Прикарпатський історик Ігор Любчик: «Історія – це складова національної ідентичності, як можна цим ігнорувати в умовах війни?»

У Національному мультипредметному тесті 2023 обов’язковими будуть лише два предмети – українська мова та математика. Історію України, яка була третім обов'язковим предметом минулого року, прибрали зі списку.

Тепер її можна складати лише за бажанням, пише Фіртка.

Втім, з таким рішенням різко не погоджуються історики, а особливо в умовах воєнного стану. Ситуацію прокоментував прикарпатський історик Ігор Любчик, професор кафедри українознавства і філософії ІФНМУ.

«Історія – це складова національної ідентичності. Як можна цим ігнорувати в умовах війни? Чи на усіх рівнях солідаризуємося в усвідомленні історичності подій, які переживаємо? Задаюся цим питанням після того, як почув, що історію України виключили з обов’язкового переліку предметів НМТ.

На моє переконання, питання знання чи незнання історії України – це питання державної стратегії, а в умовах сьогодення, взагалі питання національної безпеки», - запевняє Ігор Любчик.

Історик ділиться, що не уявляє, як можна було так обезцінити національні пріоритети.

«Якими критеріями і так званою оптимізацією в освітньому процесі керувалися ті, хто приймав подібні рішення?

Сьогодні, як в завжди в принципі, саме через систему освіти ми формуємо пріоритет національної свідомості. Це той шлях, де ми можемо відновити історичну пам'ять українців.

Цікаво, як можна досягнути україноцентричності в освіті, якщо так обезцінювати історію України? Це одна з небагатьох дисциплін, на якій є змога поговорити про найважливіше нації: надихатися успіхами, аналізувати поразки, з’ясовувати особливості, брати уроки та спростовувати міфи.

Мусимо констатувати, що суспільство періодично «купувалося» і, на жаль, продовжує це робити на дешеві пропагандистські кличі про «історію не на часі».

Як викладачу вишу з певним досвідом, мені доводилося неодноразово чути від студентів, які сприймали історію як типовий шкільний предмет: «історії майже не було», «не вчив», «не любив», «мав поганого вчителя» – тому й «не знаю».

У стані сьогоднішньої російсько-української війни, яка триває з 2014 р. національна історія стає зброєю і таким самим символом національного суверенітету, як територія, гімн, стяг, герб», - наголошує історик.

Ігор Любчик наголошує, що важливо, аби наше суспільство надалі менше хибило в таких фундаментальних питаннях, адже ціна занадто висока.

«За роки існування Української держави викладання історії України у навчальних закладах не мало стабільності. У 2009 р. ліквідували викладання дисципліни у вишах, згодом зусиллями громадськості цей намір зупинили, а у 2015 р. дисципліна знову фактично ліквідована.

Здійснення цього задуму стало безпрецедентним руйнівним фактором у викладанні вкрай важливої дисципліни. І це здійснювалося в умовах, коли наша країна вже зазнавала відвертого військового нападу з боку москви, що супроводжувалося небаченою ідеологічною та інформаційною експансією.

З кожним роком аудиторні години з історії України зменшувалися, уніфікувалися з іншими предметами, посилаючись на навчальні плани з Києва. Сьогодні все очевиднішим стає, що подібна практика є не об’єктивною методикою, спрямованою на оптимізацію освітнього процесу, а яскраво вираженою практикою, яка закрадалася і проростала з верхів», - наголошує історик.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Моя УПА»: в Івано-Франківську прикарпатська журналістка та письменниця презентувала свою книгу (ФОТО)

В Івано-Франківську відкрили виставку військових трофеїв бійців "десятки" (ФОТО/ВІДЕО)


31.01.2023 Тіна Любчик 735
Коментарі ()

24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

2760 25
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10098 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11214 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5165
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2953
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2413

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

38

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

473

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

532

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

601
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

408
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

466
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1430
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

571
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3248
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1895
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

864
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17461
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

290
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

217
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

543
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

988 2