
Огляд прикарпатської преси за період 9-14 вересня 2016 року.
Репортер
Шість мільйонів на освітлення Ще 5-6 років і франківці зможуть ввечері не підсвічувати собі шлях телефоном. На околиці Івано-Франківська без власного світла краще не йти. Треба бути дуже пильним, бо хтозна, нам що наткнешся в темряві. Та й центральні вулиці теж не можна назвати добре освітленими. До прикладу, Чорновола нормально освітлюється лише від Січових Стрільців до пологового будинку, а далі – відчуй себе кротом. Мало того, що тротуар у вибоїнах, так навіть і не видно куди йдеш.
Обличчя з відбитком війни «Нас повели на розстріл. У багатьох солдат були фотографії дружин і дітей, вони дивилися на них і молились», - це лиш один зі спогадів часів Другої світової. Цілу мозаїку таких історій та облич зібрав американський фотограф українського походження Саша Маслов. Нині його виставка «Ветерани» - у Франківську.
«Сірки» чекають на домівку Понад 200 собак знову можуть випустити на вулиці Івано-Франківська. Підопічних БО «Дім Сірка» виганяють з домівки, яку ті облаштовували протягом двох років у селі Загвіздя. Селяни проти, бо пси їм заважають. Волонтери розгублені – діватися їм нікуди. Нову обіцяну землю від місцевої влади не дозволяє столична. Отак на волосині волонтери й живуть зі своїми «сірками» з дня на день.
Форум видавців. Що варте уваги? У двадцять третє Форум видавців збере у Львові літераторів, видавців і книголюбів із 28 країн. Цього року організатори обіцяють понад 300 учасників, більше 1000 подій і мільйон книг на ярмарку. «Репортер» розпитав франківських видавців і письменників про те, що на книжкових полицях варте уваги цієї осені.
Розкопана могила у саду Довгі 72 роки у калуських Підгірках, у звичайнісімкому сільському саду, під старою ренетою, був похований німецький солдат. Господині того обійстя, Ірині Магас, зараз теж 72. Каже, її батько зник безвісти на тій війні, а їм життя «дало на заміну» доглядати могилу німця, і що той навіть приходив у снах дякувати за висаджені на ній білі нарциси.
Галицький кореспондент
Квартал «Центральний»: почути думку громади 12 вересня цього року в Івано-Франківську провели громадські слухання стосовно будівництва нового кварталу «Центральний» на вулиці Мельника в Івано-Франківську, яке розпочне будівельна компанія «Спілка забудівників». Під час зібрання обговорили багато актуальних питань: побудову житлових та соціальних об’єктів, облаштування громадського простору, створення багаторівневої паркувальної зани, будівництво підземного паркінгу , щоб двори нового кварталу були безпечними, зеленими та вільними від автомобілів. Більшість із цих ідей та планів інноваційні, сучасні і перспктивні.
Коли десять людей моляться за тебе, не страшно йти на фронт Росіяни Олег і Тетяна Бутусіни зараз виховують десятьох дітей: шістьох хлопчиків і чотири дівчинки. Близько двох років тому ця багатодітна сім’я з Підмосков’я переїхала жити на прикарпаття, і вже тут навесні 2015 року нородився їхній наймолодший син.
У кожного своя правда… Нещодавно Івано-Франківськ сколихнув скандал за участю атовця Івана Чайковського та керівника патрульної поліції Івано-Франківська Дмитра Міхальця. Ветеран АТО порушив правила дорожнього руху, однак побачив у постанові патрульних помилку і вирішив з’ясувати цей момент з керівником поліції. Між чоловіками виник конфлікт. Чайковський стверджує, що Міхалець кинув його на підлогу, а очільник патрульної поліції каже, що тільки зловив за руку.
«Соколам» - волю? У неділю, 11 вересня, відбулися збори співвласників у гаражному кооперативі «Соколи», що на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську. На зборах розглянули питання, актуальне вже багато років поспіль: визначення статусу земельної ділянки, на якій розміщений кооператив. Присутні очікували побачити міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа, якого запросили на зустріч, щоб почути його думку з наболілого питання, проте він так і не прибув. Наразі власники гаражів суд намагаються з’ясувати ситуацію і скасувати рішення та документи, які вважають незаконними.
Мафи, як і мафія, безсмертні? Після того, як візовий центр переїхав з вулиці Ленкавського на Тролейбусну, мікрорайон Пасічна потонув у морі стихійно припаркованих автівок та автомобільних корках. А сам візовий центр почав обростати незаконними МАФами, що пропонують різноманітні візові послуги.
