Прикарпатські майстри — про традиції і секрети писанкарства напередодні Великодня

 

Писанкарі намагаються дотримуватися споконвічного правила: коли розписуєш писанку, мусиш мати чисті руки, чисту сорочку і чисті помисли.

 

Інакше навіть не берися до роботи, бо вся праця зійде на пси. Твоє розмальоване яйце залишиться просто розмальованим яйцем. І ніколи писанкою не стане. І нічиє серце не розвеселить…

 

Таку настанову дає відома народна майстриня, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук з Ковалівки.

Оповідає, що від дитинства мріяла навчитися писати писанки, спостерігаючи, як це робить її бабуся Варвара Лесюк. А бабуся навчилася цій художній науці від свекрухи. Свекруха – від своїх родичів. І так зародження того писанкарського священнодіяння губиться десь у дрімучих епохах становлення родів. Найважливіше, що воно не переривається. Тому не губиться код. Значення символів не змінюються. Для прикладу, прадавній знак сварга як означав рух сонця і все, що з цим рухом пов’язано, так і означає. Причому, що дивує, – однаково в усіх народів. (І як тут не вірити в біблійну історію про одного для всіх предка?).

Мар'яна Ковбаснюк-Джумачук
Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук

Але повернемося до реальності – до писанок бабусі нашої майстрині Мар’яни. Який підготовчий процес? Перед тим, як курка готова була знестися, жінка її гніздо вмощувала сіном, аби яйце збереглося чистим. Тоді з радісною душею бралася за розписування. Відтак писанку бажано було окропити свяченою водою. У такому разі її вміст не псувався, а природним шляхом собі висихав.

Пані Мар’яна береже, як дорогоцінний скарб, бабусині писанки. Деякі з них, як і Мар’янині, експонуються у Коломиї в Музеї писанкового розпису. Ковалівська писанкарка мала персональну виставку у Коломиї, її роботи експонувалися у Чернівцях, Києво-Печерській Лаврі, у музеї під відкритим небом під Києвом, а також у Таллінні. У цій давній естонській столиці проживає чимала українська греко-католицька громада, яка має свій храм. У підвальних приміщеннях цього храму розташувався музей. Серед багатьох цінних експонатів музею поважне місце займають писанки пані Мар’яни.

Вище було відзначено родову безперервність писанкарського мистецтва нашої майстрині. Так воно й триває. Активно до розпису писанок прилучилася й донька Марічка, учениця Коломийської гімназії. Дівчинка неодноразово займала призові місця на конкурсах писанкарів. Мама Мар’яна впевнена, що хист до писанкарства буде гідно переданий усім наступним поколінням Ковбаснюків-Джумачуків.

Поставте каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця.

Місцем, де акумулюються писанки з усіх континентів світу, є Музей писанкового розпису. І про це знають наші краяни. А от поставте першому-ліпшому краянину каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця. Розмальовану писанку розрізають на дві половинки. Вміст виймають і зсередини яйце обклеюють рваними клаптиками паперу. Тоді дві половинки з’єднують. Така ось нехитра, але унікальна технологія.

Ірина Блонська
Ірина Блонська // Фото Андрія Флорі

Науковий співробітник Музею писанки Ірина Блонська щопонеділка веде в музеї майстер-класи розписування писанок для дітей. Нема відбою від охочих. Каже: писанка наче несе в собі якусь магію. Геть усім охота самому спробувати.

Майстриня навчилася писанкарських премудростей від своєї сестри Оксани Григорчак. Зізнається, що з замилуванням спостерігала, як у руках сестри звичайне куряче яйце стає маленьким сакральним раритетом. Нині Ірина сама творить подібне і навчає цьому дітей. Музей довірив жінці робити копії писанок з музейного фонду для відправлення на різноманітні виставки в Україні та за її межі.

–          Крім традиційної воскової техніки виготовлення писанок я розписую їх технікою травлення, – пояснює Ірина Блонська. – А орнаменти використовую традиційні: «сорок клинців», орнаменти з зіркою, з кониками, або оленями (пов’язані з сонцем), баранячі ріжки, «берегинька», «дерево життя», з елементами по-різному модифікованої свастики, заштриховані трикутники, що означають зоране поле та багато інших значень і символів.

По центру - Олег Кіращук
По центру – Олег Кіращук

Малочисельну, але знакову когорту покутських писанкарів «обрамлює» Олег Кіращук, активний майданівець і учасник АТО. Молодого чоловіка ми застали в приміщенні благодійної організації «Карітас». Справа в тому, що при «Карітасі» діє таке собі товариство різнозацікавлених і різновікових активних коломиян під дещо таємничою назвою «Університет третього віку». Олега запросили дати цим людям декілька уроків писанкарської художньої творчості.

Олег Кіращук почав писати писанки ще в дитинстві. Навчали цьому хлопця бабуся й мама. Професійна художня освіта не дала знань, необхідних для розписування писанок. Тому Олег відвідував різні села, де мешкали знані в тій місцевості старенькі писанкарки. Там він зібрав найкращі взірці писанок. Варто зазначити, що сучасні писанкарі рідко створюють автентичні композиції, вони більше заклопотані збереженням і відтворенням старовини. Воно, без сумніву, схвально. Щодо Олега, то він зумів на традиційній основі виробити власний почерк, наважившись вносити нові елементи в традиційну символіку. Не так давно Олег Кіращук мав у Коломиї персональну виставку, на якій представив понад сорок унікальних авторських композицій на курячих, гусячих та страусових яйцях.

 

Іван ДЖИНДЖУРА, ДК


29.04.2016 2069 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

634
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3246
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21345
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2126
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1608 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2487

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

439

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

283

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

880

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2284
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

296
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

575
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1122
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

279
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

896
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

868
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

776
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8360
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

452
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1294 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2302 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1011