Прикарпатцям радять, як запобігти отруєнню грибами

 

 

На Прикарпатті розпочався грибний сезон. З настанням літа у медичних закладах традиційно починають реєструвати випадки отруєнь грибами.
 
 
Станом на 26 червня 2017 року в нашій області зареєстровано 2 випадки отруєнь грибами: в Косівському та Верховинському районах.
 
 
Прихильників «тихого полювання» в нашій області і справді досить багато. Але на кожного досвідченого грибника припадає як мінімум десяток «любителів», які не тільки не знають назв найвідоміших отруйних грибів, але навіть не мають поняття про те, як вони виглядають.
 
 
 
 
А між тим, одна маленька бліда поганка може стати причиною смерті кількох людей. Отрута деяких грибів залишається при висушуванні або варінні, а деякі з них мають настільки приємний смак, що їх практично неможливо відрізнити від їстівних грибів.
 
 
Нерідко отруюються грибами, якщо збирають дуже молоді плодові тіла, коли ще не проявилися морфологічні ознаки. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Немало випадків, коли хворі потрапляли до лікарень після споживання голубінок, глив, сироїжок, синяків, парасольок тощо.
 
 
Необхідно також правильно підготувати гриби до споживання. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Однак, важливо не тривале варіння, а декілька разів зливати відвар, бо він є найнебезпечнішим (щонайменше тричі, через кожні півгодини варіння), а лише після того продовжити готувати страви.
 
 
 
Як не стати жертвою харчового отруєння грибами?
 
Перш за все, потрібно дізнатися, як виглядають неїстівні гриби, вивчити їх назви та при зборі обходити їх десятою дорогою. Але що робити, якщо все ж таки у вашу їжу потрапив отруйний гриб.
 
 
Дія отрути різних неїстівних грибів проявляється у людини по-різному. Наприклад,  нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла - з'являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.
 
 
Симптоми отруєння - галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності - з'являються до двох годин після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.
 
 
А от бліда поганка найбільш підступніша, бо її токсини починають діяти тільки через дві доби після вживання гриба в їжу, а до того у людини не спостерігається жодних симптомів. За два дні отрута встигає вразити печінку, нирки і серце необережного грибника, і до моменту появи ознак отруєння органи можуть бути вже смертельно уражені.
 
 
Отруєння консервованими грибами може викликати таке серйозне токсико-інфекційне захворювання як ботулізм. Хвороба характеризується гострим гастроінтестинальним синдромом (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з наступними розладами зору, дихальної та нервової системи.
 
 
При виявленні вищеописаних симптомів слід якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. До приїзду швидкої допомоги потерпілому рекомендується постільний режим і рясне пиття.
 
 
Якщо ознаки виявилися майже відразу після вживання грибів в їжу, слід викликати у потерпілого блювоту з подальшим промиванням шлунка слабким розчином марганцівки. Після промивання шлунка можна випити активоване вугілля. Гриби, що залишилися, не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
 
 
Після прибуття лікарів необхідно інформувати їх коли, скільки і яких грибів з’їв хворий. Подальше лікування повинно проводитися згідно призначенням фахівця.
 
 
Щоб не отруїтися дикорослими грибами:
 
1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
 
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
 
3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:
 - ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.
 - не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
  - під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
 
4. Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
 
5. Не вживайте сирих грибів.
 
6. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.
 
7. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
 
8. Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. 
 
9. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
 
10. Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.


10.07.2017 1555 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1320
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3525
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1309

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1627

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

471

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1111

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1281
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2647
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

590
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1483
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15350
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

463
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

555
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1377 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

597
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512