Прикарпатські пошуковці знайшли архіви УПА (ФОТО/ВІДЕО)

До Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери передали знайдені в урочищі Сороковий, поблизу села Тисів Болехівської територіальної громади, архіви УПА.

У металевому ящику знаходилися військові посібники, брошури та ще нерозпізнані рукописи. Знайшов їх голова первинної організації пошуково-історичного клубу "Тустань" Віктор Савчук разом з жителями села Тисів, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Розповідає, що боявся відділяти сторінки, аби не пошкодити артефакт:

"Те, що роз’єднувалося, то ми роз'єднали. Далі зрозуміли, що то справа рук спеціалістів, а не наша".

Це не перша історична знахідка Віктора Савчука. Рік тому він разом з іншими пошуковцями знайшов таборове поселення сотні УПА "Вікторія" та бункер цієї сотні з двома вікнами. Каже, що мріяв віднайти документи "Вікторії", бо про цю сотню сьогодні мало відомо.

Розповідає про перші враження від знайденого:

"Цей ящик знаходився вертикально, що характеризує, що він не просто був закинутий, а захований. Коли я його розкопав, покликав товариша, побачив одразу, що, на жаль, він прогнив. Обкопавши, витягнули. Я рукою взяв, зачепив шось, зрозумів, що це документи. Ми вже поставили його на пеньок, побачили всередині тоді якусь книжку".

Знахідку пошуковці вирішили передати музею, бо боялися пошкодити документи. Микола Зварич - серед тих, хто віднайшов ящик з документами. Розповідає, що його дід будував таборове містечко повстанців в урочищі Сороковий, де зараз вони постійно виявляють знахідки побуту вояків УПА.

"Брат його був в УПА, в якій сотні, не знаю. Знаю, що його псевдо було Вітрогон. А от дідусь в УПА не був. Він був майстер, хати будував дерев’яні, і через те його взяли на ті терени, де стояла сотня "Вікторія". Взяли його будувати табори", - говорить Микола Зварич.

Директор обласного КП "Пам’ять" Василь Тимків розповідає, що це дійсно архів УПА.

Каже, що документи належали одному з інструкторів, який проводив навчання для повстанців:

"Можемо говорити, що це був підручник бойової тактики, і за ним він, напевно, викладав, читав лекції для повстанців. Поруч ми бачимо, мабуть, невелику історичну брошурку про події на Закарпатській Україні. Хотілося знайти певні списки, які були в сотні. Але таку інформацію ретельніше заховували".

Реставруватимуть документи уже в обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери.

Наукова співробітниця Анна Чорній каже, що стан документів непоганий:

"Ми замочуємо, даємо спочатку деякий термін, аби воно розмокло. Пізніше кожну сторінку окремо розділяємо, висушуємо або на спеціальному папері, або на склі. Інколи навіть використовуємо різного роду преси, аби сторінки розгорнути, випрямити, і згодом опрацьовуємо на рівні дослідження тексту".

Сотню "Вікторія" створили в 1944-му році. Проіснувала вона майже рік, розповідає історик, завідувач історико-меморіального музею імені Степана Бандери Степан Лесів:

"Для захисту оперативного штабу, який був створений для того, щоби відділи Української повстанської армії, вже тут сформовані, вишколені, могли перейти через лінію фронту й діяти вже у тилу - як вони говорили, у "запіллі" ворога. Для того і створений відділ "Вікторія", який очолив один з інструкторів старшинської школи, уродженець села Забережжя, з-під міста Станиславова".

Катерині Гаврилів 100 років. Вона розповідає, що була зв’язковою сотні "Вікторія". Окрім того, під час Другої світової війни працювала у Червоному Хресті.

"У Гошеві був монастир, і там велася таємна журналістська робота. Я не знала, пізніше довідалася. То було дуже законспіровано. Мені давали пакет із сотні "Вікторії". Що в тих пакетах було, було секретно. До Гошева я приходила, знала священника, то був сотенного Вікторії чи рідний брат, чи двоюрідний", - згадує Катерина Гаврилів.

Читайте також:

На Прикарпатті почали досліджувати архівні документи ОУН, які знайшли в закопаному бідоні


22.01.2021 2055
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

352
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2934
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2373

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2148

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1417
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

150
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

155
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

774
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8223
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

872 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830