На Прикарпатті почали досліджувати архівні документи ОУН, які знайшли в закопаному бідоні

Співробітники КП "Пам'ять" почали досліджувати архівні документи ОУН, які їм влітку 2020-го року передав сільський голова села Козаківка, що на Прикарпатті.

Про це Суспільному Карпати розповів директор підприємства Василь Тимків, пише Фіртка.

Документи з архіву ОУН знайшли в бідоні, який був закопаний у селі. За словами Василя Тимківа, ймовірно, це звіти Долинського надрайонного проводу ОУН. У документах, які вже можна прочитати, згадана Рожнятівщина. Вони датовані 1948 роком. Але це поки робоча версія дослідників.

Документи дуже пошкоджені - окремі листки є читабельними на 60-70 %.

"Там документи у вигляді шматків з глиною. Вони дуже пошкоджені. Таких фракцій є близько 50-ти. В одній фракції може нараховуватися близько сотні листків. Робота складна, бо звіти написані на дуже тонкому цигарковому папері, і він легко руйнується. Тому працювати потрібно дуже делікатно", - каже Василь Тимків.

Дослідник розповідає, щоб від'єднати один листок від масиву фракції, потрібно хвилин 20-25. Потім аркуш просушують, виправляють. Згодом його можна розмістити на іншій паперовій основі. Наразі фракції відчищають від бруду, щоб можна було прочитати текст, відсканувати, зробити електронну копію.

Василь Тимків каже, що для дослідників діяльності націоналістичного підпілля, звіти є унікальним матеріалом, бо вони не повторюються. Пропагандистські матерали виготовлялися великими тиражами. А звіти - це інформація для вузького кола людей:

"Якщо б вони у той час потрапили в руки НКВС, це було б дуже плачевно для тих, чиї імена там згадуються. Адже там було зафіксовано, хто співпрацював з підпіллям. Такі документи виготовляли лише для звіту у вищі керівні органи ОУН, і тому їх є небагато".

Як зазначає Василь Тимків, кожна структура підпілля ОУН проводила звітну роботу за квартал чи місяць. Таких документів відомо сотні. Але кожен з них своєрідний, бо він окреслює невеличкий період історичних подій. У них вказані конкретні дати, конкретні імена, відображається не тільки ворожа діяльність, а й діяльність українського підпілля.

Є фінансово-господарські звіти, які відображають, які запаси робилися для підпілля на певний період. Цікаво прочитати про суспільні настрої населення - як вони сприймали прихід радянської влади чи формування колгоспної системи.

Наразі реконструкція архівних матеріалів ОУН триває. Лабораторію, в якій працюють дослідники, розміщено в підвальному приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери. Саме тут надалі зберігатимуться документи.


Читайте також:

Як бережуть хату Степана Бандери на Прикарпатті (ФОТО/ВІДЕО)


18.01.2021 1476 1
Коментарі (1)

гість 2021.01.18, 13:39

от неможу збагнути цього страху місцевих керівників ВЛАДИ-особливо сича і свободу-перед олігархами,які збурюють народ непомірними тарифами-ахметов,коломойський,суркіс,фірташ-і це ще притому що всі вони винні у цій війні-ахметов,суркіс,фірташ взагалі причетні безпосередньо,а хто довів УКРАЇНУ до такого стану,як коломойський наприклад-І ПИТАННЯ++а чому неставлять питання про повернення у власність громади облгазу і бурштин дрес з обленергосітками або у власність держави і створення КП як наприклад із центральним ринком і автобазаром.І маємо героїчну історію бандерівців і небесної сотні,і наших кіборгів і НАКІНЕЦЬ ПІДТРИМКУ НАРОДУ--а ні -СТРАХ і жадоба зиску,ось кредо влади і їм навіть всерівно,що вони можуть прикликати домбас до нас бо купити чоботи і сумку для дружини,щоб вимахнутися і для себе дорогу фіру це їх прєдєл фантазій але ж на той світ нічого невізьмеш!!!!

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

279
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1013 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

843
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1661
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2286
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4273 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

254

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

488

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

434

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

896
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8014
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

673
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

713
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1128
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

713
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6299
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1786
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

240
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

272
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1604
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

800 1