Прикарпатцям пояснили, як дезінфікувати колодязі після паводку

На Прикарпатті не вщухає негода, проливні дощі зруйнували десятки доріг та мостів, спричинили значні підтоплення сільгоспугідь та домогосподарств. Оскільки вода розмила вміст гноївок і вигрібних ям, - за повінню можуть прийти інші негаразди, одне з них - інфекційні захворювання.

Вживання сирої некип’яченої води та недоброякісних продуктів загрожує виникненням водних епідемій та харчових отруєнь, пише Фіртка.

Зважаючи на ситуацію, з метою запобігання епідемічним ускладненням, Головне управління Держпродспоживслужби в області надає для населення краю Пам’ятку щодо дезінфекції колодязів та свердловин.

Заходи щодо усунення погіршення якості води складаються з чистки, промивки  та профілактичної дезінфекції.

Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає:

- попередню дезінфекцію колодязя;

- очищення колодязя;

- повторну дезінфекцію колодязя.

Попередня дезінфекція шахтного колодязя.

Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі перетину колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

Проводять зрошення з гідропульта зовнішньої і внутрішньої частини ствола шахти 5% -ним розчином хлорного вапна з розрахунку 0,5 л на 1 м2 поверхні.

5% -ний розчин хлорного вапна готувати з розрахунку 50 гр.  хлорного вапна на 1 л.  води.  (Тобто, на 1 колодязь необхідно, приблизно, 1 кг хлорного вапна методом зрошення).

При використанні іншого дезінфікуючого засобу необхідно користуватися інструкцією по застосуванню препарату.

Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 5% -й розчин хлорованої води.  Для цього 500 грам хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої кашки і вливають в 10 літрів води.  Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду.  На 1 м3 води витрачають 1 відро прозорого складу.  Заливають обприскувачем стіни колодязя, воду і в розкритому вигляді колодязь залишають на добу.  Воду ретельно перемішують, колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5 - 2 години, не допускаючи забору води з нього.

Очищення криниці.

Очищення проводиться через 1,5 - 2 години після попередньої дезінфекції колодязя.  Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу.  Стінки шахти очищають механічним шляхом від обростань і забруднень.  Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять на звалище або занурюють в заздалегідь викопану на відстані не менше 20 м від колодязя яму глибиною 0,5 м і закопують, попередньо заливши  вміст ями 10%-ним розчином хлорного вапна (100 гр хлорного вапна на 1 л води).

Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5%-ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л/м3 шахти.

Повторна дезінфекція колодязя.

Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя.

Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезинфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.  Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» -8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб.  м (1000 л).  З розрахунку на 1 колодязь об'ємом 7 куб м (7000 л) - 35 таблеток.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно - за запахом або за допомогою Іодометричного методу.  При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 - 0,3 початкового кількості дезинфікуючого препарату і витримують ще 3 - 4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводиться лабораторно. І тільки після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових цілей.

Якщо заходи щодо усунення погіршення якості води не привели до стійкого поліпшення її якості за мікробіологічними показниками, вода в колодязі повинна постійно знезаражуватися хлорвмісними препаратами або іншими засобами та методами, дозволеними до застосування і спрямованими на знищення бактеріального та вірусного забруднення. Знезараження води в колодязі проводиться після дезінфекції самого колодязя за допомогою різних прийомів і методів, але частіше за все за допомогою дозуючого патрона, заповненого, як правило, містять хлор препаратами.  Патрон можливо виготовити самостійно, використовуючи пластикову пляшку з-під питної води об'ємом 0,5 л (або іншої ємності, виходячи з кількості дезинфікуючого препарату), попередньо перфоровану, на дно поміщається вантаж (каміння).

За кількістю препарату підбирають відповідний по ємності патрон (або кілька патронів меншої ємності), заповнюють його препаратом, додають води при перемішуванні до утворення рівномірної кашки, закривають пробкою і занурюють у воду колодязя на відстань від 20 до 50 см від дна в залежності від висоти водяного  стовпа, а вільний кінець мотузки (шпагату) закріплюють на оголовку шахти.

При зменшенні величини залишкового хлору або його зникнення (приблизно через 30 діб) патрон витягають з колодязя, звільняють від вмісту, промивають і знову заповнюють дезінфікуючим препаратом.

У разі виявлення стійкого хімічного забруднення, обумовленого впливом потенційно небезпечних об'єктів під час затоплення, слід прийняти рішення про ліквідацію водозабірного пристрою.


25.06.2020 2521
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

613
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3193
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21316
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2470

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

400

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1107
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

852
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8344
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

426
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1239 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975