Правила першої допомоги при укусі змії: що варто знати прикарпатцям

В Україні з літньою порою розпочався період активності плазунів та так званий сезон зміїних укусів.

Так, у квітні-травні 2023 року було зареєстровано 17 звернень по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою, що на 9 звернень більше, ніж 2022 року, та на 4 звернення менше, ніж 2021 року.

Про це повідомляють на сайті Центру громадського здоров'я МОЗ України, передає Фіртка.

Серед постраждалих 6 дітей до 17 років. 

Звернення зареєстровані у Львівській області – 7 випадків, Дніпропетровській – 3 випадки, Закарпатській і Полтавській – по 2 випадки; по 1 випадку зареєстровано у Житомирській, Київській та Чернівецькій областях. 

Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають в сплячку. Місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри та балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день плазуни полюбляє вигріватися на стежці, на пнях.  

Зі змією можна зустрітися навіть під час роботи на присадибній ділянці або на подвір’ї домогосподарств. Змії часто з’являються там, де є побутове сміття, звалище будівельних чи інших матеріалів. При зустрічі з плазуном варто пам’ятати, що змія ніколи не нападає на людину першою і кусається тільки захищаючись! 

Як уберегтися від укусів змії, коли плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути плазуни

  • Не наближайтеся, якщо побачили змію, не робіть різких рухів та почекайте, поки вона відповзе. Не намагайтеся зловити чи вбити змію. 

  • Перевіряйте місця відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду, пошарудить чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію. 

  • Одягайтеся відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де можуть жити змії, обирайте одяг, який захистить від укусів: високі черевики та довгі штани із цупкої тканини, котрі слід заправити у черевики. 

  • Не торкайтеся руками неперевірених об’єктів. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під камінням чи поваленими стовбурами дерев. Тому цих об’єктів краще не торкати руками, а користуватися палицею.  

Що робити якщо вкусила змія

Якомога швидше звернутись до лікарні або іншого медичного пункту! Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути.  

Якщо до лікарні далеко та займає багато часу, слід надати домедичну допомогу постраждалому самостійно. 

  • Перемістіть людину у зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів. 

  • Звільніть місце укусу від взуття, одягу чи прикрас. 

  • Під час транспортування бажано зафіксувати кінцівку у піднесеному положенні за допомогою шини або підручних засобів. 

  • Місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином та накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку. 

Чого НЕ слід робити

  • висмоктувати отруту, бо це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;  

  • накладати джгут; 

  • припікати рану; 

  • вживати алкоголь. 

Якщо ви вирішили вирушити на відпочинок ближче до лісу чи водойми на природу зважайте на воєнний стан, обстріли території України росією, тимчасову окупацію та високу мінну небезпеку на деяких територіях. 

Нагадаємо, на території України поширені кілька видів отруйних змій, чиї укуси стають причиною звернень по медичну допомогу:  

  • Гадюка звичайна – поширена у Поліссі, частково – лісостепу, а також у Карпатах. Мешкає в лісах, поблизу галявин, боліт, на берегах водойм, луках у долинах рік та озер на межі з лісами, на вирубках, порослих чагарником пагорбах, на узбіччі доріг, вздовж берегів меліоративних каналів. 

  • Гадюка Нікольського – поширена в лісостеповій зоні північної частини Одеської, Вінницької, Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Полтавської, півдня Чернігівської та Сумської, Харківської, Луганської, півночі Донецької областей.  

  • Гадюка степова – поширена у степу і лісостепу континентальної України, здебільшого на Лівобережжі, а також у степах та на північному макросхилі Кримських гір.  


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Захистити себе, щоб підтримати країну». Де на Прикарпатті щепитись проти COVID-19?


Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

432
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1469
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2694 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3672
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3060
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2176

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

658

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

507

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1667

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1848
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

327
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

541
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

837
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5031
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

388
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

915
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10155
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

550
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

296
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

303
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

408
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

425