Політико-соціальні протести vs корпоративізм

 


Симптоматичним для суспільства виявилось не тільки голосування за державний бюджет, а й публічні події, які цьому передували. Маю на увазі перш за все мітинги бюджетників, які хвилею прокотилися по країні, а також антибюджетні протести під стінами Верховної ради. Їх об’єднала спільна риса – замість того, щоб виявитись соціальними, вони вчергове перетворилися на політико-соціальні акції.


Після років мовчання вчительська профспілка Івано-Франківська врешті змогла організувати більш-менш пристойну публічну акцію під стінами ОДА з чітким висловленням вимог. Саме акцію, бо захід пройшов в позаурочний час тому не претендує на статус страйку, як написали деякі прикарпатські ЗМІ. Роками профспілковий рух в Україні фактично підпорядковувався провладним політсилам. Від того, що профспілки "лягали" під владу, бюджетникам залишалось хіба виходити на одиночний протест, фактично рівноцінний звільненню з місця роботи. Очевидно, що профспілки не мають змішувати свою діяльність з цілями політиків, бо в іншому разі вони є апологетами інтересів працівників в тій мірі,в якій це вигідно політикам, а не самим працівникам. Гадаю, при бажанні, голова Івано-Франківської профспілки працівників освіти Анна Гривнак цілком могла б не дозволити підходити до мікрофона Руслану Марцінківу, який вже фактично веде мерську виборчу кампанію. А так отримали знову акцію з не зовсім чітким соціальним забарвленням.


На місцевих сайтах активно поширювалась інформація про присутність місцевих активістів (політиків) на мітингах під стінами Верховної ради напередодні голосування за бюджет. Навіть писали про якісь окремі акції. Були там й інші партійні прапори та варто згадати саме про останніх, бо представники партії «Воля» активно декларують нові підходи до політики.


Тож про нову політику. Для сучасної європейської культури корпоративізм сприяє суспільному консенсусу щодо реалізації політики починаючи з папської енцикліки «Rerum Novarum» та Маастрихтського договору. Загалом Ви не побачите партійних прапорів на акціях німецьких залізничників чи працівників авіаліній. Звичайно в цих акціях можуть взяти участь політики як приватні особи. Але слова їм ніхто не дасть. Зате можете побачити запрошення влади на діалог лідерів їх профспілок з пропозицією врахувати організовані побажання транспортників. Профспілки на рівні з бізнесом мають бути залучені до процесу формування політики, забезпечуючи згоду своїх членів з ухваленою соціальною політикою.


З середини 1990-х років профспілковий рух в Україні системно ослаблювався владою. Поміж іншого 2015 рік має стати для України роком визначення для профспілок - впливати на політику чи бути в фарватері політики.


На рівні області в плані позитивного сигналу варто розглядати нещодавну зустріч виконувача обов'язків заступника голови Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Пасічняка з представниками профспілкових організацій, які функціонують в області у галузях освіти та науки, культури, охорони здоров'я, пенсійного забезпечення, державної служби.


Можливо, в першій половині року варто організувати в Івано-Франківську великий форум за участю влади, бізнесу та профспілок.
Потрібно подумати над створення дієвого майданчика для надання рекомендацій владі щодо реалізації соціальної політики. Корпоративізм має стати ще одним орієнтиром в ході реформування країни.


30.12.2014 Василь Кедик 2267 0
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

410
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

580
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1314
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2266 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1122
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3055

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

881

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1030

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1455

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2061
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26364 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

752
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

951
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2989
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1238
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

932
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1190
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1200
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

406
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4252
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1066
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1631