Президент України вручив Державну премію науковцям франківського медуніверситету (фото)

 

 

Днями Петро Порошенко урочисто вручив ректору Миколі Рожку, першому проректору Ганні Ерстенюк та завідувачу кафедри онкології Анні Крижанівській почесну нагороду.

 

Йдеться про Державну премію України в галузі науки і техніки за розробку та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і на населення екологічно кризових регіонів України, інформує прес-служба університету.

 

Вдруге за 70-літню історію існування ІФНМУ став лауреатом однієї з найвищих нагород у країні – Державної премії України у галузі науки і техніки за видатні наукові дослідження, які сприяють дальшому розвитку гуманітарних, природничих, технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес і утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі.

 

Масштабну наукову розробку, пов’язану з впливом екологічних чинників на здоров’я людини, ініціювали та очолили науковці ІФНМУ, однак робота об'єднала в собі й дослідження фахівців Державної комісії України по запасах корисних копалин та інших українських вишів, зокрема Дніпропетровської медичної академії, Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка.

 

Тож до авторського колективу увійшли: доктор медичних наук, завідувач кафедри Дніпропетровської медичної академії Елеонора Білецька, доктор біологічних наук, завідувач кафедри Придніпровської державної академії будівництва та архітектури Григорій Шматков, доктор технічних наук, завідувач кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Ярослав Семчук, доктор хімічних наук, завідувач кафедри Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Веніамін Соловйов, кандидати економічних наук, доценти Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Світлана Онищенко і Марина Самойлік, доктор геолого-мінералогічних, географічних та технічних наук, голова Державної комісії України по запасах корисних копалин Георгій Рудько.

 

У роботі розв'язана важлива соціально-економічна та екологічна проблема - забезпечення екологічної безпеки у екологічно кризових регіонах України. Для вирішення цієї проблеми здійснено районування території за екологічними ризиками виникнення певних захворювань та розроблено стратегію, тактику і технологію формування оптимізаційних заходів з метою зменшення негативного впливу геологічного середовища на здоров'я людини. Узагальнені результати багаторічних досліджень умов та масштабів впливу техногенних чинників на довкілля у Придніпровському та Калуському техногенно-навантажених регіонах, що призвело до формування зон екологічного лиха.

 

«Розв'язано завдання щодо створення системи боротьби із соціально-вагомими екологічно обумовленими захворюваннями, зокрема встановлено високі кореляційні зв'язки між екологічними забруднювачами та різними захворюваннями населення, – розповідає завідувач кафедри онкології  ІФНМУ Анна Крижанівська. – Окрім цього, створено систему вирішення низки проблем у сфері поводження з твердими відходами, спрямовану на мінімізацію екологічних збитків та ризиків у даній сфері. Впровадження технічних, медико-екологічних, медико-геологічних, соціальних та еколого-економічних рішень дозволять отримати еколого-економічний ефект у розмірі більше одного мільярду гривень щорічно». 

 

Варто зазначити, що у дослідженні Микола Рожко працював над вивченням стоматологічного здоров'я в екологічно кризових регіонах області та пошуком шляхів розв'язання, Ганна Ерстенюк розкрила біохімічні зміни та зв'язок із забрудненням території, Анна Крижанівська вивчила онкологічну захворюваність на забруднених територіях та комплекс заходів для раннього виявлення злоякісних недуг. 

 

«Важливо, що в цій науковій роботі, окрім результатів моніторингу впливу екологічних чинників довкілля на стан здоров’я, також запропоновані конкретні шляхи вирішення багатьох проблем», – каже ректор Микола Рожко.

 

«Отримання Державної премії підтверджує всеукраїнське та світове визнання нашого університету», – зазначив проректор з наукової роботи Ігор Вакалюк.

 

Варто нагадати, що першу Державну премію України у галузі науки і техніки медуніверситет отримав у 1992 році за розробку лікарського препарату «Уролесан». Засіб у 1976 році синтезували професори Ф. Мамчур та Є.Нейко.  

 


24.05.2016 558 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

14033
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1517
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1097
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2123
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3663
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1381

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1787

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

557

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1186

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1351
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

620
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24295
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

542
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

509
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

659
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1548
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

712
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7359
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

663
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1714 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

649
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

557