Правда про Будапештський меморандум

Більшість людей вважає, що вони добре знають – що собою являє Будапештський меморандум 1994 року, який підписали очільники держав: Україна, Російська  Федерація,  Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки. Але при спілкуванні виявляється, що значна кількість людей мають дуже поверхневе уявлення про нього і робить щонайменше дві грубих помилки.

Перша помилка полягає в тому, що чомусь багато людей, в тому числі у соцмережах, твердить, ніби цей Меморандум з української сторони  був підготовлений і підписаний Леонідом Кравчуком. Це неправда. Під Меморандумом стоїть підпис Леоніда Кучми.

Друга помилка полягає в тому, що нібито США порушили зобов’язання цього Меморандуму, не надавши Україні під час російської окупації Криму допомоги на кшталт тієї, що робиться зараз, не ввели на захист України свої війська і т.п.

Щоб зрозуміти суть таких помилкових тверджень, достатньо уважно розібратись у перших двох пунктах цього документу:

«1. Російська   Федерація,   Сполучене   Королівство   Великої  Британії   та   Північної   Ірландії  і  Сполучені  Штати  Америки підтверджують  Україні  їх  зобов'язання   згідно   з   принципами Заключного акту  НБСЄ  поважати   незалежність   і суверенітет та існуючі кордони України.

2. Російська Федерація,   Сполучене   Королівство   Великої Британії  та  Північної  Ірландії  і   Сполучені   Штати   Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання  проти  територіальної   цілісності   чи   політичної незалежності  України,  і  що  ніяка  їхня  зброя  ніколи  не буде використовуватися  проти  України,  крім  цілей  самооборони   або будь-яким  іншим  чином  згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.»

З цього тексту є очевидним, що окупація Криму, повномасштабне вторгнення росії у 2022 році, а також приєднання окупованих територій у склад рашистської федерації є порушенням Меморандуму лише з боку росії.

Міністр закордонних справ росії С. Лавров заявив, що Меморандум передбачав лише не застосовувати ядерну зброю проти України (пункт 5), тому росія нібито його не порушувала.

Цитата: «Мы так и не применяли и не угрожали ядерным оружием Украине, поэтому никакого нарушения Будапештского меморандума не произошло».

А на головні пункти (1 і 2) він закрив очі. Або Лавров настільки тупий, що, незважаючи на свою посаду, не в курсі тих документів, які підписує росія, або, швидше всього, корчить з себе дурника і нахабно бреше, що для рашистів є притаманним.

А щодо інших країн, в тому числі США, - це були зобов’язання, які вони не порушили, адже США УТРИМУЮТЬСЯ від застосування зброї проти України і ПОВАЖАЮТЬ незалежність, суверенітет і кордони України.

Більше жодних зобов’язань Меморандум не передбачає.

Правда ще є кумедний пункт 4 про те, що підписанти у випадку агресії проти України, можуть ДОМАГАТИСЯ від ООН допомоги Україні, тобто на себе особисто, крім, так би мовити, стурбованості, ніяких гарантій не покладено, при тому, що повна назва документа звучить так: "Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї". 

Отже, цей документ не передбачає жодної відповідальності за його порушення, і жодних гарантій, чи хоча б санкцій, у випадку окупації України, - лише «утримуватись від застосування зброї, в тому числі ядерної, і поважати кордони». З цієї точки зору усі підписанти, крім росії, умови Меморандуму не порушили.

Таким чином, Україна, маючи третій за розміром ядерний арсенал світу, самовільно відмовилась від нього (176 міжконтинентальних балістичних ракет, 130 рідкопаливних SS-19 (по шість боєголовок кожна) та 46 твердопаливних SS-24 (по десять боєголовок кожна) в шахтних пускових установках, стратегічні бомбардувальники Ту-95МС та Ту-160 (від 30 до 43), ядерні боєзаряди стратегічної зброї: від 1514 до 2156, тактичні ядерні боєзаряди: від 2800 до 4200.

Проти таких дій влади активно виступали В'ячеслав Чорновіл, Левко Лук'яненко, Григорій Омельченко і багато інших патріотів України, хоча, чесно кажучи, ще на Кравчука в цьому питанні тиснули і США і росія з вимогами відмовитись від ядерного статусу. Побоювання США полягали в тому, щоб після розпаду СРСР ядерна зброя СРСР не розповзалась, а була зосереджена в одних руках.

