30 жовтня, в останню неділю місяця, українці таки переведуть стрілки годинника на годину назад. Відповідний законопроект прийняли народні депутати України.
На думку енергетиків, таке рішення є позитивним. Перехід на зимовий час і вчасне рішення щодо відміни переходу на літній час дозволить енергопостачальникам до весни провести усі необхідні заходи, зокрема, у повній мірі закупити та налаштувати електролічильники, які мають внутрішній годинник. Нагадаємо, незадовго до цього, 20 вересня 2011 року Верховна Рада прийняла постанову про зміну порядку обчислення часу на території України, згідно з яким планувалося відмовитися від переведення годинників на зимовий час.
Раптова відміна переходу на зимовий час викликала певні незручності для енергетиків – як на оптовому ринку електроенергії, так і на роздрібному ринку.
«Одна з проблем, яка стосувалася безпосередньо наших споживачів, - пояснює начальник служби приладів обліку ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Михайло Ільницький, – це була термінова потреба у перепрограмуванні приладів обліку електроенергії, які враховують покази годинника. Близько 1300 побутових споживачів електроенергії в Івано-Франківській області розраховуються за тарифами, які залежать від часу доби. Загалом в Україні таких споживачів є більше 200 тисяч. Реально енергокомпанії не мали можливості провести такі роботи протягом одного місяця, який був з часу прийняття рішення».
Довідка: Розрахунки за різними видами тарифів здійснюються за приладами обліку, які мають відповідні функції. А саме: мають внутрішній годинник та можливість фіксувати обсяги споживання електроенергії в різні періоди доби. Отже, багатотарифні електролічильники, окрім звичайних сумарних показників спожитої електроенергії, фіксують значення споживання в години різних тарифних зон доби і при оплаті за електроенергію використовуються два або три показники (двох- або тритарифна сітка), які мають різну вартість. Ці лічильники, що є сучасними програмно-технічними комплексами, були запрограмовані з урахуванням колишнього переходу на зимовий і літній час. За обставин, коли відбувається відміна переведення годинників, виникає нагальна потреба у перепрограмуванні усіх багатотарифних приладів обліку.
При цьому серед них є й такі моделі, в яких їх внутрішнім програмним забезпеченням не передбачено змін стартових налаштувань в частині відміни переведення внутрішнього годинника на зимовий час. Тому такі електролічильники слід взагалі замінити. Зауважимо, що витрати на перепрограмування для побутових споживачів лягають на плечі енергопостачальника, для юридичних споживачів, - їх перепрограмування (заміна) має відбуватися коштом власника засобів обліку. Залежно від транспортних витрат, така процедура коштуватиме обленерго близько 200 грн. за одного абонента.