Президент України вручив Державну премію науковцям франківського медуніверситету (фото)

 

 

Днями Петро Порошенко урочисто вручив ректору Миколі Рожку, першому проректору Ганні Ерстенюк та завідувачу кафедри онкології Анні Крижанівській почесну нагороду.

 

Йдеться про Державну премію України в галузі науки і техніки за розробку та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і на населення екологічно кризових регіонів України, інформує прес-служба університету.

 

Вдруге за 70-літню історію існування ІФНМУ став лауреатом однієї з найвищих нагород у країні – Державної премії України у галузі науки і техніки за видатні наукові дослідження, які сприяють дальшому розвитку гуманітарних, природничих, технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес і утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі.

 

Масштабну наукову розробку, пов’язану з впливом екологічних чинників на здоров’я людини, ініціювали та очолили науковці ІФНМУ, однак робота об'єднала в собі й дослідження фахівців Державної комісії України по запасах корисних копалин та інших українських вишів, зокрема Дніпропетровської медичної академії, Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка.

 

Тож до авторського колективу увійшли: доктор медичних наук, завідувач кафедри Дніпропетровської медичної академії Елеонора Білецька, доктор біологічних наук, завідувач кафедри Придніпровської державної академії будівництва та архітектури Григорій Шматков, доктор технічних наук, завідувач кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Ярослав Семчук, доктор хімічних наук, завідувач кафедри Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Веніамін Соловйов, кандидати економічних наук, доценти Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Світлана Онищенко і Марина Самойлік, доктор геолого-мінералогічних, географічних та технічних наук, голова Державної комісії України по запасах корисних копалин Георгій Рудько.

 

У роботі розв'язана важлива соціально-економічна та екологічна проблема - забезпечення екологічної безпеки у екологічно кризових регіонах України. Для вирішення цієї проблеми здійснено районування території за екологічними ризиками виникнення певних захворювань та розроблено стратегію, тактику і технологію формування оптимізаційних заходів з метою зменшення негативного впливу геологічного середовища на здоров'я людини. Узагальнені результати багаторічних досліджень умов та масштабів впливу техногенних чинників на довкілля у Придніпровському та Калуському техногенно-навантажених регіонах, що призвело до формування зон екологічного лиха.

 

«Розв'язано завдання щодо створення системи боротьби із соціально-вагомими екологічно обумовленими захворюваннями, зокрема встановлено високі кореляційні зв'язки між екологічними забруднювачами та різними захворюваннями населення, – розповідає завідувач кафедри онкології  ІФНМУ Анна Крижанівська. – Окрім цього, створено систему вирішення низки проблем у сфері поводження з твердими відходами, спрямовану на мінімізацію екологічних збитків та ризиків у даній сфері. Впровадження технічних, медико-екологічних, медико-геологічних, соціальних та еколого-економічних рішень дозволять отримати еколого-економічний ефект у розмірі більше одного мільярду гривень щорічно». 

 

Варто зазначити, що у дослідженні Микола Рожко працював над вивченням стоматологічного здоров'я в екологічно кризових регіонах області та пошуком шляхів розв'язання, Ганна Ерстенюк розкрила біохімічні зміни та зв'язок із забрудненням території, Анна Крижанівська вивчила онкологічну захворюваність на забруднених територіях та комплекс заходів для раннього виявлення злоякісних недуг. 

 

«Важливо, що в цій науковій роботі, окрім результатів моніторингу впливу екологічних чинників довкілля на стан здоров’я, також запропоновані конкретні шляхи вирішення багатьох проблем», – каже ректор Микола Рожко.

 

«Отримання Державної премії підтверджує всеукраїнське та світове визнання нашого університету», – зазначив проректор з наукової роботи Ігор Вакалюк.

 

Варто нагадати, що першу Державну премію України у галузі науки і техніки медуніверситет отримав у 1992 році за розробку лікарського препарату «Уролесан». Засіб у 1976 році синтезували професори Ф. Мамчур та Є.Нейко.  

 


24.05.2016 550 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

317
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1625 3
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1837 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2663
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2393 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7629

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

402

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1108

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1180

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1967
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

343
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

720
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

963
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43468
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

995
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2013
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35215 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

341
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

553
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

694
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1020