Тодішній очільник Грузії Едуард Шеварнадзе, розуміючи, що собою являє росія, радив Україні залишити хоча б одну боєголовку, «щоб відлякати божевільного»  (того, хто може прийти після Єльцина). Але не судилося.

Спочатку Кравчук у листі до уряду США пообіцяв без’ядерний статус, а потім це підтвердив і Кучма. В результаті після підписання Леонідом Кучмою Меморандуму, у 1999 році вісім літаків Ту-160 та три літаки Ту-95МС Україна віддала своєму ворогу – росії, обмінявши їх як борг росії за газ.

Потім знищили ще 10 літаків Ту-160 та 22 літаки Ту-95МС. Така ж доля спіткала і міжконтинентальні балістичні ракети.

Але навіть без стратегічних ядерних боєприпасів, Україна мала дуже багато тактичних ядерних боєприпасів, можливо десь біля 4 000, точна кількість невідома, і тактичне озброєння Україна могла проконтролювати, бо воно не вимагає спеціальних кодів, а їх радіус дії – до 1000 км, що в наш час було б ідеальною умовою стримування агресора.

По суті, ще в межах СРСР стратегічну ядерну зброю контролювала росія. А тактичну зброю росія вивезла до першого червня 1992 року, бо розуміла, що тактичну зброю ми могли зберігати і використовувати.

Тобто, вже після проголошення незалежності, Україна віддавала росії тисячі одиниць тактичної ядерної зброї. Для розуміння відмінностей: стратегічна ядерна зброя з потужним ядерним зарядом призначена для завдання нищівного удару в межах великої війни, а тактична, з малим ядерним зарядом у вигляді авіаційних бомб, боєголовок ракет, артилерійських снарядів і торпед,  – для використання на полі бою. Зараз цією зброєю рашисти шантажують Україну.

Оскільки умови Будапештського меморандуму порушені росією, Україна може вважати себе вільною від його дотримання, але відновлення ядерного статусу – це вже інше питання з відповідними проблемами.

Але є ще одне болюче питання, - як зараз почувається Леонід Кучма, який підготував і підписав "фільчину грамоту", яка не передбачає жодних гарантій Україні? Невже він і його юристи були настільки тупими? Зрештою, необов'язково бути юристом, аби розуміти нікчемність положень цього документу, у пункті 6 якого записано таке:  

«Україна,   Російська   Федерація,   Сполучене  Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені  Штати  Америки будуть  проводити  консультації  у  випадку  виникнення  ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань».

Можете собі уявити таку "гарантію" – у випадку порушень зобов'язань, просто КОНСУЛЬТАЦІЇ вони проводитимуть?!!

Літаки, які можуть нести ядерну зброю і передані росії як борг за газ, поряд з модернізованими Ту-160М, зараз знаходяться на озброєнні росії.  Це ж саме стосується і літаків Ту-95МС, кожен з яких здатний носити шість крилатих ракет Х-55/555 у внутрішній барабанній установці і зараз кошмарять українців. Їх бойовий радіус - 6500 км. Це ж саме стосується і тисяч одиниць тактичної ядерної зброї різних видів.

Плоди Будапештського меморандуму ми пожинаємо сьогодні.

Кучма ще живий, може б журналісти поцікавились – як йому живеться після цього всього? В ситуації, коли відчуженою ним зброєю нищать українців, - чи комфортно йому періодично під час війни відпочивати у маєтку зятя на Лазуровому березі (Côte d'Azur) Франції? 

Чи гарно йому спиться у його маєтку в Конча-Заспі або на його дачі у с. Чайкине Новгород-Сіверського району Чернігівської області на території Мезинського національного природного парку, в умовах довічного державного утримання? 

Чи мучить Кучму зараз хоча б совість за скоєне ? 

Повний текст Будапештського меморандуму дивіться ЗА ПОСИЛАННЯМ.


15.12.2023 Ярослав Івашин 4971
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1583
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1020
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1280 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3745 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33874
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2837

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

358

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

754

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1699

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1070
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

634
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

512
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

889
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1986
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12204
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1500
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1283
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

542
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

256
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

324
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

370
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1262