На Прикарпатті почали досліджувати архівні документи ОУН, які знайшли в закопаному бідоні

Співробітники КП "Пам'ять" почали досліджувати архівні документи ОУН, які їм влітку 2020-го року передав сільський голова села Козаківка, що на Прикарпатті.

Про це Суспільному Карпати розповів директор підприємства Василь Тимків, пише Фіртка.

Документи з архіву ОУН знайшли в бідоні, який був закопаний у селі. За словами Василя Тимківа, ймовірно, це звіти Долинського надрайонного проводу ОУН. У документах, які вже можна прочитати, згадана Рожнятівщина. Вони датовані 1948 роком. Але це поки робоча версія дослідників.

Документи дуже пошкоджені - окремі листки є читабельними на 60-70 %.

"Там документи у вигляді шматків з глиною. Вони дуже пошкоджені. Таких фракцій є близько 50-ти. В одній фракції може нараховуватися близько сотні листків. Робота складна, бо звіти написані на дуже тонкому цигарковому папері, і він легко руйнується. Тому працювати потрібно дуже делікатно", - каже Василь Тимків.

Дослідник розповідає, щоб від'єднати один листок від масиву фракції, потрібно хвилин 20-25. Потім аркуш просушують, виправляють. Згодом його можна розмістити на іншій паперовій основі. Наразі фракції відчищають від бруду, щоб можна було прочитати текст, відсканувати, зробити електронну копію.

Василь Тимків каже, що для дослідників діяльності націоналістичного підпілля, звіти є унікальним матеріалом, бо вони не повторюються. Пропагандистські матерали виготовлялися великими тиражами. А звіти - це інформація для вузького кола людей:

"Якщо б вони у той час потрапили в руки НКВС, це було б дуже плачевно для тих, чиї імена там згадуються. Адже там було зафіксовано, хто співпрацював з підпіллям. Такі документи виготовляли лише для звіту у вищі керівні органи ОУН, і тому їх є небагато".

Як зазначає Василь Тимків, кожна структура підпілля ОУН проводила звітну роботу за квартал чи місяць. Таких документів відомо сотні. Але кожен з них своєрідний, бо він окреслює невеличкий період історичних подій. У них вказані конкретні дати, конкретні імена, відображається не тільки ворожа діяльність, а й діяльність українського підпілля.

Є фінансово-господарські звіти, які відображають, які запаси робилися для підпілля на певний період. Цікаво прочитати про суспільні настрої населення - як вони сприймали прихід радянської влади чи формування колгоспної системи.

Наразі реконструкція архівних матеріалів ОУН триває. Лабораторію, в якій працюють дослідники, розміщено в підвальному приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери. Саме тут надалі зберігатимуться документи.


Читайте також:

Як бережуть хату Степана Бандери на Прикарпатті (ФОТО/ВІДЕО)


18.01.2021 1544 1
Коментарі (1)

гість 2021.01.18, 13:39

от неможу збагнути цього страху місцевих керівників ВЛАДИ-особливо сича і свободу-перед олігархами,які збурюють народ непомірними тарифами-ахметов,коломойський,суркіс,фірташ-і це ще притому що всі вони винні у цій війні-ахметов,суркіс,фірташ взагалі причетні безпосередньо,а хто довів УКРАЇНУ до такого стану,як коломойський наприклад-І ПИТАННЯ++а чому неставлять питання про повернення у власність громади облгазу і бурштин дрес з обленергосітками або у власність держави і створення КП як наприклад із центральним ринком і автобазаром.І маємо героїчну історію бандерівців і небесної сотні,і наших кіборгів і НАКІНЕЦЬ ПІДТРИМКУ НАРОДУ--а ні -СТРАХ і жадоба зиску,ось кредо влади і їм навіть всерівно,що вони можуть прикликати домбас до нас бо купити чоботи і сумку для дружини,щоб вимахнутися і для себе дорогу фіру це їх прєдєл фантазій але ж на той світ нічого невізьмеш!!!!

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

5290
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1049
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

601
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5589
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1508
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1371

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

439

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1265

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1093

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1000
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

331
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

359
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1323
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

409
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

670
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5719
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

422
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

290
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

633 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1075
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

931