26 лютого в Івано-Франківському слідчому ізоляторі відбулось перше засідання спостережної комісії ОДА в новому складі.
Така спостережна комісія стежитиме за дотриманням законних прав та інтересів в’язнів, санітарними та матеріально-побутовими умовами, сприятиме в організації навчання та дозвілля засуджених, а також їхній реабілітації на волі.
До її складу прийняли директора Департаменту охорони здоров’я ОДА та обрали нового заступника голови комісії.
Після засідання посадовці оглянули Івано-Франківський СІЗО. Отож, як живуть в’язні?
В Івано-Франківському слідчому ізоляторі відбувають покарання не лише чоловіки: тут є 20 жінок та четверо підлітків. В’язні мають змогу навчатися, для цього спеціально облаштовані класи, тазайматися спортом. У в’язниці є кімната матері та дитини, хоча останні 10 років вона пустує, а також кімната психологічного розвантаження.
За словами психолога, що там працює, Ірини Косюк, люди приходять у надзвичайно важкому стані: з тривогою та сльозами на очах, незважаючи на те, чи це чоловіки, а чи жінки. «Робота – не з легких, особливо, коли доводиться лікувати засудженого, котрий уже починає думати про самогубство», - каже психолг. Тоді з позбавленими волі проводять спеціальні бесіди, дають слухати відповідну музику, допоки не виведуть з критичного стану.
В Івано-Франківському СІЗО засуджені самотужки випікають хліб (близько 300 буханок в день, по 650 грамів кожному, як годиться). Цим займаються три юнаки, які вже рік-два відбувають покарання. Двоє чоловіків працюють на кухні. Готують навіть спеціальні страви для тих, хто змушений дотримуватися дієти.
Оглядаючи умови перебування в’язнів в Івано-Франківському СІЗО, спостережна комісія вкотре порушила питання роботи засуджених. На майбутнє планують відновити лісопереробний цех в Товмачику (Коломийський р-н), а також виробництво робочого одягу, який мають змогу шити жінки-засуджені в Маріямполі (Галицький р-н).
Проблема, кажуть, у фінансуванні, адже через підприємницьку діяльність приватних фірм, що сплачують значно нижчі податки, продукцію, виготовлену у виправних колоніях, не вдається продати.
Перший заступник голови Івано-Франківської ОДА, голова спостережної комісії Василь Плавюк каже, що в Товмачику було залучено хорошого інвестора з Румунії: «А чому б їм не співпрацювати з виправною колонією? База є, недорога робоча сила – також. Але, на жаль, криза призупинила цю співпрацю».