Правда про Будапештський меморандум

Більшість людей вважає, що вони добре знають – що собою являє Будапештський меморандум 1994 року, який підписали очільники держав: Україна, Російська  Федерація,  Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки. Але при спілкуванні виявляється, що значна кількість людей мають дуже поверхневе уявлення про нього і робить щонайменше дві грубих помилки.

Перша помилка полягає в тому, що чомусь багато людей, в тому числі у соцмережах, твердить, ніби цей Меморандум з української сторони  був підготовлений і підписаний Леонідом Кравчуком. Це неправда. Під Меморандумом стоїть підпис Леоніда Кучми.

Друга помилка полягає в тому, що нібито США порушили зобов’язання цього Меморандуму, не надавши Україні під час російської окупації Криму допомоги на кшталт тієї, що робиться зараз, не ввели на захист України свої війська і т.п.

Щоб зрозуміти суть таких помилкових тверджень, достатньо уважно розібратись у перших двох пунктах цього документу:

«1. Російська   Федерація,   Сполучене   Королівство   Великої  Британії   та   Північної   Ірландії  і  Сполучені  Штати  Америки підтверджують  Україні  їх  зобов'язання   згідно   з   принципами Заключного акту  НБСЄ  поважати   незалежність   і суверенітет та існуючі кордони України.

2. Російська Федерація,   Сполучене   Королівство   Великої Британії  та  Північної  Ірландії  і   Сполучені   Штати   Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання  проти  територіальної   цілісності   чи   політичної незалежності  України,  і  що  ніяка  їхня  зброя  ніколи  не буде використовуватися  проти  України,  крім  цілей  самооборони   або будь-яким  іншим  чином  згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.»

З цього тексту є очевидним, що окупація Криму, повномасштабне вторгнення росії у 2022 році, а також приєднання окупованих територій у склад рашистської федерації є порушенням Меморандуму лише з боку росії.

Міністр закордонних справ росії С. Лавров заявив, що Меморандум передбачав лише не застосовувати ядерну зброю проти України (пункт 5), тому росія нібито його не порушувала.

Цитата: «Мы так и не применяли и не угрожали ядерным оружием Украине, поэтому никакого нарушения Будапештского меморандума не произошло».

А на головні пункти (1 і 2) він закрив очі. Або Лавров настільки тупий, що, незважаючи на свою посаду, не в курсі тих документів, які підписує росія, або, швидше всього, корчить з себе дурника і нахабно бреше, що для рашистів є притаманним.

А щодо інших країн, в тому числі США, - це були зобов’язання, які вони не порушили, адже США УТРИМУЮТЬСЯ від застосування зброї проти України і ПОВАЖАЮТЬ незалежність, суверенітет і кордони України.

Більше жодних зобов’язань Меморандум не передбачає.

Правда ще є кумедний пункт 4 про те, що підписанти у випадку агресії проти України, можуть ДОМАГАТИСЯ від ООН допомоги Україні, тобто на себе особисто, крім, так би мовити, стурбованості, ніяких гарантій не покладено, при тому, що повна назва документа звучить так: "Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї". 

Отже, цей документ не передбачає жодної відповідальності за його порушення, і жодних гарантій, чи хоча б санкцій, у випадку окупації України, - лише «утримуватись від застосування зброї, в тому числі ядерної, і поважати кордони». З цієї точки зору усі підписанти, крім росії, умови Меморандуму не порушили.

Таким чином, Україна, маючи третій за розміром ядерний арсенал світу, самовільно відмовилась від нього (176 міжконтинентальних балістичних ракет, 130 рідкопаливних SS-19 (по шість боєголовок кожна) та 46 твердопаливних SS-24 (по десять боєголовок кожна) в шахтних пускових установках, стратегічні бомбардувальники Ту-95МС та Ту-160 (від 30 до 43), ядерні боєзаряди стратегічної зброї: від 1514 до 2156, тактичні ядерні боєзаряди: від 2800 до 4200.

