Військовослужбовці, які самовільно залишили частини, можуть повернутися до лав Збройних Сил України без кримінальної відповідальності. Зробити це потрібно не пізніше 1 січня 2025 року.
Про це під час брифінгу повідомив керівник Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури військової сфери Павло Книш, пише Фіртка.
"З 21 листопада 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Вони надають можливість військовослужбовцям, які допустили дезертирство або самовільно залишили військові частини, повернутися до військових підрозділів і уникнути кримінальної відповідальності та покарання".
Для повернення військовослужбовець повинен:
-
Прибути до військової частини, в якій він проходив службу, або до спеціалізованої прокуратури чи підрозділу військової служби правопорядку для отримання консультації щодо процедури повернення.
-
Заявити про намір відновити військову службу та пройти процедуру відновлення у своєму підрозділі або у резервному батальйоні.
-
Командир військової частини має поновити військовослужбовця у службі протягом 72 годин, після чого він отримує всі соціальні гарантії, включно з грошовим забезпеченням та виплатами.
"Якщо військовослужбовець не бажає повертатися до своєї колишньої частини, він може звернутися до резервного батальйону, де розглядатимуть його кандидатуру та за потреби направлять до іншого військового формування", — додає Павло Книш.
Цією можливістю можуть скористатися:
-
Ті, хто перебуває під слідством за дезертирство або самовільне залишення частини.
-
Ті, щодо кого триває судовий розгляд, навіть якщо немає вироку.
-
Люди, які вже відбувають покарання в установах виконання покарань, можуть подати клопотання про умовно-дострокове звільнення.
Як зазначив Павло Книш, для засуджених передбачено механізм звернення до суду з проханням про умовно-дострокове звільнення з метою повернення до лав ЗСУ.
"Наприклад, у Полтавській області вже зафіксували декілька випадків, коли такі особи після звільнення з установ виконання покарань відновили службу у військових частинах".
Повернутися до військової частини без кримінальної відповідальності можна до 1 січня 2025 року.
"Після цієї дати процедура ускладниться — повернення стане можливим лише за згодою командира військової частини та за рішенням суду у порядку, передбаченому статтею 401 Кримінального кодексу України".
За словами керівника прокуратури, є багато причин, через які військовослужбовці залишають військові частини, і кожен випадок унікальний.
Проте, треба розуміти, що за такі дії передбачене кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі строком не менше п'яти років.
"Якщо військовослужбовець вагається або не знає, як діяти, він може звернутися до своєї військової частини, спеціалізованої прокуратури у військовій сфері або до підрозділу військової служби правопорядку за консультацією".
Читайте також: