Прикарпатець уже 30 років створює писанки (ФОТО)

Впродовж 30 років коломиянин Олег Кіращук створює писанки з перепелиних, страусиних, гусячих та курячих яєць. Займатися цією справою почав ще у дитинстві.

Писанкарством займалися бабуся та мама Олега Кіращука. Створювати писанки його навчила мама, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

"Взявся писати писанки не лише тому, що вони мені подобалися. Ми скрутно дуже жили, я допомагав мамі на Великдень писати писанки на базар", – розповідає Кіращук.

Пізніше він пішов служити в армію. За словами Олега Кіращука, тоді був впевнений, що писанкарство залишить у минулому. Та після повернення зі служби зрозумів, що в Україні криза, тому знову почав створювати писанки.

"До 1993-го року я писав писанки в автентичному стилі. Їздив по Покуттю, збирав зразки старих писанок. І вийшло так, що я зібрав протягом десяти років 80 зразків покутських, автентичних писанок. З 1995-1998 років я почав писати писанки уже в більш авторському стилі, але поєдную гуцульську орнаментику та покутські писанки у своїх роботах", – сказав Олег Кіращук.

У 2012-му році одна із писанок митця стала кращою на обласному конкурсі робіт. Пізніше художники з Франківська створили її велику копію. Ця писанка очолювала колону на параді вишиванок у Києві, який провели у 2013-му році. Тоді її також визнали кращою.

Але улюблена писанка чоловіка – з ангелом. Її задум з’явився у 2015-му році, коли Олег обороняв Вуглегірськ, що поблизу Дебальцевого. Там із собою писанкар мав блокнот, у якому в перерві між обстрілами малював ескізи. Проте цей блокнот таки залишився у зоні бойових дій.

"Коли я, власне, прийшов додому, то пам’ятав лише про цього ангела. З одного боку зобразив ангела, який доглядає за квітами. Квіти – це сім’я. Великі квіти – це мама, тато, маленькі квіти – це діти. Є і бур’ян. А ангел береже квіти від бур’яну, тобто від біди, – каже Олег Кіращук. – По колу я ще пишу напис: "Ангеле, хранителю мій, ти при мені стій. Як вдень, так вночі будь мені до помочі". Цього колись мене вчила моя бабуся".

Митець розповідає, що для створення писанки важливо знайти яйце з рівною поверхнею. Воно має бути білим. Пізніше потрібно визначитися з орнаментом. Одну писанку Олег Кіращук малює від трьох днів до місяця. Усе, каже, залежить від розміру яйця. Цікавіше працювати на страусиних яйцях, бо площа роботи більша.

Здебільшого свої писанки митець виготовляє на замовлення колекціонерів. Проте орнаменти із його робіт у своїх колекціях одягу використовували модельєри. Зокрема, у 2009-му році колекціонери із США надіслали писанкарю повідомлення з фото сукні з орнаментом, схожим на писанку. До цього, каже Олег Кіращук, спочатку поставився обережно. Та пізніше вирішив звернутися до журналістів, бо не розумів, що відбувається.

"Мені привезли глянцевий журнал. Там було зображення фотомоделі в сукні, яке абсолютно збігалося з тим, що я зобразив на писанці. Але наголошу, що на писанці були зображені народні мотиви, тобто не я їх придумав. Я просто скомбінував, вибрав кольорову гаму, оптимальну для цього орнаменту. Я цілком припускаю, що модельєри десь сиділи, шукали якісь ідеї. Знайшли чисто випадково на мої роботи. І, власне, якісь основні моменти використали", – додав писанкар.

Зараз Олег Кіращук розписує менше писанок, ніж раніше. Проте, щоб не забувати цю справу, митець проводить майстер-класи та навчає писанкарству інших.


Читайте також:

Коломиянин провів онлайн майстер-клас із писанкарства для жителів Скадовська

На Прикарпаття привезли дві сотні писанок з Канади та США

Коломийський музей Писанки змінює орнамент за допомогою смартфона (ВІДЕО)


17.04.2021 1796
Коментарі ()

07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

590
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

902
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1001
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1557
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2534 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1332

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

96

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1075

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1207

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1640
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

547
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26655 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

930
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7824
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3204
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1438
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1095
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3702
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

537
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

595
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4507
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1237