Прикарпатський майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками (фото)

 

 

Майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками - єдиний в Україні
 
 
...Я у Галичі (Івано-Франківщина), у цeркві Різдва Христового. Настоятель показує ошатну святиню.
 
 
"Наша церква - пам’ятка архітектури національного значення, -- розповідає отець Ігор Броновський. -- Істориків вважають, що  вона була збудована приблизно в ХІІІ столітті, у княжі часи.  І до знайдення фундаментів Успенського собору в Крилосі науковці вважали її княжим собором. Тепер у храмі проводимо масштабну реставрацію. Ось уже в завівтарній частині виклали мозаїку в візантійському стилі, й іконостас також хотіли зробити оригінальним, щоби нагадував про славну княжу історію", пише газета "Експрес"
 
 
Шукаючи ідеї для іконостаса, отець Ігор довго їздив Україною та вивчав архітектуру, внутрішнє оформлення та оздоблення церков. Побачене довго аналізував. Вирішив, що іконостас краще зробити з дерева, заліза або з каменю. Спинився на камені.
 
 
"Я подумав, що це буде монументально, камінь символізуватиме непорушність церкви, давню історію храму, яка нерозривно пов’язана із сучасністю, -- згадує священик. -- Спочатку вирішив, що краще витесати іконостас з мармуру, але це дуже дорого. Так вартість кілограма каменю -- приблизно 20 доларів, а таких грошей у нас немає". Треба було шукати інші варіанти.
 
 
І отець Броновський згадав, що знайомий з цікавим майстром -- Сергієм Дячуком, який витесує з каменю різні скульптури,  у тому числі й фігури Богородиці, Ісуса, святих. Звернувся до митця з пропозицією виготовити іконостас. А той, наче чекав цієї розмови, радо погодився, проте попередив, що іконостаси він не робив. Та все вийшло дуже добре й незвично.
 
 
"Це не класичний іконостас, а своєрідна вівтарна перегородка. Щось подібне було у ранньохристиянських храмах, адже дво- чи триярусних іконостасів, які ми звикли бачити в церквах, колись не було. До речі, така ж перегородка є у церкві Пантелеймона, що у селі Шевченковому, єдиному збереженому храмі з ХІІ століття. Тому можемо спокійно казати, що це праіконостас".
 
 
Витесано іконостас із близько трьох тонн піщанику, привезеного з одного із кар’єрів. Незвичний іконостас-перегородка понад 4 метри завширшки і близько 2,5 метра заввишки. Він світло-кавового кольору, але, за словами отця Ігоря, згодом камінь може потемніти, бо це природна властивість матеріалу.
 
 
Іконостас складається з основи-фундаменту, колон та капітелей, на яких триматиметься арка над кованими царськими воротам. Усі частини кам’яного іконостаса  прикрашені різьбленими старовинними орнаментами, які священик знайшов у згаданій церкві святого Пантелеймона та в книгах про мистецтво княжого Галича. Згодом ці візерунки він показав майстрові, а той уже вирізьбив у камені.
 
 
Прикметно, що всю різьбу пан Дячук зробив вручну, не застосовуючи жодних електроінструментів.
 
 
"І це ще одна унікальна риса нашого  іконостаса, -- мовить отець. -- Адже вирізьбити в камені такі дрібні деталі візерунків непросто". Роботи тривали два роки. Тесав та різьбив на камені майстер удома, в селі Литвинів на Тернопільщині. А до Галича частини іконостаса везли, наче дитину, загорнувши у м’які тканини, аби на поганих дорогах не побилися, не надщербилися, бо тоді пропала б філігранна робота.
 
 


29.05.2017 1379 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1453
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

723
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

923
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2002
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3505
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2403 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

652

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10287
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1133
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5201
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

943
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2743
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1135
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

336
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

655
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

567
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

616
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

971 2