Прикарпатцям на замітку: поради гастроентеролога, як правильно вийти з посту

За декілька днів українці святкуватимуть величне свято – Різдво Христове.

Як вже заведено, до свят наш народ готується старанно та особливо, люди вважають, що різдвяний стіл має бути багатим на різні страви та смаколики, які не завжди є корисними. Але зазвичай, надмірне споживання їжі може нашкодити нашому здоров’ю, повідомляють у Департаменті охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА.

Як правильно вийти з посту, щоб не нашкодити здоров’ю? Скільки часу для цього потрібно? Що можна їсти на Різдво? Яким стравам надати перевагу, а від яких краще відмовитися? На ці та інші запитання відповіда лікар-гастроентеролог Наталія Ветоха.

Різдвяний піст триває 40 днів, хтось його дотримується строго, тобто обмежує себе у молочних та м’ясних продуктах, солодощах тощо. А є люди, котрі не дотримуються посту, або ж частково постять. Але усім треба звернути увагу на те, як правильно вийти з посту і не переїсти в час свят.

«Ми самі повинні розуміти, що не можна сісти за стіл і наїстися в перший же день свят. Якщо ви хочете спробувати усе, що є на столі, то не варто робити відразу – страви не потрібно змішувати. Їсти потрібно малими порціями 5 разів на день. Адже коли людина їсть кожні три години то відповідно їжа краще перетравлюється і відповідно шлунок не страждає від важкості та дискомфорту. Якщо ви ввечері все таки переїли, то зранку випийте склянку води з лимоном», – каже гастроентеролог.

Наталія Ветоха зазначає, що велике значення має культура харчування. Потрібно звертати увагу на продукти, якими ви харчуєтеся. Сьогодні є безліч рецептів приготування найрізноманітніших страв, які не шкодять організму.

«Салати краще заправляти не майонезом, а йогуртом, або ж робити соуси в домашніх умовах. Якщо вживаєте алкогольні напої, то шампанське краще замінити на вино. Адже шампанське чи інші газовані напої сприяють знешкодженню кислотності шлункового соку, відповідно їжа погано перетравлюється», – пояснює лікар.

Якщо ви все ж таки наберете зайві кілограми за період свят, не засмучуйтеся. Гастроентеролог радить не впадати у відчай та відразу «сідати» на дієту, адже такі дії будуть стресом для організму. Потрібно не їсти страви які містять цукор, а також копчені продукти та кондитерські виробів. Натомість вживати відварене м’ясо та рибу. Дуже корисно зробити два розвантажувальні дні в тиждень. Але людям похилого віку та особам з порушенням шлунково-кишкового тракту до цього питання треба підходити обережно, а краще проконсультуватися з фахівцем.

Наталія Ветоха розповідає, що з кожним роком менше пацієнтів звертаються до гастроентеролога після свят. Це пов’язано з тим, що люди почали слідкувати за своїм харчуванням та вести здоровий спосіб життя. Сьогодні навіть молодь приходить перед святами і питає в лікаря порад, як харчуватися в період свят, щоб не нашкодити здоров’ю.


05.01.2020 1099
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

960
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3053 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095