За матеріалами Управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Івано-Франківській області порушено кримінальну справу за фактом шахрайства, пов’язаного з заволодінням коштами в особливо великих розмірах.
Правоохоронці ретельно перевірили обставини та умови отримання одним з громадян кредитних коштів у банківській установі і мають ґрунтовні підстави підозрювати чоловіка у свідомому обмані банку з корисливих мотивів.
Суть справи у тому, що житель Івано-Франківська згідно з рішенням суду, яке набрало законної сили ще торік, повинен повернути банку 3 мільйони 231 тисячу гривень.
Свого часу за умовами кредитного договору цій особі було відкрито невідновлювальну кредитну лінію в сумі 250 тисяч доларів США. Позичальнику надали ці кошти для проведення реконструкції житлового приміщення, яке перебувало у його приватній власності.
Нежитлові площі цього приміщення, а йдеться про гуртожиток, за умовами кредитного договору були передані в іпотеку, тобто слугували своєрідною заставою для забезпечення повернення банкові кредитних ресурсів. У визначений термін, коли позичальник мав повністю погасити кредит, виявилося, що банк не може розраховувати ані на повернення коштів, ані на приміщення гуртожитку площею понад 4 тисячі квадратних метрів.
Спритний позичальник, отримавши кредит в банку, водночас уклав договори з людьми про їхню пайову участь в реконструкції гуртожитку. Іншими словами, дані громадяни були інвесторами і вносили власні кошти за те, що після реконструкції кожен з них отримає окрему квартиру в цьому приміщенні. Таким чином, саме за кошти пайовиків були проведені ремонтні та оздоблювальні роботи і в результаті громадяни отримали в користування житлові квартири.
Підраховано, що підприємець отримав від приватних інвесторів 1 мільйон 415 тисяч гривень. Люди виготовили та отримали необхідні документи і технічні паспорти на придбані квартири, але права власності на це житло так і не набули. Вони не знали, що фінансують реконструкцію приміщення, яке перебуває в іпотеці під забороною відчуження. Законними господарями квартир ці сім’ї не стануть доти, поки власник гуртожитку повністю не виконає перед банком свої зобов’язання по кредиту. Судячи з усього, позичальник від самого початку цієї історії не мав наміру повертати гроші в банк, бо сплатив лише 270 доларів.
Натомість провернув оборудку з продажем приміщення гуртожитку і водночас «нагрів» банк на 3 мільйони 231 тисячу гривень. Яким чином він має розрахуватися з кредитором, з’ясовуватиме досудове слідство і суд.
Крім того, за скоєння злочину, передбаченого ч.4 статті 190 Кримінального кодексу України, за подібні шахрайства загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.