Прикарпатські вчені нарахували 65 нових видів грибів

 

Науковці Національного природного парку «Гуцульщина» в Івано-Франківській області укладають незвичний каталог, в якому буде описано та сфотографовано кілька сотень карпатських грибів.

 

— У нашому парку кілька відділень: екологічної освіти, рекреації і, власне, науковий, де вивчають рослинний і тваринний світ Карпат, — розповідає директор парку Василь Пророчук. — А гриби — це дуже важлива частина нашої гірської екосистеми. Ще три роки тому у нас розпочалася програма інвентаризації грибів. Працівники парку шукали, приносили, знимкували та описували гриби Карпат. І, думалося, що вже все ми зробили у цьому напрямку, але ж природа завжди показує нам щось нове. Згодом виявилося, що, окрім описаних і вивчених, маємо ще 65 нових видів грибів. Усього зараз маємо понад 350 видів, пише Лісовод.

 

— Багато грибів вже давно відомі, особливо для місцевих жителів, то чи можна знайти в Карпатах якісь нові види?

 

— Звісно, можна. Хоча про гуцулів кажуть, що вони визнають лише один гриб — білий. А до всіх інших — підберезовиків, лисичок, козарів тощо— ставляться з меншим зацікавленням. Проте природа змінюється, і змініюється все у гірських лісах. З’являються і нові види грибів, або ми знаходимо щось таке, чого навіть бувалі у бувальцях місцеві грибники ще не знали. Адже наші науковці ходять в експедиції, часто у важкодоступні місця. І не лише територією Прикарпаття, але й сусідніх Чернівецької, Львівської та Закарпатської областей. Бо ж не можна розмежувати гриби Івано-Франківщини і, скажімо, Закарпаття, бо це одна гірська екосистема, з однаковим кліматом, грунтами, лісами, де ростуть ті чи інші рослини й гриби. Вивчення нових видів відбувається десь таким чином: науковці та дослідники йдуть в експедицію, побачивши новий вид грибів, зрізають їх кілька. Фотографують новинки, приносять їху спеціальну кімнату. Один гриб законсервовують у формаліні, решту вивчають: хімічний склад, безпеку споживання і т ін.

 

— Яким чином відбувається класифікація?

 

— Там багато принципів, складних, суто наукових. Але в основному для практичної користі звичайних грибників та мандрівників горами слід, насамперед відрізняти їстівні і неїстівні гриби. Останніх, на жаль, набагато більше. Тому цей атлас крапатських грибів буде видано, для безпеки людей.

 

Адже не таємниця, що багато людей, збираючи дари лісу, не знає, що саме кладе в козуб. Чимало горе-грибників і життя позбуваються. І для того, аби таких випадків була якнайменше, або взагалі не було, й працюють наші науковці.


06.11.2012 2038 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

329
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

529
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5401
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1441
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1318
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2609

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

366

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1206

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1041

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

958
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

271
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10647
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

348
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

618
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5663
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1437
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

327
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

228
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

582 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1019
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

885