Хто нагодує школяра На початку 2026 року в Івано-Франківську ввели плату за харчування у шкільних їдальнях для учнів 1-4 класів. Нововведення викликало різко негативну реакцію у батьків, але дехто з них погодився платити вказану суму, якщо підвищиться якість готової продукції. Інші не зрозуміли, чому видатки за харчування дітей, які до цього погашалися з міського та державного бюджетів, лягли на їхні плечі. Тоді ж пропонували компроміс, щоб хоча б частину витрат взяла на себе міська влада. Наразі консенсусу в цьому питанні не досягли, і за харчування учнів у новому навчальному році будуть сплачувати батьки. Крім того, з вересня плату за сніданки та обіди школярів підвищили, проте обіцяють, що вона залишиться без змін принаймні до кінця року.
Західний кур’єр
Місто стає доступнішим Для реалізації заходів з перетворення Івано-Франківська у місто, дружнє до маломобільних груп населення, цьогоріч з бюджету виділили понад 1 млн. грн. Про це повідомив директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. За його словами. Ті чи інші роботи заплановано виконати на 45 об’єктах. Йдеться про пониження тротуарів, влаштування пандусів, а також про те, що всі ремонти об’єктів інфраструктури та роботи з благоустрою у Івано-Франківську виконуватимуться з дотриманням європейських стандартів доступності. Наразі уже виконано 43% від запланованого на цей рік.
Оновлюють медицину Цьогоріч на ремонт і закупівлю обладнання для медичних закладів з міського бюджету виділили рекордних за останній час 23,5 млн. грн., а 2017-й планують оголосити «Роком дитинства» і зосередити кошти на ремонт і обладнання дитячих медичних закладів. Про це повідомив головний лікар Центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк. За його словами, загальна площа міських медичних закладів, які розташовані у 21 приміщенні, становить 50 тис. Квадратних метрів, а у лікарнях та поліклініках є до трьох тисяч одиниць різної техніки. Чимало ремонтів медичних закладів виконані у попередні роки, але роботи ще є багато.
Щоб зігріти взимку Івано-франківські тепловики завершують підготовку до опалювального сезону 2016-17 років. Як повідомив директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Василь Рущак, 30 котелень підприємства уже повністю готові до роботи і ще у двох – на вул. Військових ветеранів та Медичній – завершується комплексна реконструкція.
Автостопом по Європі В Івано-Франківську живе смілива дівчина Анжеліка Підхомна – мандрівниця, яка автостопом за 5 років відвідала понад 25 країн. Сьогодні Анжеліка повернулася в рідне місто з подорожі на Шпіцберген, і журналісти поспішили поспілкуватися з мандрівницею.
Галичина
«Знаймо – хто’смо» Понад півтисячі як сольних виконавців, так і учасників вокальних і хореографічних колективів, народних умільців – представників п’яти гуцульських регіонів Прикарпаття – взяли участь у ХХІІІ Міжнародному гуцульському фестивалі, який протягом 3-4 вересня тривав у найбільш високогірному місті України – в Рахові на Закарпатті, а також у ХVІ фестивалі-ярмарку «Гуцульська бриндзя», що відбувся тими днями в його рамках. Передусім наші краяни активно долучилися до створення нового національного рекорду, коли одночасно заграли 56 трембітарів із Закарпатської, Львівської, Чернівецької та Івано-Франківської областей, які оголосили про початок фестивалю. «Найбільша кількість трембіт на одній локації» - під такою назвою й зареєстрували виступ цього зведеного оркестру в Книзі рекордів України…
Боднарів – без бондарів Бондарство – один з давніх, але пізніших порівняно з теслярством, деревообробних промислів, який сягає І ст. н. е. Про популярність бондарства на Прикарпатті засвідчує не лише сучасна поширеність прізвищ Боднар, Боднарчук, Боднаренко, Боднарюк чи Бондар, Бондарчук, Бондаренко, Бондарюк та ін., але й назви сіл Боднарів – у Калуському та Коломийському районах (колись – Боднарівка).Але попри поступове відродження давніх бондарських традицій, а точніше – модну стилізацію під минулість, це ремесло ще перебуває у відчутному занепаді, а у прикарпатських селах, свого часу означених бондарством, сьогодні й гадки не мають, як зробити бочку, діжку, гелетку, барило, цебро чи баддю, кадіб, бодню або масничку тощо.