Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві: як в Івано-Франківську почалася акція "Живий ланцюг"

Так, 21 січня 1990 року в Івано-Франківську від будівлі Народного дому, що на вулиці Шевченка, 1, розпочався "живий ланцюг".

Як відбувалася одна з найбільших акцій у світі та яке значення вона мала в історії становлення української держави, Суспільне дізналося в одного з організаторів та учасників дійства, народного депутата України I й II скликань Степана Волковецького, передає Фіртка.

Степан Волковецький розповідає, що абсолютно не випадковим є те, що "ланцюг соборності" почався саме з Івано-Франківська, адже 22 січня 1919 року відбувся Акт злуки ЗУНР і УНР, тоді уряд ЗУНР перебував якраз у Народному домі.

Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві.

"Хочу сказати, що був небачений ентузіазм. Такого ентузіазму я щось собі не пригадую з тих часів, який був тоді на початку 90 року — у всякому разі на початку проведення "Ланцюга єдності", - каже Степан Волковецький.

Автором ідеї акції був голова секретаріату Народного руху України Михайло Горинь.

Відповідальність за захід в області несла Крайова рада, її очолював Микола Яковина. Степан Волковецький тоді був його заступником. Рада повинна була розподіляти відповідальних за різні відтинки "ланцюга". Серед них були активісти — Богдан Борович, Петро Арсенич, Олег Вівчаренко, також активісти Руху, Товариства української мови імені Тараса Шевченка і Гельсінської спілки.

"Ланцюг" завдовжки понад 770 кілометрів об'єднав Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Луцьк, Житомир, Київ, Донецьк.

"Фактично, це був перший Майдан. Чому Майдан? Тому що в кожному населеному пункті проходили віча. Пригадую, я був відповідальним за Долинський район.

Там біля пам'ятника Шевченкові була панахида і народне віче, де говорилося про злочини комуністичної системи, про голодомори, Чорнобиль.

Ну і це надихало людей, це створювало враження, що ми повинні бути незалежною державою, і це був серйозний крок до незалежності країни. З іншого боку, це був спосіб об’єднання всіх демократичних сил", — зазначає Степан Волковецький.

За словами активіста, "ланцюг соборності" став символічним виявом прагнення українців до незалежності.

"Люди виходили із почуттям обов'язку і з відчуттям того, що мали б бути зміни. Відчувалося, в повітрі носилося — має бути якась зміна у державі.

Ми переконалися, що люди справді хочуть демократичних змін, і демократичні зміни нами уявлялися як проголошення державної незалежності України, що ми зробили за півтора року.

Це була акція, мені здається, європейського масштабу. Тому що на той час це було нечувано, щоби зібралися в одному місці й задекларували прагнення до незалежності — а ця акція відбувалася під синьо-жовтими прапорами — такого масштабу акції належать до масштабу європейського, тому що в той час подібного не відбувалося ніде", — наголошує Степан Волковецький.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Частина «південної операції»: Президент України подякував службовцям за важливу перемогу на Чорному морі

Цієї зими Україну захищатимуть кілька нових систем ППО Patriot


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

299
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1179
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2849
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1774 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3943
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5729

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

291

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

351

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

349

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

498
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

662
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

641
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

917
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

309
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2185
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

683
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1002
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33957 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

191
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

558 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

759
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

527