Причини варикозного розширення вен

 

/data/blog/57997/090514b6fc4fe99032decf77da1ae00c.jpg

 

Причини варикозного розширення вен.

 

Варикозне розширення вен, причини виникнення якого можуть бути різноманітні, не тільки виглядає не естетично, але й становить небезпеку. Лікування захворювання тривале і трудомістке, тому краще вдатися до своєчасної профілактики.

 

Варикозне розширення вен, причини якого криються в порушенні відтоку крові по венах через дисфункції клапанів і ослаблення їхніх стінок, характеризується змієподібної деформацією периферичних вен, їх розширенням і подовженням. Варикоз, як правило, вражає нижні кінцівки, адже на них припадає основне навантаження (більший обсяг відтоку крові). Пов‘язано це з тим, що з-за стояння в вертикальному положенні і ходіння підвищується венозний тиск.

 

За статистикою, варикоз виникає приблизно у 20-25% людей. Він може розвиватися і у молодих. Юнаки та дівчата страждають ним в рівній мірі. У зрілому віці захворювання більш схильні жінки. Внаслідок вікової гормональної перебудови організму (менструації, вагітності або менопаузи), варикозне розширення вен у жінок зустрічається в 2-3 рази частіше, ніж у чоловіків.

 

Симптоми

У багатьох людей варикоз не проявляється у вигляді яких-небудь симптомів. Спостерігаються лише неестетичні косметичні прояви, коли розширення вен стає видним через шкіру.

 

Перші симптоми даного захворювання вен отікання до кінця дня ніг, тяжкість і відчуття розпирання в литках. Ці прояви спостерігаються при довгому знаходженні стоячи і під час сидіння. На початковій стадії патології під час ходьби і після нічного відпочинку перераховані симптоми проходять.

 

Прогресуючи, варикоз починає проявлятися відчуттям жару в ногах, з’являються судоми в литкових м‘язах (найчастіше по ночах). До того ж на ногах виникають синьо-червоні судинні утворення, так звані зірочки. Виразно проступає внутрішньошкірне і підшкірне розширення вен, які набувають темно-синій і червоний кольори.

 

Якщо варикоз не лікувати, він переходить у хронічну форму, яка може перетекти в тромбофлебіт (запалення, яке супроводжує розширення вен, коли в них утворюються тромби). Загальні симптоми захворювання: біль, свербіж, втома, судоми, набряки. У деяких випадках варикозна хвороба характеризується постійною тупим болем, давлять відчуттями, трофічними виразками на уражених ділянках і кровотечею. Такі ускладнення слід негайно подати лікарю для огляду.

 

Причини

Таке захворювання як варикоз, причини якого важко виявити, як правило, провокує дисбаланс в організмі речовин еластину і колагену. Це тягне за собою підвищення тиску, стінки вен втрачають еластичність, венозні клапани слабшають, стоншуються і розтягуються, як наслідок, їх робота порушується. В результаті вени і клапани стають нездатні впоратися з потоком крові, відбувається зворотний кровотік, і спостерігаються застійні явища. Фактором ризику придбання захворювання може бути спадковість, коли мутований ген, відповідальний за будову стінок судин і їх фортецю, передається у спадок. В результаті дитина, якій перейшов такий ген, народжується зі слабкими сполучними або м’язовими тканинами стінок судин, іноді з недоліком кількості клапанів, що спричиняє підвищення тиску у венах.

 

Зміни гормонального фону, такі як менструація, вагітність або менопауза, коли збільшується рівень стероїдного гормону прогестерону і зменшується вміст гормону естрогену, впливають на фактори згортання крові, підвищуючи її. Відбувається руйнування колагенових і еластичних волокон стінок вен і, як наслідок, — зниження їхнього тонусу. В результаті утворюються тромби, судини закупорюються і деформуються.

 

Варикозне розширення вен може виникнути внаслідок ожиріння. З-за надмірної ваги та малорухливого способу життя сповільнюється кровообіг, до того ж зайвий жир підвищує внутрішньочеревний тиск. Воно порушує венозний кровотік, з-за чого у венах відбувається застій.

 

Причини, провокуючі варикоз, можуть критися в цукровому діабеті. Постійно підвищений рівень вмісту цукру в крові поступово пошкоджує стінки вен і судин, сприяючи виникненню тромбів. Інші причини — зловживання алкоголем. Надмірні дози алкоголю зневоднюють організм і згущують кров, із-за чого утворюються тромби, що закупорюють вени і порушують циркуляцію крові.

 

Надмірні навантаження (особливо пов‘язані з підняттям тягарів), довга ходьба протягом багатьох років, стояча робота знижують тонус м’язів, підвищують внутрішньочеревний тиск, приплив крові до серця може і вона застоюється в нижніх кінцівках, що так само викликає варикоз. У групу ризику входять люди таких професій, як: вантажники, важкоатлети, кондуктори, продавці і т.д.

 

Вроджені порушення згортання крові, такі як гіперкоагуляція (підвищена згортання крові) призводить до формування тромбів. Внаслідок цієї причини порушується міграція крові по судинах.

 

Варикозне розширення вен може стати наслідком неправильного харчування, коли в раціоні бракує ряд вітамінів, які грають важливу роль у зміцненні стінок судин (вітаміни C, P, Е) і рослинних волокон, очищають організм і тим самим сприяють поліпшенню кровообігу.

 

Вкрай несприятливо часте носіння тісної білизни. Це викликає механічну компресію вен, перешкоджає відтоку крові з нижніх кінцівок.

 

Хронічні запори також здатні розвинути варикоз, так як при частих потугах підвищується внутрішньочеревний тиск, що, знову ж, ускладнює кровообіг в ногах.

 

Застій крові провокує і постійне ходіння на високих підборах, коли м‘язи гомілки недостатньо рухаються.

 

До згущення крові і, як наслідок, утворенню тромбів призводить часта спрага, притаманна жаркого часу року, коли відбувається зневоднення організму.

 

Варикозне захворювання може бути викликане серцево-судинними захворюваннями, а також хворобою нирок, коли порушується відтік крові у венах із-за пошкодження серцевих клапанів або вродженого пороку. Ризик тромбоутворення і закупорки судин значно підвищується при передозуванні лікарських засобів для підвищення згортання крові.

 

Формування тромбів може бути і наслідком хірургічного втручання, коли сталася велика крововтрата або хворий займав незручне положення на операційному столі, чому відбулося здавлювання судин.

 

Рідше варикоз є ускладненням на тлі флебіту (венозного запалення), тромбозу або кров’яних згустків, що гальмують просування крові по венах, а також наслідком вроджених венозних аномалій.


27.08.2014 9362 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496