Прикарпатські пошуковці знайшли архіви УПА (ФОТО/ВІДЕО)

До Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери передали знайдені в урочищі Сороковий, поблизу села Тисів Болехівської територіальної громади, архіви УПА.

У металевому ящику знаходилися військові посібники, брошури та ще нерозпізнані рукописи. Знайшов їх голова первинної організації пошуково-історичного клубу "Тустань" Віктор Савчук разом з жителями села Тисів, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Розповідає, що боявся відділяти сторінки, аби не пошкодити артефакт:

"Те, що роз’єднувалося, то ми роз'єднали. Далі зрозуміли, що то справа рук спеціалістів, а не наша".

Це не перша історична знахідка Віктора Савчука. Рік тому він разом з іншими пошуковцями знайшов таборове поселення сотні УПА "Вікторія" та бункер цієї сотні з двома вікнами. Каже, що мріяв віднайти документи "Вікторії", бо про цю сотню сьогодні мало відомо.

Розповідає про перші враження від знайденого:

"Цей ящик знаходився вертикально, що характеризує, що він не просто був закинутий, а захований. Коли я його розкопав, покликав товариша, побачив одразу, що, на жаль, він прогнив. Обкопавши, витягнули. Я рукою взяв, зачепив шось, зрозумів, що це документи. Ми вже поставили його на пеньок, побачили всередині тоді якусь книжку".

Знахідку пошуковці вирішили передати музею, бо боялися пошкодити документи. Микола Зварич - серед тих, хто віднайшов ящик з документами. Розповідає, що його дід будував таборове містечко повстанців в урочищі Сороковий, де зараз вони постійно виявляють знахідки побуту вояків УПА.

"Брат його був в УПА, в якій сотні, не знаю. Знаю, що його псевдо було Вітрогон. А от дідусь в УПА не був. Він був майстер, хати будував дерев’яні, і через те його взяли на ті терени, де стояла сотня "Вікторія". Взяли його будувати табори", - говорить Микола Зварич.

Директор обласного КП "Пам’ять" Василь Тимків розповідає, що це дійсно архів УПА.

Каже, що документи належали одному з інструкторів, який проводив навчання для повстанців:

"Можемо говорити, що це був підручник бойової тактики, і за ним він, напевно, викладав, читав лекції для повстанців. Поруч ми бачимо, мабуть, невелику історичну брошурку про події на Закарпатській Україні. Хотілося знайти певні списки, які були в сотні. Але таку інформацію ретельніше заховували".

Реставруватимуть документи уже в обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери.

Наукова співробітниця Анна Чорній каже, що стан документів непоганий:

"Ми замочуємо, даємо спочатку деякий термін, аби воно розмокло. Пізніше кожну сторінку окремо розділяємо, висушуємо або на спеціальному папері, або на склі. Інколи навіть використовуємо різного роду преси, аби сторінки розгорнути, випрямити, і згодом опрацьовуємо на рівні дослідження тексту".

Сотню "Вікторія" створили в 1944-му році. Проіснувала вона майже рік, розповідає історик, завідувач історико-меморіального музею імені Степана Бандери Степан Лесів:

"Для захисту оперативного штабу, який був створений для того, щоби відділи Української повстанської армії, вже тут сформовані, вишколені, могли перейти через лінію фронту й діяти вже у тилу - як вони говорили, у "запіллі" ворога. Для того і створений відділ "Вікторія", який очолив один з інструкторів старшинської школи, уродженець села Забережжя, з-під міста Станиславова".

Катерині Гаврилів 100 років. Вона розповідає, що була зв’язковою сотні "Вікторія". Окрім того, під час Другої світової війни працювала у Червоному Хресті.

"У Гошеві був монастир, і там велася таємна журналістська робота. Я не знала, пізніше довідалася. То було дуже законспіровано. Мені давали пакет із сотні "Вікторії". Що в тих пакетах було, було секретно. До Гошева я приходила, знала священника, то був сотенного Вікторії чи рідний брат, чи двоюрідний", - згадує Катерина Гаврилів.

Читайте також:

На Прикарпатті почали досліджувати архівні документи ОУН, які знайшли в закопаному бідоні


22.01.2021 1751
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

709
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1007 2
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2552
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1848
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2150
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5742 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

194

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

336

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1275

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1270
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1012
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

836
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14678
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

704
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10495
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6196
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

723
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

774
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2962
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

674
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

741
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

653