Проти таких дій влади активно виступали В'ячеслав Чорновіл, Левко Лук'яненко, Григорій Омельченко і багато інших патріотів України, хоча, чесно кажучи, ще на Кравчука в цьому питанні тиснули і США і росія з вимогами відмовитись від ядерного статусу. Побоювання США полягали в тому, щоб після розпаду СРСР ядерна зброя СРСР не розповзалась, а була зосереджена в одних руках.

Тодішній очільник Грузії Едуард Шеварнадзе, розуміючи, що собою являє росія, радив Україні залишити хоча б одну боєголовку, «щоб відлякати божевільного»  (того, хто може прийти після Єльцина). Але не судилося.

Спочатку Кравчук у листі до уряду США пообіцяв без’ядерний статус, а потім це підтвердив і Кучма. В результаті після підписання Леонідом Кучмою Меморандуму, у 1999 році вісім літаків Ту-160 та три літаки Ту-95МС Україна віддала своєму ворогу – росії, обмінявши їх як борг росії за газ.

Потім знищили ще 10 літаків Ту-160 та 22 літаки Ту-95МС. Така ж доля спіткала і міжконтинентальні балістичні ракети.

Але навіть без стратегічних ядерних боєприпасів, Україна мала дуже багато тактичних ядерних боєприпасів, можливо десь біля 4 000, точна кількість невідома, і тактичне озброєння Україна могла проконтролювати, бо воно не вимагає спеціальних кодів, а їх радіус дії – до 1000 км, що в наш час було б ідеальною умовою стримування агресора.

По суті, ще в межах СРСР стратегічну ядерну зброю контролювала росія. А тактичну зброю росія вивезла до першого червня 1992 року, бо розуміла, що тактичну зброю ми могли зберігати і використовувати.

Тобто, вже після проголошення незалежності, Україна віддавала росії тисячі одиниць тактичної ядерної зброї. Для розуміння відмінностей: стратегічна ядерна зброя з потужним ядерним зарядом призначена для завдання нищівного удару в межах великої війни, а тактична, з малим ядерним зарядом у вигляді авіаційних бомб, боєголовок ракет, артилерійських снарядів і торпед,  – для використання на полі бою. Зараз цією зброєю рашисти шантажують Україну.

Оскільки умови Будапештського меморандуму порушені росією, Україна може вважати себе вільною від його дотримання, але відновлення ядерного статусу – це вже інше питання з відповідними проблемами.

Але є ще одне болюче питання, - як зараз почувається Леонід Кучма, який підготував і підписав "фільчину грамоту", яка не передбачає жодних гарантій Україні? Невже він і його юристи були настільки тупими? Зрештою, необов'язково бути юристом, аби розуміти нікчемність положень цього документу, у пункті 6 якого записано таке:  

«Україна,   Російська   Федерація,   Сполучене  Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені  Штати  Америки будуть  проводити  консультації  у  випадку  виникнення  ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань».

Можете собі уявити таку "гарантію" – у випадку порушень зобов'язань, просто КОНСУЛЬТАЦІЇ вони проводитимуть?!!

Літаки, які можуть нести ядерну зброю і передані росії як борг за газ, поряд з модернізованими Ту-160М, зараз знаходяться на озброєнні росії.  Це ж саме стосується і літаків Ту-95МС, кожен з яких здатний носити шість крилатих ракет Х-55/555 у внутрішній барабанній установці і зараз кошмарять українців. Їх бойовий радіус - 6500 км. Це ж саме стосується і тисяч одиниць тактичної ядерної зброї різних видів.

Плоди Будапештського меморандуму ми пожинаємо сьогодні.

Кучма ще живий, може б журналісти поцікавились – як йому живеться після цього всього? В ситуації, коли відчуженою ним зброєю нищать українців, - чи комфортно йому періодично під час війни відпочивати у маєтку зятя на Лазуровому березі (Côte d'Azur) Франції? 

Чи гарно йому спиться у його маєтку в Конча-Заспі або на його дачі у с. Чайкине Новгород-Сіверського району Чернігівської області на території Мезинського національного природного парку, в умовах довічного державного утримання? 

Чи мучить Кучму зараз хоча б совість за скоєне ? 

Повний текст Будапештського меморандуму дивіться ЗА ПОСИЛАННЯМ.


15.12.2023 Ярослав Івашин 4188
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2842
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3344

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

235

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17244
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667