Прикарпатці збудували хату вдові майданівця

 

У лютому Марія Ткачук лишилася вдовою. Її чоловіка Ігоря вбили на Майдані. Сама, з трьома дітьми, у старезній хаті, якій вже 108 років. Вони з чоловіком мріяли збудувати нову, не встигли.

 

Та після його похорону сталося те, що згорьована жінка усвідомила не одразу. До неї прийшли односельці-майданівці і заявили – ми збудуємо вам хату, пише Репортер.

 Ткачуки_03

Занадто висока ціна

До Великої Кам’янки, що на Коломийщині, дістатися просто. А от, щоб знайти хату Ткачуків, довелося трохи поблукати. Знали, що у них на подвір’ї має бути будова, тож її і шукали. Але якби пані Марія не вийшла назустріч, ще б довго ходили. Бо ніякої будови вже нема – хата готова, накрита й пофарбована. І вже дуже скоро в Ткачуків буде новосілля.

Від морозу тікаємо в стару хату, яку вже й не видно за новою. Низенька, проста.

«Їй уже 108 років, – каже жінка. – Лише тепер бачу, як тут усе коситься. А коли Ігор був, я ні за що не переживала, бо знала, що він усе зробить».

У натопленій кімнаті бігає білявий кучерявий малюк – то Денисик, йому вже рік і вісім місяців. За столиком його сестра, семикласниця Іванка якраз має у гостях подружку. Найстарший Женя десь пішов до хлопців. На серванті велика фотографія чоловіка з чорною стрічкою, і ще одна – де вони всією сім’єю святкують день народження Дениса. Це їхнє останнє спільне фото – зразу по тому Ігор поїхав на Майдан.

«Він казав, не буду під спідницю ховатися, дивись, як ми з тобою набідувалися, хочеш, аби й діти так жили? – згадує пані Марія. – Я просила, не їдь, посиротиш дітей, думаєш, їм держава буде помагати чи що? А виявилося, не держава, а прості люди».

Ткачуки_04

Що було після похорону, їй пригадувати важко.

«Я була в такому стані, що взагалі не хотіла ні того будинку, нічого, і того всього б не було, якби не наш місцевий підприємець Мирослав Йосипович, – каже вона – Прийшов, дав мені книжку і каже – вибирай, яку хату хочеш. Далі сам тим займався. Мене нічого не цікавило, моє діло було погодувати людей, я сама так сказала, бо Ігор ходив по будовах і знаю, як то гірко, коли не дають обід. Знаєте, я потім була у слідчого, читала справу, то пан Мирослав забирав з моргу Ігорове тіло, а щоб віддали, назвався його двоюрідним братом. Це для мене було настільки зворушливо, зав­дяки йому ми могли труну відкрити і попрощатися».

Переводимо тему на трохи веселішу, йдемо дивитися нову хату. Відкриваючи двері, Марія Ткачук каже, що подібну й хотіли будувати.

«Правда, не таку велику, таку ми б не потягнули, – ділиться жінка. – Уже все готово, лиш побілка лишилась та електрики ще розетки мають зробити».

Перед нами простора прихожа, далі – велика вітальня з оранжевою відбиваючою стелею, яка робить кімнату величезною. І зі справжнім каміном.

«Ігор дуже хотів камін і крісло гойдалку, – посміхається пані Марія. – Ми одного разу навіть були у Франківську в магазині, то він сидів у тій гойдалці та вже уявляв, як то має бути».

На першому поверсі ще є кухня, санвузол, кімната для мами і ще одна – для Денисика. На другий ведуть добротні дерев’яні сходи.

«То нам майстри з Косова зробили, самі приїхали і питали, що треба. А на другому поверсі ванна і дві кімнати для старших дітей. Іванка захотіла собі чорно-білу. То ми вже диван купили», – показує вона на новенький диван з газетним візерунком.

Ткачуки_07

«У мене бабуся була, 91 рік, якраз два тижні минуло, як померла, то все хотіла подивитися, яка хата. Я з усіх боків сфотографувала і їй показувала, – знову поринає у сумні спогади жінка. – Вона казала, всьо файно, лиш одно не файно. Питаю – що, бабо? Що Ігоря нема. Я вже стільки разів казала: якби була можливість вернути все назад, то ліпше би цієї хати не було».

Усе від людей

Мирослав Йосипович, про якого говорить пані Марія, то їхній місцевий підприємець Мирослав Адамський. Він каже, збудувати хату Ткачукам кам’янецькі майданівці дали слово 20 лютого в Києві.

«Коли ми приїхали 20 числа, то на Інститутську вже не пускали, там вбивали, – пригадує він. – Десь в обід пішли на сьомий поверх Держтелерадіо, де ми базувалися, і там був сусід Ткачуків, він і сказав, що Ігоря вбили. Потім це підтвердив його друг. Тіла хлопців лежали на Майдані, ніхто їх не забирав. Ми стали через сот­ників, депутатів впливати, аби забрали в морг. Я думав, от лежать так, а поки їх додому довезуть, то що з тіла буде? Уже ввечері ми всі сиділи там, на сьомому поверсі, з таким похнюпленим настроєм. Нас було зо 30 з села. Може, не файно так говорити, але то була моя ідея збудувати Ткачукам хату, бо знав, в яких умовах живуть. І наполіг, аби й хлопці дали слово. А далі – натура в мене така, хлоп дав слово, хлоп його має стримати».

