Політико-соціальні протести vs корпоративізм

 


Симптоматичним для суспільства виявилось не тільки голосування за державний бюджет, а й публічні події, які цьому передували. Маю на увазі перш за все мітинги бюджетників, які хвилею прокотилися по країні, а також антибюджетні протести під стінами Верховної ради. Їх об’єднала спільна риса – замість того, щоб виявитись соціальними, вони вчергове перетворилися на політико-соціальні акції.


Після років мовчання вчительська профспілка Івано-Франківська врешті змогла організувати більш-менш пристойну публічну акцію під стінами ОДА з чітким висловленням вимог. Саме акцію, бо захід пройшов в позаурочний час тому не претендує на статус страйку, як написали деякі прикарпатські ЗМІ. Роками профспілковий рух в Україні фактично підпорядковувався провладним політсилам. Від того, що профспілки "лягали" під владу, бюджетникам залишалось хіба виходити на одиночний протест, фактично рівноцінний звільненню з місця роботи. Очевидно, що профспілки не мають змішувати свою діяльність з цілями політиків, бо в іншому разі вони є апологетами інтересів працівників в тій мірі,в якій це вигідно політикам, а не самим працівникам. Гадаю, при бажанні, голова Івано-Франківської профспілки працівників освіти Анна Гривнак цілком могла б не дозволити підходити до мікрофона Руслану Марцінківу, який вже фактично веде мерську виборчу кампанію. А так отримали знову акцію з не зовсім чітким соціальним забарвленням.


На місцевих сайтах активно поширювалась інформація про присутність місцевих активістів (політиків) на мітингах під стінами Верховної ради напередодні голосування за бюджет. Навіть писали про якісь окремі акції. Були там й інші партійні прапори та варто згадати саме про останніх, бо представники партії «Воля» активно декларують нові підходи до політики.


Тож про нову політику. Для сучасної європейської культури корпоративізм сприяє суспільному консенсусу щодо реалізації політики починаючи з папської енцикліки «Rerum Novarum» та Маастрихтського договору. Загалом Ви не побачите партійних прапорів на акціях німецьких залізничників чи працівників авіаліній. Звичайно в цих акціях можуть взяти участь політики як приватні особи. Але слова їм ніхто не дасть. Зате можете побачити запрошення влади на діалог лідерів їх профспілок з пропозицією врахувати організовані побажання транспортників. Профспілки на рівні з бізнесом мають бути залучені до процесу формування політики, забезпечуючи згоду своїх членів з ухваленою соціальною політикою.


З середини 1990-х років профспілковий рух в Україні системно ослаблювався владою. Поміж іншого 2015 рік має стати для України роком визначення для профспілок - впливати на політику чи бути в фарватері політики.


На рівні області в плані позитивного сигналу варто розглядати нещодавну зустріч виконувача обов'язків заступника голови Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Пасічняка з представниками профспілкових організацій, які функціонують в області у галузях освіти та науки, культури, охорони здоров'я, пенсійного забезпечення, державної служби.


Можливо, в першій половині року варто організувати в Івано-Франківську великий форум за участю влади, бізнесу та профспілок.
Потрібно подумати над створення дієвого майданчика для надання рекомендацій владі щодо реалізації соціальної політики. Корпоративізм має стати ще одним орієнтиром в ході реформування країни.


30.12.2014 Василь Кедик 2234 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

920 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

817
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2267
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

411

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31786 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

781 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740