Прикарпатський історик Ігор Любчик: «Історія – це складова національної ідентичності, як можна цим ігнорувати в умовах війни?»

У Національному мультипредметному тесті 2023 обов’язковими будуть лише два предмети – українська мова та математика. Історію України, яка була третім обов'язковим предметом минулого року, прибрали зі списку.

Тепер її можна складати лише за бажанням, пише Фіртка.

Втім, з таким рішенням різко не погоджуються історики, а особливо в умовах воєнного стану. Ситуацію прокоментував прикарпатський історик Ігор Любчик, професор кафедри українознавства і філософії ІФНМУ.

«Історія – це складова національної ідентичності. Як можна цим ігнорувати в умовах війни? Чи на усіх рівнях солідаризуємося в усвідомленні історичності подій, які переживаємо? Задаюся цим питанням після того, як почув, що історію України виключили з обов’язкового переліку предметів НМТ.

На моє переконання, питання знання чи незнання історії України – це питання державної стратегії, а в умовах сьогодення, взагалі питання національної безпеки», - запевняє Ігор Любчик.

Історик ділиться, що не уявляє, як можна було так обезцінити національні пріоритети.

«Якими критеріями і так званою оптимізацією в освітньому процесі керувалися ті, хто приймав подібні рішення?

Сьогодні, як в завжди в принципі, саме через систему освіти ми формуємо пріоритет національної свідомості. Це той шлях, де ми можемо відновити історичну пам'ять українців.

Цікаво, як можна досягнути україноцентричності в освіті, якщо так обезцінювати історію України? Це одна з небагатьох дисциплін, на якій є змога поговорити про найважливіше нації: надихатися успіхами, аналізувати поразки, з’ясовувати особливості, брати уроки та спростовувати міфи.

Мусимо констатувати, що суспільство періодично «купувалося» і, на жаль, продовжує це робити на дешеві пропагандистські кличі про «історію не на часі».

Як викладачу вишу з певним досвідом, мені доводилося неодноразово чути від студентів, які сприймали історію як типовий шкільний предмет: «історії майже не було», «не вчив», «не любив», «мав поганого вчителя» – тому й «не знаю».

У стані сьогоднішньої російсько-української війни, яка триває з 2014 р. національна історія стає зброєю і таким самим символом національного суверенітету, як територія, гімн, стяг, герб», - наголошує історик.

Ігор Любчик наголошує, що важливо, аби наше суспільство надалі менше хибило в таких фундаментальних питаннях, адже ціна занадто висока.

«За роки існування Української держави викладання історії України у навчальних закладах не мало стабільності. У 2009 р. ліквідували викладання дисципліни у вишах, згодом зусиллями громадськості цей намір зупинили, а у 2015 р. дисципліна знову фактично ліквідована.

Здійснення цього задуму стало безпрецедентним руйнівним фактором у викладанні вкрай важливої дисципліни. І це здійснювалося в умовах, коли наша країна вже зазнавала відвертого військового нападу з боку москви, що супроводжувалося небаченою ідеологічною та інформаційною експансією.

З кожним роком аудиторні години з історії України зменшувалися, уніфікувалися з іншими предметами, посилаючись на навчальні плани з Києва. Сьогодні все очевиднішим стає, що подібна практика є не об’єктивною методикою, спрямованою на оптимізацію освітнього процесу, а яскраво вираженою практикою, яка закрадалася і проростала з верхів», - наголошує історик.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Моя УПА»: в Івано-Франківську прикарпатська журналістка та письменниця презентувала свою книгу (ФОТО)

В Івано-Франківську відкрили виставку військових трофеїв бійців "десятки" (ФОТО/ВІДЕО)


31.01.2023 Тіна Любчик 1329
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17887
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3719
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1418

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1833

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7815
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583