Повернення до Середньовіччя: У Франківську релігійники міркували чи бути "Вежі часу"

 

 

Організатори Міжнародного фестивалю «Свято ковалів» зустрілися з представниками релігійних організацій, які звинуватили їх у пропаганді «відверто антихристиянських, магічних, окультних ідей».
 
 
Зустріч відбулась у кабінеті Богдана Білика, заступника міського голови Івано-Франківська. За ініціативи одного зі священників зустріч розпочали молитвою, пише Репортер.
 

«Завдяки Святу ковалів Івано-Франківськ входить до кола європейських міст ковальського мистецтва, – каже заступник міського голови Богдан Білик. – Цього року до міського голови надійшло понад 20 звернень від релігійних громад, які побачили у девізі «Час на нашому боці» ознаки окультизму. Тож ми сьогодні маємо домовитися, щоб провести цьогоріч фестиваль на високому рівні».

 

Щороку запрошені ковалі кують спільну скульптуру на задану тему. І всі ці роботи прикрашають вулиці Івано-Франківська. Кілька елементів цього року встановлять біля кінотеатру «Люм’єр», а згодом влада міста планує навіть створити ковальський простір.

 

З 12 країн до Франківська на фестиваль приїдуть понад 200 учасників.

 

«Ми вдячні, що ви підняли це питання. Коли ми взяли за основу казку Наталії Щерби про час, то не вбачали в цьому ніяких окультних підтекстів, – каже співорганізатор фестивалю Сергій Полуботько. – Ми не можемо передбачити, які саме елементи за цією тематикою створять ковалі. Так і "Дерево щастя" можна трактувати, як щось окультне. Але у нас завжди проходить відбір робіт з точки зору ремесла. До нас приїжджають учасники з різними віросповіданнями, і ми ніколи не ліземо їм в душу. Ми безумовно надалі будемо більш прискіпливими. Але головна наша мета – творити скульптури якісно, з любов’ю та добром».

 

«Не ми зібрали людей, – говорить співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк. – Казка ніколи не може бути поганою для християн жодної країни. І дух і позитив фестивалю в тому, що ковалі спільно творять скульптуру. Питання символізму потребує симпозіуму релігієзнавців. А ті ярлики, які повісили на нас, – несправедливі».

 

Отець Олег Каськів, представник стурбованих релігійних громад, каже, що проти “Свята ковалів” не має нічого проти, адже фестиваль є окрасою, міста.

 

«Ніхто не проти встановлення годинника. Але є моменти, на які ми маємо іншу думку. Я б казав, хай ковалі працюють. А ми зберемося ще раз і подивимося, що вони створили. Не треба впливати на творчість, але готові елементи треба буде ще обговорити», – сказав він.

 

Письменник Любомир Стринаглюк додає, що до нього зверталися, як до знавця символіки.

 

«Ніхто не мав наміру вішати ярлики чи обмежувати свободу творчості, – каже Любомир Стринаглюк. Питань, до Полуботька чи Вінтоняка немає, більше питань до письменниці. Наталя Щерба у 2008 році написала романи «Бути відьмою» і «Відьмин хрест». У цих книжках героїня – прикарпатська дівчина, яка стає відьмою, а на послугах у неї – чортик. У неї жанр не казки, а фентезі – тут немає чіткого розділу на позитивних і негативних героїв».

 

Стринаглюк додає, що Щерба наголошувала про те, що ковалі створять магічні символи.

 

«Щерба згадує дух часу, який посилиться у часовій вежі. А дух часу за міфологією, Хронос, пожирає своїх дітей. Є питання, чому висота вежі буде саме 6 метрів, а годинників – три. Чому замість цифр на годиннику будуть магічні символи. Треба ще поспілкуватися зі Щербою, чому вона пише про такі речі», – говорить письменник.

 

Б.Білик вкотре попросив відділити магію від свята і не змішувати все в одне.

 

«Це не повноваження влади – обговорювати творчість письменників», – сказав він.

 

Слово взяла Марія Ільків, директор школи-садка імені Софії Русової.

 

«Ми будемо протестувати проти цього, і не боїмося, – каже Ільків. – Бог нам дав церкву. Забудьте про цей захід, якщо хочете спокою. Поміняємо пам’ятник страченим, Шевченку. І це зупинимо».

 

«Кожна людина має право робити те, що хоче, – каже отець Порфирій Шумило. – Але ворожіння і все негативне від інших народів брати не можна. Не наслідуйте це, бо прийде велике покарання – війна, голод. Ворожбитство зараз дуже поширене, люди йдуть до них і гинуть. Треба подивитися, до чого схилятимуть ці дії, і чи потрібно це нам. Відьомські практики приведуть покарання. Якщо хтось з ковалів до нас не приїде, то приїдуть інші, які принесуть світло. Інакше зло прийде до нас».

 

Б. Білик на це попросив не розвивати тематику окультизму і відьомства.

 

«Ковалі куватимуть лише позитив. Прошу пропонувати, якими мають бути елементи», – сказав він.

 

Єпископ Церкви віри Євангельської Юрій Веремій додає, що всі застереження – на добро.

 

«Зайдіть в психлікарню і подивіться скільки там людей, – говорить Веремій. – І причина різна. Хай буде вежа. Поставте на неї Біблію, 10 заповідей. Подивіться скільки навколо церков, ми християнське місто».

«Свято ковалів не має стосунку до відьмацтва, це мистецький захід, – підсумував Білик. – За ці роки вже, багато для церков зробив. Не розумію, для чого ви чіпаєте фестиваль до окультизму. Свято ковалів усі роки відбирає роботи за естетичністю і хистом. А книжка чи письменниця Щерба тут ні до чого».


04.05.2017 1045 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2137
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19066
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1698
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1182
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2235
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3818

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1942

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1278

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

860
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24369
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

593
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1618
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7993
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

397
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

748
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2012 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

712