Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві: як в Івано-Франківську почалася акція "Живий ланцюг"

Так, 21 січня 1990 року в Івано-Франківську від будівлі Народного дому, що на вулиці Шевченка, 1, розпочався "живий ланцюг".

Як відбувалася одна з найбільших акцій у світі та яке значення вона мала в історії становлення української держави, Суспільне дізналося в одного з організаторів та учасників дійства, народного депутата України I й II скликань Степана Волковецького, передає Фіртка.

Степан Волковецький розповідає, що абсолютно не випадковим є те, що "ланцюг соборності" почався саме з Івано-Франківська, адже 22 січня 1919 року відбувся Акт злуки ЗУНР і УНР, тоді уряд ЗУНР перебував якраз у Народному домі.

Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві.

"Хочу сказати, що був небачений ентузіазм. Такого ентузіазму я щось собі не пригадую з тих часів, який був тоді на початку 90 року — у всякому разі на початку проведення "Ланцюга єдності", - каже Степан Волковецький.

Автором ідеї акції був голова секретаріату Народного руху України Михайло Горинь.

Відповідальність за захід в області несла Крайова рада, її очолював Микола Яковина. Степан Волковецький тоді був його заступником. Рада повинна була розподіляти відповідальних за різні відтинки "ланцюга". Серед них були активісти — Богдан Борович, Петро Арсенич, Олег Вівчаренко, також активісти Руху, Товариства української мови імені Тараса Шевченка і Гельсінської спілки.

"Ланцюг" завдовжки понад 770 кілометрів об'єднав Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Луцьк, Житомир, Київ, Донецьк.

"Фактично, це був перший Майдан. Чому Майдан? Тому що в кожному населеному пункті проходили віча. Пригадую, я був відповідальним за Долинський район.

Там біля пам'ятника Шевченкові була панахида і народне віче, де говорилося про злочини комуністичної системи, про голодомори, Чорнобиль.

Ну і це надихало людей, це створювало враження, що ми повинні бути незалежною державою, і це був серйозний крок до незалежності країни. З іншого боку, це був спосіб об’єднання всіх демократичних сил", — зазначає Степан Волковецький.

За словами активіста, "ланцюг соборності" став символічним виявом прагнення українців до незалежності.

"Люди виходили із почуттям обов'язку і з відчуттям того, що мали б бути зміни. Відчувалося, в повітрі носилося — має бути якась зміна у державі.

Ми переконалися, що люди справді хочуть демократичних змін, і демократичні зміни нами уявлялися як проголошення державної незалежності України, що ми зробили за півтора року.

Це була акція, мені здається, європейського масштабу. Тому що на той час це було нечувано, щоби зібралися в одному місці й задекларували прагнення до незалежності — а ця акція відбувалася під синьо-жовтими прапорами — такого масштабу акції належать до масштабу європейського, тому що в той час подібного не відбувалося ніде", — наголошує Степан Волковецький.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Частина «південної операції»: Президент України подякував службовцям за важливу перемогу на Чорному морі

Цієї зими Україну захищатимуть кілька нових систем ППО Patriot


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

956
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

403
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14236 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1642
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

921
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6260

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

686

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1513

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1320

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

558
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

701
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1623
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

641
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

930
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5973
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13877
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

305
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

599
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

530
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

847 2