Преклоніння

 

Сколихувати світ може і вміє не тільки політика і економіка, кримінал і спорт, а й все ще культура  у мистецькому вигляді, чи щось наближеному до мистецького.  Не так давно, буквально місяць-два-три(?) тому, майже одночасно в засобах масової інформації прогриміли  - одна довше, друга коротше – дві звістки.

Перша, те, що скульптури українського Мікеланджело доби рококо, вісімнадцяте століття, маловивченого і недооціненого Івана Георга Пінзеля, везуть на виставку до Парижу, в самий Лувр. Пінзель прославився, головним чином,  роботами «Святий Юрій», що увінчає усім відомий Львівський собор Святого Юрія, «Жертвоприношення Авраама», «Ангел», статуєю Діви Марії, що знаходиться в Городенці, скульптурою Святого Онуфрія, котрий знаходиться в одному із сіл Бучачцького району, Тернопільської області та іншими. Щодо останнього витвору Майстра Пінзеля, як він сам любив себе називати,  постать Святого Онуфрія, то його не представили у Франції, через ремство жителів села – не допоміг навіть ні блат, ні благ… самого Міністра культури Кулиняка. Селяни навідріз відмовилися навіть показувати скульптуру, навіть словом обмовитися про її місцезнаходження, навіть від священника їхньої церкви втаємничили, як стверджують відкриють джерела.

Причину такої конспірації вони пояснювали – «чудом». Під час одного із недільних богослужінь добрий кавалок скелі гори поблизу відколовся і хлинув на церкву, протаранивши її стіну вщент і зупинившись на відстані лічених сантиметрів від Онуфрія. Жодна людина не зазнала найменшої травми.

А ось і інша історія, і теж з парафії скульптурології. Щоправда, радикально іншого напрямку. Сучасного. В провінційному курортному англійському містечку Ілфракумб, розміром за кількістю мешканців і територією з Трускавець, а то й навіть Моршин, встановили грандіозний монумент. Її автор один із найзнаменитіших, якщо не номер один у світі, британський художник Деміен Герст, колажі, інсталяції, скульптури якого побували в Києві, один із улюблених митців мільярдера Віктора Пінчука.

Двадцятиметрова бронзова висотка на березі моря, стоїть на п’єдесталі із книг юриспруденції, в лівій руці тримає меч, в правій терези правосуддя.  При цьому вона вагітна, перебуває десь на місяці восьмому, а може дев’ятому, вздовж на половину жінка, на половину( з пісні слів не викинеш) чудовисько.

Називається вона «Істина».  Або в іншій інтерпретації «Вагітна справедливість».

Одні критики вже встигли охрестити цей монумент цивілізаційною перемогою жіночності, інші, навпаки, знущанням над жінкою і материнством, треті поєднали екстаз від краси і дуже тваринного  в людині. А сам Деміен, уродженець того містечка, людина головно постмодерного світогляду, автор ще й до того таких робіт з красномовними назвами як «Ті, що відбилися від стада»,  «Фізична неможливість смерті в свідомості живого», «Тисяча літ»,  «Дорога в рай» та інших, заявив, що його робота ніщо інше як карикатура на систему цінностей, здебільш тих, що лежать в площині права, сучасного йому людства. Причому всюди, навіть у Великобританії, де, як відомо, до закону споконвіку особливе ставлення.

І мені подумалося, от би впливові українські друзі Герста купили цю його «Істину», що вона там має вистоювати, та ще в якості подарунку, а не лота? Вона б органічно прикрасила місцину чи то біля якогось будинку суду, чи то прокуратури, органів внутрішніх справ, на ділі майже будь-де.

Разом з цим подумалося, що захований шедевр Пінзеля приоздобив би відкритий простір сучасної Європи, що так всотала в себе істинність закону людини та її права бути тим, ким вона хоче бути і не хоче бути.., що Божий проблиск  не помішав би. А нам би не помішало і се, і те.

Нам би згодилося виставляти своїх Пінзелів на широкий загал,так як це робить мейнстрімовий художник, та все ж добре їх оберігаючи від вандалів і злодійчуків. Нам би не помішала «Істина» у вигляді войовничої з мечем, вагітної напівжінки, напівпотвори, котра топче правову макулатуру, бо таку її зробили автори вітчизняного плуто-клептомодерну - в центрі, на майдані, замість новорічної ялинки. І її зменшену копію в кожному обласному центрі. (В Донецьку збільшену мінімум в двічі)). 

Є щось воістину дуже стійке й глибинне язичницьке, темно-архаїчне, не вивітрене часовими штормами, недопрацьоване і зовсім неопрацьоване інквізиційними інститутами століть минулих , домініканами, єзуїтами, у ставленні до так званих закам’янілих  образів надприродного чи людиноподібних виразників надприродного, - так і хочеться сказати.

Одні безперешкодно виставляють на всезагальний, оргіастичний огляд одну форму впливу на людську свідомість, інші, іншу форму, ревно оберігають від сторонніх очей, плекають, мов останній ключ до остаточної і кінцевої моделі Всесвіту, всупереч принципам, які сповідує правдиве християнство «не замикатися на своїй спільноті», «розширювати горизонти іменем Всевишнього і його Посланників».  І тих і інших  майже безперспективно переконати, що святий Онуфрій, хоч і  святий, та не Бог, що істина має жіночий лик, однак відмінний від того, який демонструється всім підряд.

Залишається лишень філософствувати на тему, чи дійсно в світі на протязі скількох скель років посутньо нічого не міняється, ідоли продовжують правити умами людей, десь перевтілюючись в здатних викликати глобальний резонанс чуттєвих потвор, десь в святих в храмах, що ще не набули реального статусу «просто музей». І чи ліпше, коли сакральні чи такі, що претендують на сакральність рукоділля знаходяться у відкритому для широкого загалу просторі, чи закритому ? Що краще, закритий простір митця та ідеї, яку він ніс/несе,  в руках селян чи в руках людей на кшталт Віктора Пінчука ? Чи може бути простір відкритий для всіх,  чи може повинен бути закритий для всіх ? Для всіх, крім деяких. І знову ж таки: що краще деякі –селяни, чи деякі – еліта ?  Яка еліта ? Які селяни ? Яка істина і де її такій місце? Та відповідь є.

/data/blog/200451/c3d0d5e8d9a08a5bf4465917ed7209fa.jpg

 

/data/blog/200451/a665ce19dfa014312dc94b0ed9378d32.jpg


02.01.2013 Яв Назар 1437 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5585 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7319
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2620
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421