Прикарпатський майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками (фото)

 

 

Майстер витесав кам’яний іконостас за ранньохристиянськими зразками - єдиний в Україні
 
 
...Я у Галичі (Івано-Франківщина), у цeркві Різдва Христового. Настоятель показує ошатну святиню.
 
 
"Наша церква - пам’ятка архітектури національного значення, -- розповідає отець Ігор Броновський. -- Істориків вважають, що  вона була збудована приблизно в ХІІІ столітті, у княжі часи.  І до знайдення фундаментів Успенського собору в Крилосі науковці вважали її княжим собором. Тепер у храмі проводимо масштабну реставрацію. Ось уже в завівтарній частині виклали мозаїку в візантійському стилі, й іконостас також хотіли зробити оригінальним, щоби нагадував про славну княжу історію", пише газета "Експрес"
 
 
Шукаючи ідеї для іконостаса, отець Ігор довго їздив Україною та вивчав архітектуру, внутрішнє оформлення та оздоблення церков. Побачене довго аналізував. Вирішив, що іконостас краще зробити з дерева, заліза або з каменю. Спинився на камені.
 
 
"Я подумав, що це буде монументально, камінь символізуватиме непорушність церкви, давню історію храму, яка нерозривно пов’язана із сучасністю, -- згадує священик. -- Спочатку вирішив, що краще витесати іконостас з мармуру, але це дуже дорого. Так вартість кілограма каменю -- приблизно 20 доларів, а таких грошей у нас немає". Треба було шукати інші варіанти.
 
 
І отець Броновський згадав, що знайомий з цікавим майстром -- Сергієм Дячуком, який витесує з каменю різні скульптури,  у тому числі й фігури Богородиці, Ісуса, святих. Звернувся до митця з пропозицією виготовити іконостас. А той, наче чекав цієї розмови, радо погодився, проте попередив, що іконостаси він не робив. Та все вийшло дуже добре й незвично.
 
 
"Це не класичний іконостас, а своєрідна вівтарна перегородка. Щось подібне було у ранньохристиянських храмах, адже дво- чи триярусних іконостасів, які ми звикли бачити в церквах, колись не було. До речі, така ж перегородка є у церкві Пантелеймона, що у селі Шевченковому, єдиному збереженому храмі з ХІІ століття. Тому можемо спокійно казати, що це праіконостас".
 
 
Витесано іконостас із близько трьох тонн піщанику, привезеного з одного із кар’єрів. Незвичний іконостас-перегородка понад 4 метри завширшки і близько 2,5 метра заввишки. Він світло-кавового кольору, але, за словами отця Ігоря, згодом камінь може потемніти, бо це природна властивість матеріалу.
 
 
Іконостас складається з основи-фундаменту, колон та капітелей, на яких триматиметься арка над кованими царськими воротам. Усі частини кам’яного іконостаса  прикрашені різьбленими старовинними орнаментами, які священик знайшов у згаданій церкві святого Пантелеймона та в книгах про мистецтво княжого Галича. Згодом ці візерунки він показав майстрові, а той уже вирізьбив у камені.
 
 
Прикметно, що всю різьбу пан Дячук зробив вручну, не застосовуючи жодних електроінструментів.
 
 
"І це ще одна унікальна риса нашого  іконостаса, -- мовить отець. -- Адже вирізьбити в камені такі дрібні деталі візерунків непросто". Роботи тривали два роки. Тесав та різьбив на камені майстер удома, в селі Литвинів на Тернопільщині. А до Галича частини іконостаса везли, наче дитину, загорнувши у м’які тканини, аби на поганих дорогах не побилися, не надщербилися, бо тоді пропала б філігранна робота.
 
 


29.05.2017 1426 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1471
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3005
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1053
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1098
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1116 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3305 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1019

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

848

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

383
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

226
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2414
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1191
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

497
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15119
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7422
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

858
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

422
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

270
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

332
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

418
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

704