Прикарпатці збудували хату вдові майданівця

 

У лютому Марія Ткачук лишилася вдовою. Її чоловіка Ігоря вбили на Майдані. Сама, з трьома дітьми, у старезній хаті, якій вже 108 років. Вони з чоловіком мріяли збудувати нову, не встигли.

 

Та після його похорону сталося те, що згорьована жінка усвідомила не одразу. До неї прийшли односельці-майданівці і заявили – ми збудуємо вам хату, пише Репортер.

 Ткачуки_03

Занадто висока ціна

До Великої Кам’янки, що на Коломийщині, дістатися просто. А от, щоб знайти хату Ткачуків, довелося трохи поблукати. Знали, що у них на подвір’ї має бути будова, тож її і шукали. Але якби пані Марія не вийшла назустріч, ще б довго ходили. Бо ніякої будови вже нема – хата готова, накрита й пофарбована. І вже дуже скоро в Ткачуків буде новосілля.

Від морозу тікаємо в стару хату, яку вже й не видно за новою. Низенька, проста.

«Їй уже 108 років, – каже жінка. – Лише тепер бачу, як тут усе коситься. А коли Ігор був, я ні за що не переживала, бо знала, що він усе зробить».

У натопленій кімнаті бігає білявий кучерявий малюк – то Денисик, йому вже рік і вісім місяців. За столиком його сестра, семикласниця Іванка якраз має у гостях подружку. Найстарший Женя десь пішов до хлопців. На серванті велика фотографія чоловіка з чорною стрічкою, і ще одна – де вони всією сім’єю святкують день народження Дениса. Це їхнє останнє спільне фото – зразу по тому Ігор поїхав на Майдан.

«Він казав, не буду під спідницю ховатися, дивись, як ми з тобою набідувалися, хочеш, аби й діти так жили? – згадує пані Марія. – Я просила, не їдь, посиротиш дітей, думаєш, їм держава буде помагати чи що? А виявилося, не держава, а прості люди».

Ткачуки_04

Що було після похорону, їй пригадувати важко.

«Я була в такому стані, що взагалі не хотіла ні того будинку, нічого, і того всього б не було, якби не наш місцевий підприємець Мирослав Йосипович, – каже вона – Прийшов, дав мені книжку і каже – вибирай, яку хату хочеш. Далі сам тим займався. Мене нічого не цікавило, моє діло було погодувати людей, я сама так сказала, бо Ігор ходив по будовах і знаю, як то гірко, коли не дають обід. Знаєте, я потім була у слідчого, читала справу, то пан Мирослав забирав з моргу Ігорове тіло, а щоб віддали, назвався його двоюрідним братом. Це для мене було настільки зворушливо, зав­дяки йому ми могли труну відкрити і попрощатися».

Переводимо тему на трохи веселішу, йдемо дивитися нову хату. Відкриваючи двері, Марія Ткачук каже, що подібну й хотіли будувати.

«Правда, не таку велику, таку ми б не потягнули, – ділиться жінка. – Уже все готово, лиш побілка лишилась та електрики ще розетки мають зробити».

Перед нами простора прихожа, далі – велика вітальня з оранжевою відбиваючою стелею, яка робить кімнату величезною. І зі справжнім каміном.

«Ігор дуже хотів камін і крісло гойдалку, – посміхається пані Марія. – Ми одного разу навіть були у Франківську в магазині, то він сидів у тій гойдалці та вже уявляв, як то має бути».

На першому поверсі ще є кухня, санвузол, кімната для мами і ще одна – для Денисика. На другий ведуть добротні дерев’яні сходи.

«То нам майстри з Косова зробили, самі приїхали і питали, що треба. А на другому поверсі ванна і дві кімнати для старших дітей. Іванка захотіла собі чорно-білу. То ми вже диван купили», – показує вона на новенький диван з газетним візерунком.

Ткачуки_07

«У мене бабуся була, 91 рік, якраз два тижні минуло, як померла, то все хотіла подивитися, яка хата. Я з усіх боків сфотографувала і їй показувала, – знову поринає у сумні спогади жінка. – Вона казала, всьо файно, лиш одно не файно. Питаю – що, бабо? Що Ігоря нема. Я вже стільки разів казала: якби була можливість вернути все назад, то ліпше би цієї хати не було».

Усе від людей

Мирослав Йосипович, про якого говорить пані Марія, то їхній місцевий підприємець Мирослав Адамський. Він каже, збудувати хату Ткачукам кам’янецькі майданівці дали слово 20 лютого в Києві.

«Коли ми приїхали 20 числа, то на Інститутську вже не пускали, там вбивали, – пригадує він. – Десь в обід пішли на сьомий поверх Держтелерадіо, де ми базувалися, і там був сусід Ткачуків, він і сказав, що Ігоря вбили. Потім це підтвердив його друг. Тіла хлопців лежали на Майдані, ніхто їх не забирав. Ми стали через сот­ників, депутатів впливати, аби забрали в морг. Я думав, от лежать так, а поки їх додому довезуть, то що з тіла буде? Уже ввечері ми всі сиділи там, на сьомому поверсі, з таким похнюпленим настроєм. Нас було зо 30 з села. Може, не файно так говорити, але то була моя ідея збудувати Ткачукам хату, бо знав, в яких умовах живуть. І наполіг, аби й хлопці дали слово. А далі – натура в мене така, хлоп дав слово, хлоп його має стримати».