Чоловік каже, розумів, що починати треба вже, бо з часом той наплив ентузіазму в людей піде на спад.

«Після похорону я і ще один депутат райради – Ігор Гісь, теж майданівець, пішли до міського голови Коломиї, – розказує Адамський. – Слюзар обіцяв підтримку. І так почалося. З району архітектор був і будівельна фірма. Хата будувалася за спонсорські гроші. Люди дуже помагали, так боюся когось забути. Микола Круць з Ямниці дав панелі на будинок і чи 30, чи 40 тонн цементу. З коломийського цегельного 10 тисяч цегли дали працівники, а ще 10 – директор. 10 тисяч дав і снятинський цегельний. З П’ядиків громада дала весь ліс на верх. З Франківська фірма подарувала всі вікна».

Ткачуки_01

Дуже багато помагали підприємці – і дрібні, і великі. Пінопласт на фасад дала фірма «Браво-мікс» з Коломиї, клеї для того всього – підприємець Тремтячий, ринви – Копильців, багато будматеріалів дав підприємець Васильчук з П’ядиків. На будові працювали професійні бригади, і дуже багато саме з Кам’янки, бо майстрів тут таки повно.

«З будівельників – від першого колика і майже до ключа – Михайло Козюк, бригада Середюків робила нам верх, багато поміг наш підприємець Віталій Огородничук, він і ліс пиляв задурно, і що треба робив, – старається не забути нікого пан Мирослав. – Володя Чопик, він теж майданівець, помагав. З роботяг таких – Михайло Пульковський, плиточні роботи всі він зробив, брати Ковцуняки – оздоблювальні роботи, бригада Івана Годика утеплювала фасад. Молоді багато було».

Ось так за вісім місяців і виросла на подвір’ї Ткачуків добротна двоповерхова хата. Скільки грошей туди вкладено, точно важко порахувати, каже пан Мирослав, ну тисяч з 500 точно є, і всі вони – від людей.

Родина Небесної сотні

Вже до зими Ткачуки планують новосілля. Пані Марія каже, дуже б хотіла зібрати усіх майстрів і подякувати їм, але поки не мине рік по чоловікові, свято влаштовувати не годиться.

А ще вона тепер точно знає, що на світі є дуже багато справж­ніх людей.

Ткачуки_05

«Це неймовірно, от у нас є підприємець із Коломиї, він зараз в Ірландії, то помагав з будовою, а зять його робить нам кухонний набір, на березень запросив нас до себе, – розповідає Марія Ткачук. – А от дзвонить жінка з Америки, вона сама полячка і ніколи мене в очі не бачила, але весь час – я молюся за вас, чи у вас все є, от я вам посилку зготувала».

А ще в Ткачуків тепер є нова родина – родина Небесної сотні. Перезнайомилися всі у травні, в Ірпені, коли була зорганізована перша зустріч.

Ткачуки_02

«Першими ми познайомилися з Людою Чернявською, її сина вбили в Донецьку на Майдані, – пригадує пані Марія. – Коли чекали на автобус до Ірпеня. Ми з нею добре спілкуємося. Коли почалася війна, вони з чоловіком змушені були тікати з рідного міста, бо люди передали, що по них ідуть. З білорусами Жизневськими знайомі. Його мама таке страшне розказувала: як мусила ховати сина вночі у лісі, як лежала в лікарні з серцем, а люди плювали їй в обличчя і казали, що її син бандит. Ми всі її запрошували сюди жити, каже – не можу, там могила сина. Та з багатьма спілкуємося, як має вже бути наступна зустріч, то така радість, ніби до рідних їдеш. От зараз маю вести свою Іванку, дочку Галі Дідич і ще шість дітей зі Львова в табір в Ірпінь».

Що дала цим сім’ям держава? Пані Марія каже – по 120 тисяч гривень і пенсію, та й то, поки всі не зібралися і не поїхали до Києва, нічого не було. Щодо обіцяних квартир, то говорить, що вона не просила, але у Франківську їм пообіцяли житло. Поки що будується. Але держава тут ні до чого, квартири дають забудовники.

«Я не знаю, як пережила б це все сама, – зітхає Марія Ткачук. – А найбільше мене на світі тримають мої діти. А Ігор… деколи мені здається, що він просто поїхав на заробітки, і ось-ось має вернутися».


31.10.2014 621 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2852
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21008
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1939
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1320 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2340
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4016

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

651

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2115

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

795

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1386
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

90
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

443
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

979
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

97
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

724
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

720
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8172
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

746 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

856
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2136 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

799