
фото ілюстративне
Сьогодні, 9 червня, комісія облради з питань захисту прав учасників і ветеранів АТО на Сході України та їх сімей розглянула звернення щодо психологічної реабілітації ветеранів та інвалідів війни.
За час проведення АТО на Донбасі в Івано-Франківській області її учасниками стали понад 10 тисяч жителів, на сьогодні демобілізованих 6 487 бійців, 6 234 з яких набули статусу учасника бойових дій, інформує Фіртка.
Відтак у бійців виникають проблеми щодо фізичного та психологічного стану демобілізованих бійців, учасників АТО.
Зокрема у зверненні йде мова про те, що ефективне функціонування системи соціально-психологічної реабілітації захисників повинно бути першочерговим та має розглядатись на державному рівні.
Світовий досвід роботи з ветеранами, які пройшли бойові дії свідчить про те, що вони мають проходити цілий комплекс психологічної підтримки з першого дня повернення на мирну територію. Психологічний супровід повинен починатися ще у військовому підрозділі після повернення з гарячої точки, з бійцями повинні працювати військові психологи та інструктори. Відтак постає необхідність вивчення досвіду держав, де є розроблені програми реабілітації та абілітації (США, Ізраїлю, Балканських країн).
Після цього необхідно розробити Програму психологічної реабілітації ветеранів АТО та учасників бойових дій, додатково використовуючи наявні напрацювання з психологічної реабілітації фахових ГО учасників АТО, у яких працюють психологи чи психотерапевти з власними розробками та отриманими результатами щодо відновлення бійців.
До програм реабілітації зверненням пропонується долучити Міністерство охорони здоров'я, Міністерство соцполітики, міністерство оборони України, профільних експертів та науковців, а також громадські організації.
В результаті обговорення комісія рекомендувала направити дане звернення до Кабміну, а також на розгляд усім облдержадміністраціям. Попередньо депутати обговорять проект звернення на сесії Івано-Франківської обласної ради.