Порушення виявили у Бурштинській центральній міській лікарні, Яремчанській центральній міській лікарні та Снятинській багатопрофільній лікарні.
Про це пише журналістка Фіртки з місця події.
Голова Національної служби здоров‘я України Наталія Гусак розповідає — служба проводить два види моніторингу — автоматичний та фактичний.
Автоматичний здійснюють постійно шляхом дистанційного аналізу медичних записів в електронній системі охорони здоров'я.
Фактичний передбачає моніторингові візити до медзакладів або запит і аналіз їхніх документів. Його проводять при виявленні ймовірних порушень під час автоматичного моніторингу, а також при наявності скарг від пацієнтів.
Так, в результаті автоматичного моніторингу на Прикарпатті виявили три лікарні, які приймали пологи, не маючи відповідного договору з НСЗУ, у тому числі робили кесарів розтин.
"Наприклад, Яремчанська центральна міська лікарня не має пакету пологів, однак продовжує надавати ці послуги. Разом з тим, 30% жінок, яким надали ці послуги поза відповідним пакетом, їм здійснили кесарів розтин. Це надзвичайно високий відсоток.
Тут має займатися і комісія Міністерства охорони здоров‘я, і правоохоронні органи, тому ще це порушення будь-яких стандартів.
Також Снятинська та Бурштинська лікарні залишають жінок у себе народжувати, хоча у нас є пологові відділення, в яких держава гарантує безоплатну медичну послугу, що відповідає стандарту", — говорить Наталія Гусак
Зокрема, за перший квартал 2024 року у Бурштинській центральній міській лікарні прийняли 36 пологів, у трьох з них робили кесарів розтин. У Снятинській багатопрофільній лікарні прийняли 31 пологи, з яких шість — кесарів розтин. У Яремчанській центральній міській лікарні з 30 прийнятих пологів у дев'яти випадках робили кесарів розтин.
"Ми розуміємо, чому високий відсоток кесаревих розтинів, бо це здорожчує вартість послуги лікаря. Такий відсоток — просто небезпечний. Це поза будь-якими стандартами. Наступного року ми не закуповуватимемо в таких лікарнях медичні послуги по пологах у таких лікарнях", — зазначила голова НСЖУ.
До слова, ВООЗ визначає, що безпечним є заклад, який на рік має не менше, аніж 400 пологів на рік. Так, показник навіть 15 відсотків застосування кесаревих розтинів є надвисоким.
За словами Наталії Гусак, лікарні не мали договору, тому що НСЖУ щорічно виставляє вимоги до закупівлі медичної послуги, зокрема — через концентрацію надання послуг в лікарні.
"На жаль, сама мережа лікарень недостатньо оптимізована і розрахована на ту кількість населення, коли лікарні тільки формувалися. У нас щорічно скорочується кількість пологових відділень природним шляхом, оскільки кількість народжених дітей в Україні не збільшується.
Ми виставляємо мінімальну кількість послуг для контрактування: позаминулого року — 150 пологів, цього року — 170, наступного — 200. Інші заклади будуть без договору з НСЖУ", — резюмує Гусак.