Чоловік каже, розумів, що починати треба вже, бо з часом той наплив ентузіазму в людей піде на спад.

«Після похорону я і ще один депутат райради – Ігор Гісь, теж майданівець, пішли до міського голови Коломиї, – розказує Адамський. – Слюзар обіцяв підтримку. І так почалося. З району архітектор був і будівельна фірма. Хата будувалася за спонсорські гроші. Люди дуже помагали, так боюся когось забути. Микола Круць з Ямниці дав панелі на будинок і чи 30, чи 40 тонн цементу. З коломийського цегельного 10 тисяч цегли дали працівники, а ще 10 – директор. 10 тисяч дав і снятинський цегельний. З П’ядиків громада дала весь ліс на верх. З Франківська фірма подарувала всі вікна».

Ткачуки_01

Дуже багато помагали підприємці – і дрібні, і великі. Пінопласт на фасад дала фірма «Браво-мікс» з Коломиї, клеї для того всього – підприємець Тремтячий, ринви – Копильців, багато будматеріалів дав підприємець Васильчук з П’ядиків. На будові працювали професійні бригади, і дуже багато саме з Кам’янки, бо майстрів тут таки повно.

«З будівельників – від першого колика і майже до ключа – Михайло Козюк, бригада Середюків робила нам верх, багато поміг наш підприємець Віталій Огородничук, він і ліс пиляв задурно, і що треба робив, – старається не забути нікого пан Мирослав. – Володя Чопик, він теж майданівець, помагав. З роботяг таких – Михайло Пульковський, плиточні роботи всі він зробив, брати Ковцуняки – оздоблювальні роботи, бригада Івана Годика утеплювала фасад. Молоді багато було».

Ось так за вісім місяців і виросла на подвір’ї Ткачуків добротна двоповерхова хата. Скільки грошей туди вкладено, точно важко порахувати, каже пан Мирослав, ну тисяч з 500 точно є, і всі вони – від людей.

Родина Небесної сотні

Вже до зими Ткачуки планують новосілля. Пані Марія каже, дуже б хотіла зібрати усіх майстрів і подякувати їм, але поки не мине рік по чоловікові, свято влаштовувати не годиться.

А ще вона тепер точно знає, що на світі є дуже багато справж­ніх людей.

Ткачуки_05

«Це неймовірно, от у нас є підприємець із Коломиї, він зараз в Ірландії, то помагав з будовою, а зять його робить нам кухонний набір, на березень запросив нас до себе, – розповідає Марія Ткачук. – А от дзвонить жінка з Америки, вона сама полячка і ніколи мене в очі не бачила, але весь час – я молюся за вас, чи у вас все є, от я вам посилку зготувала».

А ще в Ткачуків тепер є нова родина – родина Небесної сотні. Перезнайомилися всі у травні, в Ірпені, коли була зорганізована перша зустріч.

Ткачуки_02

«Першими ми познайомилися з Людою Чернявською, її сина вбили в Донецьку на Майдані, – пригадує пані Марія. – Коли чекали на автобус до Ірпеня. Ми з нею добре спілкуємося. Коли почалася війна, вони з чоловіком змушені були тікати з рідного міста, бо люди передали, що по них ідуть. З білорусами Жизневськими знайомі. Його мама таке страшне розказувала: як мусила ховати сина вночі у лісі, як лежала в лікарні з серцем, а люди плювали їй в обличчя і казали, що її син бандит. Ми всі її запрошували сюди жити, каже – не можу, там могила сина. Та з багатьма спілкуємося, як має вже бути наступна зустріч, то така радість, ніби до рідних їдеш. От зараз маю вести свою Іванку, дочку Галі Дідич і ще шість дітей зі Львова в табір в Ірпінь».

Що дала цим сім’ям держава? Пані Марія каже – по 120 тисяч гривень і пенсію, та й то, поки всі не зібралися і не поїхали до Києва, нічого не було. Щодо обіцяних квартир, то говорить, що вона не просила, але у Франківську їм пообіцяли житло. Поки що будується. Але держава тут ні до чого, квартири дають забудовники.

«Я не знаю, як пережила б це все сама, – зітхає Марія Ткачук. – А найбільше мене на світі тримають мої діти. А Ігор… деколи мені здається, що він просто поїхав на заробітки, і ось-ось має вернутися».


31.10.2014 591 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3016
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1256
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1174
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2373
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3800
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2815 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

99

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1033

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

875

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

823
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

112
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10509
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

111
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

435
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5512
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1222
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

621
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

456 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

889
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

773
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

825