Так, 21 січня 1990 року в Івано-Франківську від будівлі Народного дому, що на вулиці Шевченка, 1, розпочався "живий ланцюг".
Як відбувалася одна з найбільших акцій у світі та яке значення вона мала в історії становлення української держави, Суспільне дізналося в одного з організаторів та учасників дійства, народного депутата України I й II скликань Степана Волковецького, передає Фіртка.
Степан Волковецький розповідає, що абсолютно не випадковим є те, що "ланцюг соборності" почався саме з Івано-Франківська, адже 22 січня 1919 року відбувся Акт злуки ЗУНР і УНР, тоді уряд ЗУНР перебував якраз у Народному домі.
Понад чотири мільйони людей взяли участь у дійстві.
"Хочу сказати, що був небачений ентузіазм. Такого ентузіазму я щось собі не пригадую з тих часів, який був тоді на початку 90 року — у всякому разі на початку проведення "Ланцюга єдності", - каже Степан Волковецький.
Автором ідеї акції був голова секретаріату Народного руху України Михайло Горинь.
Відповідальність за захід в області несла Крайова рада, її очолював Микола Яковина. Степан Волковецький тоді був його заступником. Рада повинна була розподіляти відповідальних за різні відтинки "ланцюга". Серед них були активісти — Богдан Борович, Петро Арсенич, Олег Вівчаренко, також активісти Руху, Товариства української мови імені Тараса Шевченка і Гельсінської спілки.
"Ланцюг" завдовжки понад 770 кілометрів об'єднав Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Луцьк, Житомир, Київ, Донецьк.
"Фактично, це був перший Майдан. Чому Майдан? Тому що в кожному населеному пункті проходили віча. Пригадую, я був відповідальним за Долинський район.
Там біля пам'ятника Шевченкові була панахида і народне віче, де говорилося про злочини комуністичної системи, про голодомори, Чорнобиль.
Ну і це надихало людей, це створювало враження, що ми повинні бути незалежною державою, і це був серйозний крок до незалежності країни. З іншого боку, це був спосіб об’єднання всіх демократичних сил", — зазначає Степан Волковецький.
За словами активіста, "ланцюг соборності" став символічним виявом прагнення українців до незалежності.
"Люди виходили із почуттям обов'язку і з відчуттям того, що мали б бути зміни. Відчувалося, в повітрі носилося — має бути якась зміна у державі.
Ми переконалися, що люди справді хочуть демократичних змін, і демократичні зміни нами уявлялися як проголошення державної незалежності України, що ми зробили за півтора року.
Це була акція, мені здається, європейського масштабу. Тому що на той час це було нечувано, щоби зібралися в одному місці й задекларували прагнення до незалежності — а ця акція відбувалася під синьо-жовтими прапорами — такого масштабу акції належать до масштабу європейського, тому що в той час подібного не відбувалося ніде", — наголошує Степан Волковецький.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Цієї зими Україну захищатимуть кілька нових систем ППО Patriot