Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві: як в Івано-Франківську почалася акція "Живий ланцюг"

Так, 21 січня 1990 року в Івано-Франківську від будівлі Народного дому, що на вулиці Шевченка, 1, розпочався "живий ланцюг".

Як відбувалася одна з найбільших акцій у світі та яке значення вона мала в історії становлення української держави, Суспільне дізналося в одного з організаторів та учасників дійства, народного депутата України I й II скликань Степана Волковецького, передає Фіртка.

Степан Волковецький розповідає, що абсолютно не випадковим є те, що "ланцюг соборності" почався саме з Івано-Франківська, адже 22 січня 1919 року відбувся Акт злуки ЗУНР і УНР, тоді уряд ЗУНР перебував якраз у Народному домі.

Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві.

"Хочу сказати, що був небачений ентузіазм. Такого ентузіазму я щось собі не пригадую з тих часів, який був тоді на початку 90 року — у всякому разі на початку проведення "Ланцюга єдності", - каже Степан Волковецький.

Автором ідеї акції був голова секретаріату Народного руху України Михайло Горинь.

Відповідальність за захід в області несла Крайова рада, її очолював Микола Яковина. Степан Волковецький тоді був його заступником. Рада повинна була розподіляти відповідальних за різні відтинки "ланцюга". Серед них були активісти — Богдан Борович, Петро Арсенич, Олег Вівчаренко, також активісти Руху, Товариства української мови імені Тараса Шевченка і Гельсінської спілки.

"Ланцюг" завдовжки понад 770 кілометрів об'єднав Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Луцьк, Житомир, Київ, Донецьк.

"Фактично, це був перший Майдан. Чому Майдан? Тому що в кожному населеному пункті проходили віча. Пригадую, я був відповідальним за Долинський район.

Там біля пам'ятника Шевченкові була панахида і народне віче, де говорилося про злочини комуністичної системи, про голодомори, Чорнобиль.

Ну і це надихало людей, це створювало враження, що ми повинні бути незалежною державою, і це був серйозний крок до незалежності країни. З іншого боку, це був спосіб об’єднання всіх демократичних сил", — зазначає Степан Волковецький.

За словами активіста, "ланцюг соборності" став символічним виявом прагнення українців до незалежності.

"Люди виходили із почуттям обов'язку і з відчуттям того, що мали б бути зміни. Відчувалося, в повітрі носилося — має бути якась зміна у державі.

Ми переконалися, що люди справді хочуть демократичних змін, і демократичні зміни нами уявлялися як проголошення державної незалежності України, що ми зробили за півтора року.

Це була акція, мені здається, європейського масштабу. Тому що на той час це було нечувано, щоби зібралися в одному місці й задекларували прагнення до незалежності — а ця акція відбувалася під синьо-жовтими прапорами — такого масштабу акції належать до масштабу європейського, тому що в той час подібного не відбувалося ніде", — наголошує Степан Волковецький.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Частина «південної операції»: Президент України подякував службовцям за важливу перемогу на Чорному морі

Цієї зими Україну захищатимуть кілька нових систем ППО Patriot


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

918 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

816
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2266
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

410

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31785 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

776 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740