Прикарпатські депутати звернулися до Президента та ВРУ аби не допустити екологічної катастрофи на Калущині (фото+відео)

 

 

 

На сесії Івано-Франківської обласної ради, яка триває в місті Калуш, депутати розглянули проект звернення обласної ради щодо проведення комплексу робіт для недопущення екологічної катастрофи на території Калуського району.

 

На час виробничої діяльності підприємств у межах Калуського промислового вузла сформувалася складна геотехногенна система.

 

В Калуші та на прилеглих територіях Калуського району активно розвивалася значна кількість підприємств різного профілю. Зокрема, експлуатувались три підземні солевидобувні рудники, єдиний у світовій практиці Домбровський кар'єр з відкритою розробкою покладів полімінеральних солей та супутніми йому відвалами розкривних порід.

 

На базі цієї місцевої сировини працював хімічний переробний комплекс з хвостовим господарством та магнієвий завод. Крім цього був побудований хімзавод з комплексом різнопрофільних виробництв, розвивалися промислові об'єкти нафтохімічного профілю та енергетики.

 

Указом Президента України від 10.02.2010 No 145 «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка - Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації» територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.

 

Проте, за словами заступника начальника управління екології та природних ресурсів Андрія Пліхтяка більшість природоохоронних заходів не виконано.

 

«На даний час площа Домбровського кар’єру близько 360 гектарів. На сьогодні руйнуються борти кар’єру по всьому його периметру, особливо зсувні процеси активізовані на північному боці», - зазначив Пліхтяк.

 

За словами чиновника, коли рівень ґрунтових вод піднімається, зростає ризик екологічної катастрофи у басейні Дністра через хвостосховище поблизу Калуша.

 

Крім цього є небезпека просідання ґрунту під житловими будинками Калуша, сіл Кропивник та Сівка-Калуська.

 

За словами Пліхтяка, в результатті негативного впливу засолення становить близько тисячі гектарів. В результаті видобутку калійних руд утворились провальні воронки, які розширюються та збільшуються.

 

Утворюються вони зазвичай біля житлових споруд, що несе небезпеку.

 

 

Для вжиття невідкладних заходів з недопущення екологічної катастрофи у зверненні до центральної влади облрада просить:

 

 

"Розсіювання солей відбувається вже протягом 50 років. Безповоротно втікає цінна сировина, яка важкою працею була видобута, а тепер вона забруднює навколишнє середовище. Зараз може бути використано 15%, хоча мало б бути навпаки 15% мало б залишатись відходів. Фактично, ми є заручниками проблеми, коли зруйнувалась радянська економіка і не виникло іншої. Ці наслідки, які ми зараз спостерігаємо будуть тривати ще довго", - розповів геолог Юрій Садовий.

 

 

 

Як відмітив нардеп Віктор Шевченко, хотілося би почути чи розроблений конкретний проект дій.

 

"Ми знаємо, що є ця катастрофа. Тому, якщо щось розроблено, є якийсь проект, давайте його реалізовувати, якщо ні - давайте швидко робити. Я готовий допомагати", - звернувся нардеп до геолога.

 

"Я, як депутат Верховної Ради гарантую, що буду робити все, що від мене залежне. Але давайте перейдемо до конкретних дій. Я не хочу бути статистом смертей в області", - додав В.Шевченко.

 

Депутат облради Роман Ткач звернув увагу, що звернення облради неповне, адже конкретних кроків у ньому не описано.

 

"Є програма міської ради, на яку потрібно 2,7 млн. А ми у нашому зверненні пишемо про створення комісії. Нам не треба проводити науковий моніторинг, бо те, що ми вже бачили - достатньо. Уявіть собі на секунду, що виділили гроші, але це не вирішення проблем", - зазначив депутат Роман Ткач.

 

"Вибачте, але це нагадує комсомольську показуху. Вирішення проблем Домбровського кар’єру тягнеться 15 років", - зазначила депутат Ольга Галабала.

 

"З 2010 року виділялись мільйони, мільярди гривень, які мали вирішувати ці проблеми. Питання де результати, де кримінальні справи, чому ті люди, які мали займатись цим - не покарані? Давайте будемо про це говорити. За вашого головування було виділено близько 2 млн на дослідження. І зараз знову кажуть, що потрібні на це ж гроші. Я розумію, що вам це чути неприємно, але ми вже 15 років топчемось на місці. Село Кропивник просить виділити з 2010 року кошти на генплан. Чому ми на сесії у Матеївцях з голосу винесли питання і виділили 500 тис грн. на клуб. Я пропоную виділити на цій сесії 1 млн грн. І звертаюсь до прокурора області, який тут присутній звернути увагу на те, щоб були притягнені до відповідальності", - Галабала.

 

Втім, Олександр Сич зазначив, що кошти з вільного залишку виділяються за підписом двох голів, це окрема процедура, яка на сесії не вирішиться.

 

"Ми повинні забрати політику з цього питання. Погоджуюсь з Ольгою Галабалою про кримінальну відповідальність за 1,2 мільярди, та цим займається прокуратура. Та це звернення необхідно, це питання має звучати на рівні держави, це спільна позиція №1", - звернувся голова ІФ ОДА.

 

Депутати також пропонують пришвидшити процедуру санації ВАТ "Оріана". Крім того пропонують звернутись за інформацією щодо використання коштів, які виділялись фірмі на утилізацію гексахлорбензолу. Мова йде про розслідування розтрати 1,2 млн виділених з держбюджету.

 

За звернення проголосували 69 обранців.

 

 

Читайте також:

В Калуші розпочалася "екологічна сесія" Івано-Франківської облради (фото)

Депутатів Івано-Франківської облради звозили на Домбровський кар'єр (фото+відео)

Депутати Івано-Франківської облради зібрались на "екологічну сесію" в Калуші (фоторепортаж)


12.05.2017 865 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

260
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1566 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1821 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2644
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2376 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7613

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

385

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1092

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1951
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

332
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

710
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

948
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43454
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3152
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

979
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2003
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35202 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

329
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

538
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

680
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1006