перші дні після отруєння їжа повинна переважно мати консистенцію пюре або каші. На другий день можна їсти невелику кількість курячого м’яса, парові котлети, легкі пісні страви, які не будуть перевантажувати роботу травної системи. Дієти рекомендовано дотримуватися три дні. Їжа – тільки варена. Рекомендується їсти рідкі каші, нежирне відварне м’ясо в подрібненому вигляді, негусті бульйони, яблучне пюре, компоти із сухофруктів. Їсти невеликим порціями (близько 6 разів на день), в цілому зменшити обсяг вживання їжі.
Через три дні можна розширити раціон харчування, але робити це потрібно поступово. Перейти на звичайний раціон можна, коли людина відчує, що її шлунок більше не подразнений. Особливо уважним потрібно бути до свого харчування протягом двох тижнів після отруєння, оскільки процес повного відновлення досить тривалий. Уникайте дуже гарячої або дуже холодної їжі – їжа повинна бути помірно теплою.
Які продукти гальмують одужання
Деякі продукти не бажано вживати в перші дні після отруєння, щоб не перевантажити травну систему. До них належать продукти, які викликають підвищене газоутворення, їжа і напої з агресивним середовищем. Це – суха і дуже волокниста їжа (свіжі овочі та фрукти в цілому вигляді, смажені страви, копченості, ковбасні вироби, ячна і перлова каші, консерви, солодощі, шоколад, фрукти, сирі овочі, незбиране молоко, бобові, продукти з дріжджового тіста). Виключіть жирну, солону і гостру їжу. Рекомендується утриматися від вживання молочних і кисломолочних продуктів. Варто утриматися й від вживання деяких напоїв: міцного чорного чаю, кави, какао, соків, газованої води, алкогольних напоїв. Через кілька днів після того, як самопочуття значно покращиться, потрібно подбати про відновлення кишкової мікрофлори. У цьому допоможуть каші, фрукти, кисломолочні продукти з біфідобактеріями (кефір, натуральні йогурти, кисле молоко).
Як уникнути харчового отруєння
Щоб муки, пережиті на тлі отруєння, більше не повторилися, потрібно завжди пам’ятати про принципи безпечного харчування.
Дотримуйтеся безпечного приготування і вживання їжі
Ретельно мийте руки, викидайте залишки їжі в сміття, обробляйте посуд гарячою водою з мийними засобами. Зберігати продукти потрібно в закритих ємностях. Не допускайте тварин у місця приготування їжі.
Зберігайте сирі продукти окремо від оброблених
У сирому м’ясі та рибі можуть міститися патогенні бактерії, які можуть «переселитися» на інші, вже готові продукти.
Потенційно небезпечні продукти потрібно піддавати ретельній термічній обробці. Більшість небезпечних мікроорганізмів гинуть за високої температури.
Зберігайте продукти за низької температури
У продуктах і стравах, залишених у теплому місці, патогенні мікроорганізми розмножуються з високою швидкістю.
Вода і продукти повинні бути якісними
Продукти з вичерпаним терміном придатності, як і підгнилі, слід терміново викинути.