Повернення до Середньовіччя: У Франківську релігійники міркували чи бути "Вежі часу"

 

 

Організатори Міжнародного фестивалю «Свято ковалів» зустрілися з представниками релігійних організацій, які звинуватили їх у пропаганді «відверто антихристиянських, магічних, окультних ідей».
 
 
Зустріч відбулась у кабінеті Богдана Білика, заступника міського голови Івано-Франківська. За ініціативи одного зі священників зустріч розпочали молитвою, пише Репортер.
 

«Завдяки Святу ковалів Івано-Франківськ входить до кола європейських міст ковальського мистецтва, – каже заступник міського голови Богдан Білик. – Цього року до міського голови надійшло понад 20 звернень від релігійних громад, які побачили у девізі «Час на нашому боці» ознаки окультизму. Тож ми сьогодні маємо домовитися, щоб провести цьогоріч фестиваль на високому рівні».

 

Щороку запрошені ковалі кують спільну скульптуру на задану тему. І всі ці роботи прикрашають вулиці Івано-Франківська. Кілька елементів цього року встановлять біля кінотеатру «Люм’єр», а згодом влада міста планує навіть створити ковальський простір.

 

З 12 країн до Франківська на фестиваль приїдуть понад 200 учасників.

 

«Ми вдячні, що ви підняли це питання. Коли ми взяли за основу казку Наталії Щерби про час, то не вбачали в цьому ніяких окультних підтекстів, – каже співорганізатор фестивалю Сергій Полуботько. – Ми не можемо передбачити, які саме елементи за цією тематикою створять ковалі. Так і "Дерево щастя" можна трактувати, як щось окультне. Але у нас завжди проходить відбір робіт з точки зору ремесла. До нас приїжджають учасники з різними віросповіданнями, і ми ніколи не ліземо їм в душу. Ми безумовно надалі будемо більш прискіпливими. Але головна наша мета – творити скульптури якісно, з любов’ю та добром».

 

«Не ми зібрали людей, – говорить співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк. – Казка ніколи не може бути поганою для християн жодної країни. І дух і позитив фестивалю в тому, що ковалі спільно творять скульптуру. Питання символізму потребує симпозіуму релігієзнавців. А ті ярлики, які повісили на нас, – несправедливі».

 

Отець Олег Каськів, представник стурбованих релігійних громад, каже, що проти “Свята ковалів” не має нічого проти, адже фестиваль є окрасою, міста.

 

«Ніхто не проти встановлення годинника. Але є моменти, на які ми маємо іншу думку. Я б казав, хай ковалі працюють. А ми зберемося ще раз і подивимося, що вони створили. Не треба впливати на творчість, але готові елементи треба буде ще обговорити», – сказав він.

 

Письменник Любомир Стринаглюк додає, що до нього зверталися, як до знавця символіки.

 

«Ніхто не мав наміру вішати ярлики чи обмежувати свободу творчості, – каже Любомир Стринаглюк. Питань, до Полуботька чи Вінтоняка немає, більше питань до письменниці. Наталя Щерба у 2008 році написала романи «Бути відьмою» і «Відьмин хрест». У цих книжках героїня – прикарпатська дівчина, яка стає відьмою, а на послугах у неї – чортик. У неї жанр не казки, а фентезі – тут немає чіткого розділу на позитивних і негативних героїв».

 

Стринаглюк додає, що Щерба наголошувала про те, що ковалі створять магічні символи.

 

«Щерба згадує дух часу, який посилиться у часовій вежі. А дух часу за міфологією, Хронос, пожирає своїх дітей. Є питання, чому висота вежі буде саме 6 метрів, а годинників – три. Чому замість цифр на годиннику будуть магічні символи. Треба ще поспілкуватися зі Щербою, чому вона пише про такі речі», – говорить письменник.

 

Б.Білик вкотре попросив відділити магію від свята і не змішувати все в одне.

 

«Це не повноваження влади – обговорювати творчість письменників», – сказав він.

 

Слово взяла Марія Ільків, директор школи-садка імені Софії Русової.

 

«Ми будемо протестувати проти цього, і не боїмося, – каже Ільків. – Бог нам дав церкву. Забудьте про цей захід, якщо хочете спокою. Поміняємо пам’ятник страченим, Шевченку. І це зупинимо».

 

«Кожна людина має право робити те, що хоче, – каже отець Порфирій Шумило. – Але ворожіння і все негативне від інших народів брати не можна. Не наслідуйте це, бо прийде велике покарання – війна, голод. Ворожбитство зараз дуже поширене, люди йдуть до них і гинуть. Треба подивитися, до чого схилятимуть ці дії, і чи потрібно це нам. Відьомські практики приведуть покарання. Якщо хтось з ковалів до нас не приїде, то приїдуть інші, які принесуть світло. Інакше зло прийде до нас».

 

Б. Білик на це попросив не розвивати тематику окультизму і відьомства.

 

«Ковалі куватимуть лише позитив. Прошу пропонувати, якими мають бути елементи», – сказав він.

 

Єпископ Церкви віри Євангельської Юрій Веремій додає, що всі застереження – на добро.

 

«Зайдіть в психлікарню і подивіться скільки там людей, – говорить Веремій. – І причина різна. Хай буде вежа. Поставте на неї Біблію, 10 заповідей. Подивіться скільки навколо церков, ми християнське місто».

«Свято ковалів не має стосунку до відьмацтва, це мистецький захід, – підсумував Білик. – За ці роки вже, багато для церков зробив. Не розумію, для чого ви чіпаєте фестиваль до окультизму. Свято ковалів усі роки відбирає роботи за естетичністю і хистом. А книжка чи письменниця Щерба тут ні до чого».


04.05.2017 1013 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2216
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1462
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4862
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

679
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

349
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2