Прикарпатцям радять, як запобігти отруєнню грибами

 

 

На Прикарпатті розпочався грибний сезон. З настанням літа у медичних закладах традиційно починають реєструвати випадки отруєнь грибами.
 
 
Станом на 26 червня 2017 року в нашій області зареєстровано 2 випадки отруєнь грибами: в Косівському та Верховинському районах.
 
 
Прихильників «тихого полювання» в нашій області і справді досить багато. Але на кожного досвідченого грибника припадає як мінімум десяток «любителів», які не тільки не знають назв найвідоміших отруйних грибів, але навіть не мають поняття про те, як вони виглядають.
 
 
 
 
А між тим, одна маленька бліда поганка може стати причиною смерті кількох людей. Отрута деяких грибів залишається при висушуванні або варінні, а деякі з них мають настільки приємний смак, що їх практично неможливо відрізнити від їстівних грибів.
 
 
Нерідко отруюються грибами, якщо збирають дуже молоді плодові тіла, коли ще не проявилися морфологічні ознаки. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Немало випадків, коли хворі потрапляли до лікарень після споживання голубінок, глив, сироїжок, синяків, парасольок тощо.
 
 
Необхідно також правильно підготувати гриби до споживання. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Однак, важливо не тривале варіння, а декілька разів зливати відвар, бо він є найнебезпечнішим (щонайменше тричі, через кожні півгодини варіння), а лише після того продовжити готувати страви.
 
 
 
Як не стати жертвою харчового отруєння грибами?
 
Перш за все, потрібно дізнатися, як виглядають неїстівні гриби, вивчити їх назви та при зборі обходити їх десятою дорогою. Але що робити, якщо все ж таки у вашу їжу потрапив отруйний гриб.
 
 
Дія отрути різних неїстівних грибів проявляється у людини по-різному. Наприклад,  нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла - з'являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.
 
 
Симптоми отруєння - галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності - з'являються до двох годин після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.
 
 
А от бліда поганка найбільш підступніша, бо її токсини починають діяти тільки через дві доби після вживання гриба в їжу, а до того у людини не спостерігається жодних симптомів. За два дні отрута встигає вразити печінку, нирки і серце необережного грибника, і до моменту появи ознак отруєння органи можуть бути вже смертельно уражені.
 
 
Отруєння консервованими грибами може викликати таке серйозне токсико-інфекційне захворювання як ботулізм. Хвороба характеризується гострим гастроінтестинальним синдромом (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з наступними розладами зору, дихальної та нервової системи.
 
 
При виявленні вищеописаних симптомів слід якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. До приїзду швидкої допомоги потерпілому рекомендується постільний режим і рясне пиття.
 
 
Якщо ознаки виявилися майже відразу після вживання грибів в їжу, слід викликати у потерпілого блювоту з подальшим промиванням шлунка слабким розчином марганцівки. Після промивання шлунка можна випити активоване вугілля. Гриби, що залишилися, не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
 
 
Після прибуття лікарів необхідно інформувати їх коли, скільки і яких грибів з’їв хворий. Подальше лікування повинно проводитися згідно призначенням фахівця.
 
 
Щоб не отруїтися дикорослими грибами:
 
1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
 
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
 
3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:
 - ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.
 - не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
  - під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
 
4. Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
 
5. Не вживайте сирих грибів.
 
6. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.
 
7. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
 
8. Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. 
 
9. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
 
10. Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.


10.07.2017 1545 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1377
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7052
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14929 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1840
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1088
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6579

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

62

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

892

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1677

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1481
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

461
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

710
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

876
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

689
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1772
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

800
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1101
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34937 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

278
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

452
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

769
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

679