Порядок за рахунок непорядку. Чи доцільно центр Івано-Франківська робити пішохідним?

 

Чи варто робити пішохідною центральну частину Івано-Франківська. Чиновники, відповідають ствердно – не те, що варто, а треба. Вже навіть відповідний пілотний проект розроблено.

 

Нещодавно його суть озвучив директор ДП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. Згідно його слів, планується перекриття для руху автівок площі Ринок в районі вулиці Міцкевича й перехрестя вулиць Дністровська-Галицька. Якщо ж хтось таки забажає в’їхати або ж припаркувати авто на цій території, то йому доведеться заплатити спеціальний грошовий збір, який наповнюватиме міський бюджет.

 

«Порядок у місті, особливо в центральній частині, потрібно наводити. Я думаю, що люди будуть задоволені, якщо у будні дні чи в свята вони зможуть спокійно відпочивати у центрі міста і ніякі машини там не будуть їздити. Центр міста, починаючи з Площі ринок, ми будемо перекривати, а хто захоче їхати в самий центр, то хай платить відповідні гроші», - наголошує міський голова Віктор Анушкевичус.

 

Таку думку підпримують й інші високопосадовці.

 

Все це робиться, кажуть чиновники, з метою забезпечення комфорту й безпеки пересування людей історико-архітектурною частиною обласного центру й обмеження викидів відпрацьованих газів у повітря. Мовляв, у всіх розвинених країнах саме так і є. І дійсно, Європа вже давно перекрила рух для автомобілів у центрі великих міст. Першопричина та ж, що й у нас – вузенькі вулиці, збудовані багато століть тому, просто не в силі витримати навантаження постійно зростаючих автопотоків.

 

В’їзд для приватного транспорт у європейських країнах або цілковито заборонений, або існують такі високі тарифи, що це стає дорого для будь-кого. І це дає дуже позитивний результат, він робить комфортнішим перебування людини в центрі міста. При цьому є можливість для в’їзду громадського транспорту. Це можна побачити в Лондоні, приміром, де в’їзд у центральну частину міста з 2003 року є платним, при цьому надано пільги інвалідам і таксі, а вільно пересуваються тільки червоні автобуси.

 

В Україні подібна практика існує вже у Львові. Правда, перекривають центральну частину міста – проспект Свободи, тільки на вихідні дні.

 

Втім, ми вирішили не очікувати реалізації пілотного проекту і запитати думки з цього приводу у потенційних пішоходів і автомобілістів, які щоденно рухаються по цьому маршруту.
Принагідно зазначимо, що думки були неоднозначними. Цікаво, що опитані намагалися асоціювати себе як з пішоходами, так і з автомобілістами.

 

Володимир, автомобіліст зі стажем, висловився проти такої ініціативи чиновників. «Я проти такої ідеї. З двох причин. Як пішохід, я розумію тих людей, яким потрібно дістатися в центр міста з певних причин – наприклад бабцям до церкви. Тому, я не можу ставити своє бажання вільно погуляти центром міста вище комфорту інших людей. Якщо мені захочеться погуляти, я можу зробити це або ж на «стометрівці, або ж у парку. І, по друге, допоки в Івано-Франківську не буде нової схеми руху, транспортних розв’язок й достатньої кількості парковок про закриття центру мова навіть не може йти», - переконаний франківець.

 

Дещо іншої думки Тарас. Хоч автомобіль і має, проте, вважає, що такі дії влади дадуть можливість наблизити Івано-Франківськ до європейських стандартів. «Місцеві водії не виховані, паркують автомобілі де попало, і для пересування пішоходів залишається мало місця. Площа Ринок – це серце Івано-Франківська, а тому в’їзд автомобілів потрібно однозначно обмежувати» - каже Тарас. Хоча, додає, що у такому випадку потрібно вдало продумати схему руху, адже перекриття центральної частини міста призведе до перевантаження авто потоками інших вулиць й збільшить терміни добирання людей до необхідних їм місць.

 

Корінні мешканки Івано-Франківська Ольга і Світлана теж не можуть однозначно відповісти на питання. Якщо центральну частину таки перекриють, то Ользі доведеться залишати своє авто далеко від робочого місця. А Світлані, яка працює менеджером з реалізації товарів  доведеться задуматися над тим, як дістатися до крамниць, з якими вона співпрацює. А це, за їхніми словами, лишня трата часу.

 

Стосовно плати за в’їзд на перекриту територію, Ольга каже, що ціна повинна бути символічною, бо високі збори просто не зможе сплачувати. «Можливо, доцільно було б у центральній частині зробити спеціальний маршрут громадського транспорту, як це є у Європі і тоді мешканцям простіше було б звикнути до нововведень» - резюмували співрозмовниці.

 

Однозначними мешканці були тільки в тому, що існуюча схема транспортного руху в місті інколи нагадує суцільний хаос, а тому потребує як найшвидшого оновлення.

 

І починати, напевно, слід не  з центру, а з тих проблемних відрізків автодоріг міста, які в години пік перетворюються на справжню лінію перешкод для місцевих водіїв.

 

Добре було б, переймаючи європейський досвід, не забувати ще й про екологічний транспорт – велосипеди, місця для паркування яких поки що в Івано-Франківську, відверто простоюють. Адже їздити на велосипеді – справа непрестижна.
А стосовно перекриття Площі Ринок – поживемо побачимо. Громадськість же, традиційно, запитають опісля.

 

Марія Стефанишин


Коментарі (4)

громадськість 2012.01.12, 13:00
А нема чого питати громадськість, бо та громадскість захаращила весь центр своїми престижними та не дуже авто, так само смішно читати про бабцю яку до церкви возять на авто. Громадськість показала себе на світкуванні Нового Року біля ялинки на Вічевому майдані, у таких хіба можна щось питати чи радитись з ними. Тому Марії Стефанишин не про це треба писати, а про культуру тіїє громадскості, яку вона так пафосно включила у свій останній "гострий" спітч.
Колишній студент 2012.01.12, 13:05
Здається, я не помилюся, якщо передбачу, що основні гроші будуть збирати із весільних кортежів біля РАГСу. Інше питання - куди йтимуть отримані гроші? Було б справедливо напрвляти їх на відновлення фасадів історичних будівель тощо.
небайдужа громадськість 2012.01.12, 16:20
Дозволю собі непогодитися з останнім коментарем. Не потрібно усіх мешканців прирівнювати. Є й небайдужі, хоча їх і меншість. Для людей потрібно робити з людьми, а не без них.
до нейбайдужої 2012.01.13, 09:40
таких 1 відсоток нажаль, і вони нічого не вирішують
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

614
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3197
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21318
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2104
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1594 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2472

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

403

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

274

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

862

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2266
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

286
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

564
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1109
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

268
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

885
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

854
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

767
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8345
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

428
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1251 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2286 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

976