Прикарпатські майстри — про традиції і секрети писанкарства напередодні Великодня

 

Писанкарі намагаються дотримуватися споконвічного правила: коли розписуєш писанку, мусиш мати чисті руки, чисту сорочку і чисті помисли.

 

Інакше навіть не берися до роботи, бо вся праця зійде на пси. Твоє розмальоване яйце залишиться просто розмальованим яйцем. І ніколи писанкою не стане. І нічиє серце не розвеселить…

 

Таку настанову дає відома народна майстриня, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук з Ковалівки.

Оповідає, що від дитинства мріяла навчитися писати писанки, спостерігаючи, як це робить її бабуся Варвара Лесюк. А бабуся навчилася цій художній науці від свекрухи. Свекруха – від своїх родичів. І так зародження того писанкарського священнодіяння губиться десь у дрімучих епохах становлення родів. Найважливіше, що воно не переривається. Тому не губиться код. Значення символів не змінюються. Для прикладу, прадавній знак сварга як означав рух сонця і все, що з цим рухом пов’язано, так і означає. Причому, що дивує, – однаково в усіх народів. (І як тут не вірити в біблійну історію про одного для всіх предка?).

Мар'яна Ковбаснюк-Джумачук
Мар’яна Ковбаснюк-Джумачук

Але повернемося до реальності – до писанок бабусі нашої майстрині Мар’яни. Який підготовчий процес? Перед тим, як курка готова була знестися, жінка її гніздо вмощувала сіном, аби яйце збереглося чистим. Тоді з радісною душею бралася за розписування. Відтак писанку бажано було окропити свяченою водою. У такому разі її вміст не псувався, а природним шляхом собі висихав.

Пані Мар’яна береже, як дорогоцінний скарб, бабусині писанки. Деякі з них, як і Мар’янині, експонуються у Коломиї в Музеї писанкового розпису. Ковалівська писанкарка мала персональну виставку у Коломиї, її роботи експонувалися у Чернівцях, Києво-Печерській Лаврі, у музеї під відкритим небом під Києвом, а також у Таллінні. У цій давній естонській столиці проживає чимала українська греко-католицька громада, яка має свій храм. У підвальних приміщеннях цього храму розташувався музей. Серед багатьох цінних експонатів музею поважне місце займають писанки пані Мар’яни.

Вище було відзначено родову безперервність писанкарського мистецтва нашої майстрині. Так воно й триває. Активно до розпису писанок прилучилася й донька Марічка, учениця Коломийської гімназії. Дівчинка неодноразово займала призові місця на конкурсах писанкарів. Мама Мар’яна впевнена, що хист до писанкарства буде гідно переданий усім наступним поколінням Ковбаснюків-Джумачуків.

Поставте каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця.

Місцем, де акумулюються писанки з усіх континентів світу, є Музей писанкового розпису. І про це знають наші краяни. А от поставте першому-ліпшому краянину каверзне запитання: а чому Музей писанки збудовано саме в Коломиї? Заледве, чи хтось дасть правильну відповідь. Даємо пояснення. У Коломийському музеї Гуцульщини й Покуття наукові працівники Любомир Кречковський і Марія Боледзюк винайшли унікальний метод консервації сирого яйця. Розмальовану писанку розрізають на дві половинки. Вміст виймають і зсередини яйце обклеюють рваними клаптиками паперу. Тоді дві половинки з’єднують. Така ось нехитра, але унікальна технологія.

Ірина Блонська
Ірина Блонська // Фото Андрія Флорі

Науковий співробітник Музею писанки Ірина Блонська щопонеділка веде в музеї майстер-класи розписування писанок для дітей. Нема відбою від охочих. Каже: писанка наче несе в собі якусь магію. Геть усім охота самому спробувати.

Майстриня навчилася писанкарських премудростей від своєї сестри Оксани Григорчак. Зізнається, що з замилуванням спостерігала, як у руках сестри звичайне куряче яйце стає маленьким сакральним раритетом. Нині Ірина сама творить подібне і навчає цьому дітей. Музей довірив жінці робити копії писанок з музейного фонду для відправлення на різноманітні виставки в Україні та за її межі.

–          Крім традиційної воскової техніки виготовлення писанок я розписую їх технікою травлення, – пояснює Ірина Блонська. – А орнаменти використовую традиційні: «сорок клинців», орнаменти з зіркою, з кониками, або оленями (пов’язані з сонцем), баранячі ріжки, «берегинька», «дерево життя», з елементами по-різному модифікованої свастики, заштриховані трикутники, що означають зоране поле та багато інших значень і символів.

По центру - Олег Кіращук
По центру – Олег Кіращук

Малочисельну, але знакову когорту покутських писанкарів «обрамлює» Олег Кіращук, активний майданівець і учасник АТО. Молодого чоловіка ми застали в приміщенні благодійної організації «Карітас». Справа в тому, що при «Карітасі» діє таке собі товариство різнозацікавлених і різновікових активних коломиян під дещо таємничою назвою «Університет третього віку». Олега запросили дати цим людям декілька уроків писанкарської художньої творчості.

Олег Кіращук почав писати писанки ще в дитинстві. Навчали цьому хлопця бабуся й мама. Професійна художня освіта не дала знань, необхідних для розписування писанок. Тому Олег відвідував різні села, де мешкали знані в тій місцевості старенькі писанкарки. Там він зібрав найкращі взірці писанок. Варто зазначити, що сучасні писанкарі рідко створюють автентичні композиції, вони більше заклопотані збереженням і відтворенням старовини. Воно, без сумніву, схвально. Щодо Олега, то він зумів на традиційній основі виробити власний почерк, наважившись вносити нові елементи в традиційну символіку. Не так давно Олег Кіращук мав у Коломиї персональну виставку, на якій представив понад сорок унікальних авторських композицій на курячих, гусячих та страусових яйцях.

 

Іван ДЖИНДЖУРА, ДК


29.04.2016 2048 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1099
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2806
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

979
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1039
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1042 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3109 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

904

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

778

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1094
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

152
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2348
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1148
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

452
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15070
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7383
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

818
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

379
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

290
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

380
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

659
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1113