Полігон токсичних відходів у Калуші засадять кущами і чагарниками

 

На початку жовтня було відновлено роботи з видалення та вивезення гексахлорбензолу на полігоні токсичних відходів.

 

На ці роботи держава виділила 120 млн. грн., їх тут проводила фірма, яка працювала на калуському полігоні токсичних відходів і у минулому році — ТзОВ «С.І. Груп Консорт ЛТД».

 

Замовником робіт виступило управління регіонального розвитку і будівництва обласної держадміністрації. За словами заступника начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Івана Дембича, 25 жовтня на утилізацію з Калуша вивезли останню партію гексахлорбензолу (через Миколаївський порт у Великобританію).

 

Загалом у жовтні цього року з полігону вилучили понад 3,4 тис. тонни суміші гексахлорбензолу і грунту та відправили 57 вагонів з отрутою. За період з 2010 року, коли з Калуша почали вивозити гексахлорбензол, — вже 21,5 тис. тонни. На даний час роботи на полігоні не ведуться.

 

Як зазначив Іван Дембич, минулого року було проведено обстеження полігону на предмет уточнення об’ємів гексахлорбензолу. З врахуванням того, що вже вивезли у цьому році, залишається ще близько 10 тис. тонн токсичних відходів. Загалом на вивезення і утилізацію гексахлорбензолу держбюджет вже виділив близько 750 млн. грн., для повного очищення полігону від токсичних відходів треба ще щонайменше 300 млн. грн.

 

Іван Дембич сподівається, що наступного року фінансування буде виділено і роботи на полігоні продовжаться. Дані, зазначає Іван Дембич, щоразу змінюються, інформація уточнюється. Так, підрядник залучив науковців ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України».

 

На полігоні просвердлили вісім свердловин, фахівці регулярно відбирають і досліджують проби грунту та проводять спостереження за полігоном. Уточнюється й інформація про місця захоронення гексахлорбензолу. Так, зазначив Іван Дембич, вже у жовтні в ході робіт виявили два місця захоронення гексахлорбензолу, які не були позначені на карті і про які досі не було відомо. Більша частина полігону від відходів вже звільнена. Тут днями побували керівник та спеціалісти з НДІ гірського лісівництва. Ця установа отримала доручення розробити проект заліснення території полігону. За словами Івана Дембича, фахівці відібрали проби води і грунту з тим, щоб визначити, які рослини тут доцільно висадити.

 

Вірогідно, це будуть кущі і чагарники, оскільки через полігон проходить лінія електропередач і високі дерева не підходять. Вже підготовлено 500 одиниць розсади і, якщо дозволить погода, то на звільненій від відходів території біологічну рекультивацію проведуть ще до кінця цього року. Незважаючи на те, що більша частина токсичних відходів з Калуша вже вивезена, досі точиться дискусія: чи варто було чіпати полігон та витрачати мільярд гривень на вивезення токсичних відходів з Калуша, чи треба було обрати інший шлях і вкласти 30 млн. грн. в ізоляцію полігону (а з огляду на те, скільки коштів ще треба буде освоїти для повного вивезення і утилізації гексахлорбензолу, ця ідея є актуальною і зараз), пишуть Дзвони Підгір'я.

 

Іван Дембич у своєму коментарі зазначив: у 2010 році, коли у Калуш приїжджала місія ООН, на полігоні, який на той час був закритим, не можна було дихати, тут відчувався запах отрути. Гексахлорбензол тоді виявили у пробах за межами полігону. Тобто він був негерметичним і треба було вживати якісь кардинальні кроки для усунення загрози для людей. І якщо на державному рівні, вважає Іван Дембич, прийняли рішення про вивезення отрути, то для Калуша це кращий варіант.

 

«Нехай ми мали б спокій на 20 чи 50 років, а далі що? — зазначив він. — Крім того, полігон з такою кількістю токсичних відходів, а це 50% відходів І класу небезпеки, які є в країні, треба було б брати на баланс, огородити, забезпечити освітлення, охорону, проводити постійний моніторинг тощо і при тому знати, що рано чи пізно все одно до цього питання треба буде повертатися».

 

Щодо якості робіт, то, за словами Івана Дембича, він практично щодня буває на полігоні, мав можливість спостерігати за процесом його вивезення і зазначив: до якості робіт не має жодних претензій. Фірма, яка проводила роботи, має ліцензію,а люди, які тут працювали, — відповідну підготовку та засоби захисту.

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».


14.11.2012 564 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10714 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1782
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1677
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2695
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4531
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3178

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

260

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

995

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1399

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1288
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1661
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1455
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1180
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

545
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

621
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1821
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1949 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20314
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

295
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

648 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

687
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1029