Президент України Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу для тих військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військову частину або дезертували.
Про це свідчать дані у картці законопроєкту про внесення зміни до частини другої статті 24 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", пише Фіртка з посиланням на Суспільне.
Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
21 листопада Верховна Рада ухвалила в цілому закон №12095 про добровільне повернення на службу для тих військових, які вперше самовільно залишили військові частини або дезертували.
Закон містить такі положення:
-
Під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертували та добровільно прибули до місця проходження служби і висловили готовність продовжити військову службу, військова служба і дія контракту продовжується.
-
Поновлюються виплати грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій.
-
Розпочаті кримінальні проваджені щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 407 і 408 Кримінального кодексу України, відносно військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертували і добровільно прибули та висловили готовність про продовження проходження військової служби, не є підставою для відмови у продовжені військової служби таких військовослужбовців та дії їх контракту.
Серед усіх військових кримінальних правопорушень в Кримінальному кодексі України, самовільне залишення частини (СЗЧ) до повномасштабного вторгнення росії було найрідкіснішим видом злочину. Вже у 2022 році Офіс генерального прокурора зареєстрував більше шести тисяч таких справ. А лише за перші девʼять місяців 2024 — у шість разів більше.
Восени 2024 року відбулося мінімум два гучних випадки публічного СЗЧ. Перший — військовослужбовець 56 ОМБ Сергій Гнезділов оголосив, що "йде у СЗЧ" після пʼяти років служби в ЗСУ. У заяві про причини такого вчинку він наголосив на необхідності встановлення чітких термінів служби.
Другий випадок трапився на Миколаївщині, де близько сотні військових 123 бригади ТРО відмовилася брати участь у бойових діях на Донеччині через недостатню підготовку та нестачу озброєння.
З січня 2023 року набув чинності закон, що посилює відповідальність за СЗЧ. Ці зміни підтримав також і Валерій Залужний, який на етапі розгляду законопроєкту був головнокомандувачем. У серпні 2024-го Верховна рада дозволила військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили частину або дезертували, клопотати про повернення на службу.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: