Порядок за рахунок непорядку. Чи доцільно центр Івано-Франківська робити пішохідним?

 

Чи варто робити пішохідною центральну частину Івано-Франківська. Чиновники, відповідають ствердно – не те, що варто, а треба. Вже навіть відповідний пілотний проект розроблено.

 

Нещодавно його суть озвучив директор ДП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. Згідно його слів, планується перекриття для руху автівок площі Ринок в районі вулиці Міцкевича й перехрестя вулиць Дністровська-Галицька. Якщо ж хтось таки забажає в’їхати або ж припаркувати авто на цій території, то йому доведеться заплатити спеціальний грошовий збір, який наповнюватиме міський бюджет.

 

«Порядок у місті, особливо в центральній частині, потрібно наводити. Я думаю, що люди будуть задоволені, якщо у будні дні чи в свята вони зможуть спокійно відпочивати у центрі міста і ніякі машини там не будуть їздити. Центр міста, починаючи з Площі ринок, ми будемо перекривати, а хто захоче їхати в самий центр, то хай платить відповідні гроші», - наголошує міський голова Віктор Анушкевичус.

 

Таку думку підпримують й інші високопосадовці.

 

Все це робиться, кажуть чиновники, з метою забезпечення комфорту й безпеки пересування людей історико-архітектурною частиною обласного центру й обмеження викидів відпрацьованих газів у повітря. Мовляв, у всіх розвинених країнах саме так і є. І дійсно, Європа вже давно перекрила рух для автомобілів у центрі великих міст. Першопричина та ж, що й у нас – вузенькі вулиці, збудовані багато століть тому, просто не в силі витримати навантаження постійно зростаючих автопотоків.

 

В’їзд для приватного транспорт у європейських країнах або цілковито заборонений, або існують такі високі тарифи, що це стає дорого для будь-кого. І це дає дуже позитивний результат, він робить комфортнішим перебування людини в центрі міста. При цьому є можливість для в’їзду громадського транспорту. Це можна побачити в Лондоні, приміром, де в’їзд у центральну частину міста з 2003 року є платним, при цьому надано пільги інвалідам і таксі, а вільно пересуваються тільки червоні автобуси.

 

В Україні подібна практика існує вже у Львові. Правда, перекривають центральну частину міста – проспект Свободи, тільки на вихідні дні.

 

Втім, ми вирішили не очікувати реалізації пілотного проекту і запитати думки з цього приводу у потенційних пішоходів і автомобілістів, які щоденно рухаються по цьому маршруту.
Принагідно зазначимо, що думки були неоднозначними. Цікаво, що опитані намагалися асоціювати себе як з пішоходами, так і з автомобілістами.

 

Володимир, автомобіліст зі стажем, висловився проти такої ініціативи чиновників. «Я проти такої ідеї. З двох причин. Як пішохід, я розумію тих людей, яким потрібно дістатися в центр міста з певних причин – наприклад бабцям до церкви. Тому, я не можу ставити своє бажання вільно погуляти центром міста вище комфорту інших людей. Якщо мені захочеться погуляти, я можу зробити це або ж на «стометрівці, або ж у парку. І, по друге, допоки в Івано-Франківську не буде нової схеми руху, транспортних розв’язок й достатньої кількості парковок про закриття центру мова навіть не може йти», - переконаний франківець.

 

Дещо іншої думки Тарас. Хоч автомобіль і має, проте, вважає, що такі дії влади дадуть можливість наблизити Івано-Франківськ до європейських стандартів. «Місцеві водії не виховані, паркують автомобілі де попало, і для пересування пішоходів залишається мало місця. Площа Ринок – це серце Івано-Франківська, а тому в’їзд автомобілів потрібно однозначно обмежувати» - каже Тарас. Хоча, додає, що у такому випадку потрібно вдало продумати схему руху, адже перекриття центральної частини міста призведе до перевантаження авто потоками інших вулиць й збільшить терміни добирання людей до необхідних їм місць.

 

Корінні мешканки Івано-Франківська Ольга і Світлана теж не можуть однозначно відповісти на питання. Якщо центральну частину таки перекриють, то Ользі доведеться залишати своє авто далеко від робочого місця. А Світлані, яка працює менеджером з реалізації товарів  доведеться задуматися над тим, як дістатися до крамниць, з якими вона співпрацює. А це, за їхніми словами, лишня трата часу.

 

Стосовно плати за в’їзд на перекриту територію, Ольга каже, що ціна повинна бути символічною, бо високі збори просто не зможе сплачувати. «Можливо, доцільно було б у центральній частині зробити спеціальний маршрут громадського транспорту, як це є у Європі і тоді мешканцям простіше було б звикнути до нововведень» - резюмували співрозмовниці.

 

Однозначними мешканці були тільки в тому, що існуюча схема транспортного руху в місті інколи нагадує суцільний хаос, а тому потребує як найшвидшого оновлення.

 

І починати, напевно, слід не  з центру, а з тих проблемних відрізків автодоріг міста, які в години пік перетворюються на справжню лінію перешкод для місцевих водіїв.

 

Добре було б, переймаючи європейський досвід, не забувати ще й про екологічний транспорт – велосипеди, місця для паркування яких поки що в Івано-Франківську, відверто простоюють. Адже їздити на велосипеді – справа непрестижна.
А стосовно перекриття Площі Ринок – поживемо побачимо. Громадськість же, традиційно, запитають опісля.

 

Марія Стефанишин


Коментарі (4)

громадськість 2012.01.12, 13:00
А нема чого питати громадськість, бо та громадскість захаращила весь центр своїми престижними та не дуже авто, так само смішно читати про бабцю яку до церкви возять на авто. Громадськість показала себе на світкуванні Нового Року біля ялинки на Вічевому майдані, у таких хіба можна щось питати чи радитись з ними. Тому Марії Стефанишин не про це треба писати, а про культуру тіїє громадскості, яку вона так пафосно включила у свій останній "гострий" спітч.
Колишній студент 2012.01.12, 13:05
Здається, я не помилюся, якщо передбачу, що основні гроші будуть збирати із весільних кортежів біля РАГСу. Інше питання - куди йтимуть отримані гроші? Було б справедливо напрвляти їх на відновлення фасадів історичних будівель тощо.
небайдужа громадськість 2012.01.12, 16:20
Дозволю собі непогодитися з останнім коментарем. Не потрібно усіх мешканців прирівнювати. Є й небайдужі, хоча їх і меншість. Для людей потрібно робити з людьми, а не без них.
до нейбайдужої 2012.01.13, 09:40
таких 1 відсоток нажаль, і вони нічого не вирішують
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

622
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

496
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

989
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12433 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1529
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2903

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

187

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

291

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

781

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2178
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

214
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1362
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

738
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

291
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

426
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

513
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

826
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3522
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

318
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

508
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

802
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

1002