Прикарпатець уже 30 років створює писанки (ФОТО)

Впродовж 30 років коломиянин Олег Кіращук створює писанки з перепелиних, страусиних, гусячих та курячих яєць. Займатися цією справою почав ще у дитинстві.

Писанкарством займалися бабуся та мама Олега Кіращука. Створювати писанки його навчила мама, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

"Взявся писати писанки не лише тому, що вони мені подобалися. Ми скрутно дуже жили, я допомагав мамі на Великдень писати писанки на базар", – розповідає Кіращук.

Пізніше він пішов служити в армію. За словами Олега Кіращука, тоді був впевнений, що писанкарство залишить у минулому. Та після повернення зі служби зрозумів, що в Україні криза, тому знову почав створювати писанки.

"До 1993-го року я писав писанки в автентичному стилі. Їздив по Покуттю, збирав зразки старих писанок. І вийшло так, що я зібрав протягом десяти років 80 зразків покутських, автентичних писанок. З 1995-1998 років я почав писати писанки уже в більш авторському стилі, але поєдную гуцульську орнаментику та покутські писанки у своїх роботах", – сказав Олег Кіращук.

У 2012-му році одна із писанок митця стала кращою на обласному конкурсі робіт. Пізніше художники з Франківська створили її велику копію. Ця писанка очолювала колону на параді вишиванок у Києві, який провели у 2013-му році. Тоді її також визнали кращою.

Але улюблена писанка чоловіка – з ангелом. Її задум з’явився у 2015-му році, коли Олег обороняв Вуглегірськ, що поблизу Дебальцевого. Там із собою писанкар мав блокнот, у якому в перерві між обстрілами малював ескізи. Проте цей блокнот таки залишився у зоні бойових дій.

"Коли я, власне, прийшов додому, то пам’ятав лише про цього ангела. З одного боку зобразив ангела, який доглядає за квітами. Квіти – це сім’я. Великі квіти – це мама, тато, маленькі квіти – це діти. Є і бур’ян. А ангел береже квіти від бур’яну, тобто від біди, – каже Олег Кіращук. – По колу я ще пишу напис: "Ангеле, хранителю мій, ти при мені стій. Як вдень, так вночі будь мені до помочі". Цього колись мене вчила моя бабуся".

Митець розповідає, що для створення писанки важливо знайти яйце з рівною поверхнею. Воно має бути білим. Пізніше потрібно визначитися з орнаментом. Одну писанку Олег Кіращук малює від трьох днів до місяця. Усе, каже, залежить від розміру яйця. Цікавіше працювати на страусиних яйцях, бо площа роботи більша.

Здебільшого свої писанки митець виготовляє на замовлення колекціонерів. Проте орнаменти із його робіт у своїх колекціях одягу використовували модельєри. Зокрема, у 2009-му році колекціонери із США надіслали писанкарю повідомлення з фото сукні з орнаментом, схожим на писанку. До цього, каже Олег Кіращук, спочатку поставився обережно. Та пізніше вирішив звернутися до журналістів, бо не розумів, що відбувається.

"Мені привезли глянцевий журнал. Там було зображення фотомоделі в сукні, яке абсолютно збігалося з тим, що я зобразив на писанці. Але наголошу, що на писанці були зображені народні мотиви, тобто не я їх придумав. Я просто скомбінував, вибрав кольорову гаму, оптимальну для цього орнаменту. Я цілком припускаю, що модельєри десь сиділи, шукали якісь ідеї. Знайшли чисто випадково на мої роботи. І, власне, якісь основні моменти використали", – додав писанкар.

Зараз Олег Кіращук розписує менше писанок, ніж раніше. Проте, щоб не забувати цю справу, митець проводить майстер-класи та навчає писанкарству інших.


Читайте також:

Коломиянин провів онлайн майстер-клас із писанкарства для жителів Скадовська

На Прикарпаття привезли дві сотні писанок з Канади та США

Коломийський музей Писанки змінює орнамент за допомогою смартфона (ВІДЕО)


17.04.2021 1553
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1971
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1869
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1863
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5533 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2159 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1516

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

751

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

804

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1007

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1009
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1776
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3688
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10264
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26155
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10192 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7720
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

907
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

220
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

269
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

388
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1287
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

892