Прикарпатський майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками (фото)

 

 

Майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками - єдиний в Україні
 
 
...Я у Галичі (Івано-Франківщина), у цeркві Різдва Христового. Настоятель показує ошатну святиню.
 
 
"Наша церква - пам’ятка архітектури національного значення, -- розповідає отець Ігор Броновський. -- Істориків вважають, що  вона була збудована приблизно в ХІІІ столітті, у княжі часи.  І до знайдення фундаментів Успенського собору в Крилосі науковці вважали її княжим собором. Тепер у храмі проводимо масштабну реставрацію. Ось уже в завівтарній частині виклали мозаїку в візантійському стилі, й іконостас також хотіли зробити оригінальним, щоби нагадував про славну княжу історію", пише газета "Експрес"
 
 
Шукаючи ідеї для іконостаса, отець Ігор довго їздив Україною та вивчав архітектуру, внутрішнє оформлення та оздоблення церков. Побачене довго аналізував. Вирішив, що іконостас краще зробити з дерева, заліза або з каменю. Спинився на камені.
 
 
"Я подумав, що це буде монументально, камінь символізуватиме непорушність церкви, давню історію храму, яка нерозривно пов’язана із сучасністю, -- згадує священик. -- Спочатку вирішив, що краще витесати іконостас з мармуру, але це дуже дорого. Так вартість кілограма каменю -- приблизно 20 доларів, а таких грошей у нас немає". Треба було шукати інші варіанти.
 
 
І отець Броновський згадав, що знайомий з цікавим майстром -- Сергієм Дячуком, який витесує з каменю різні скульптури,  у тому числі й фігури Богородиці, Ісуса, святих. Звернувся до митця з пропозицією виготовити іконостас. А той, наче чекав цієї розмови, радо погодився, проте попередив, що іконостаси він не робив. Та все вийшло дуже добре й незвично.
 
 
"Це не класичний іконостас, а своєрідна вівтарна перегородка. Щось подібне було у ранньохристиянських храмах, адже дво- чи триярусних іконостасів, які ми звикли бачити в церквах, колись не було. До речі, така ж перегородка є у церкві Пантелеймона, що у селі Шевченковому, єдиному збереженому храмі з ХІІ століття. Тому можемо спокійно казати, що це праіконостас".
 
 
Витесано іконостас із близько трьох тонн піщанику, привезеного з одного із кар’єрів. Незвичний іконостас-перегородка понад 4 метри завширшки і близько 2,5 метра заввишки. Він світло-кавового кольору, але, за словами отця Ігоря, згодом камінь може потемніти, бо це природна властивість матеріалу.
 
 
Іконостас складається з основи-фундаменту, колон та капітелей, на яких триматиметься арка над кованими царськими воротам. Усі частини кам’яного іконостаса  прикрашені різьбленими старовинними орнаментами, які священик знайшов у згаданій церкві святого Пантелеймона та в книгах про мистецтво княжого Галича. Згодом ці візерунки він показав майстрові, а той уже вирізьбив у камені.
 
 
Прикметно, що всю різьбу пан Дячук зробив вручну, не застосовуючи жодних електроінструментів.
 
 
"І це ще одна унікальна риса нашого  іконостаса, -- мовить отець. -- Адже вирізьбити в камені такі дрібні деталі візерунків непросто". Роботи тривали два роки. Тесав та різьбив на камені майстер удома, в селі Литвинів на Тернопільщині. А до Галича частини іконостаса везли, наче дитину, загорнувши у м’які тканини, аби на поганих дорогах не побилися, не надщербилися, бо тоді пропала б філігранна робота.
 
 


29.05.2017 1445 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

626
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3235
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1600 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

873

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2280
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

571
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1117
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

893
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

772
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8354
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

447
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1279 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2296 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1005