Полігон токсичних відходів у Калуші засадять кущами і чагарниками

 

На початку жовтня було відновлено роботи з видалення та вивезення гексахлорбензолу на полігоні токсичних відходів.

 

На ці роботи держава виділила 120 млн. грн., їх тут проводила фірма, яка працювала на калуському полігоні токсичних відходів і у минулому році — ТзОВ «С.І. Груп Консорт ЛТД».

 

Замовником робіт виступило управління регіонального розвитку і будівництва обласної держадміністрації. За словами заступника начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Івана Дембича, 25 жовтня на утилізацію з Калуша вивезли останню партію гексахлорбензолу (через Миколаївський порт у Великобританію).

 

Загалом у жовтні цього року з полігону вилучили понад 3,4 тис. тонни суміші гексахлорбензолу і грунту та відправили 57 вагонів з отрутою. За період з 2010 року, коли з Калуша почали вивозити гексахлорбензол, — вже 21,5 тис. тонни. На даний час роботи на полігоні не ведуться.

 

Як зазначив Іван Дембич, минулого року було проведено обстеження полігону на предмет уточнення об’ємів гексахлорбензолу. З врахуванням того, що вже вивезли у цьому році, залишається ще близько 10 тис. тонн токсичних відходів. Загалом на вивезення і утилізацію гексахлорбензолу держбюджет вже виділив близько 750 млн. грн., для повного очищення полігону від токсичних відходів треба ще щонайменше 300 млн. грн.

 

Іван Дембич сподівається, що наступного року фінансування буде виділено і роботи на полігоні продовжаться. Дані, зазначає Іван Дембич, щоразу змінюються, інформація уточнюється. Так, підрядник залучив науковців ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України».

 

На полігоні просвердлили вісім свердловин, фахівці регулярно відбирають і досліджують проби грунту та проводять спостереження за полігоном. Уточнюється й інформація про місця захоронення гексахлорбензолу. Так, зазначив Іван Дембич, вже у жовтні в ході робіт виявили два місця захоронення гексахлорбензолу, які не були позначені на карті і про які досі не було відомо. Більша частина полігону від відходів вже звільнена. Тут днями побували керівник та спеціалісти з НДІ гірського лісівництва. Ця установа отримала доручення розробити проект заліснення території полігону. За словами Івана Дембича, фахівці відібрали проби води і грунту з тим, щоб визначити, які рослини тут доцільно висадити.

 

Вірогідно, це будуть кущі і чагарники, оскільки через полігон проходить лінія електропередач і високі дерева не підходять. Вже підготовлено 500 одиниць розсади і, якщо дозволить погода, то на звільненій від відходів території біологічну рекультивацію проведуть ще до кінця цього року. Незважаючи на те, що більша частина токсичних відходів з Калуша вже вивезена, досі точиться дискусія: чи варто було чіпати полігон та витрачати мільярд гривень на вивезення токсичних відходів з Калуша, чи треба було обрати інший шлях і вкласти 30 млн. грн. в ізоляцію полігону (а з огляду на те, скільки коштів ще треба буде освоїти для повного вивезення і утилізації гексахлорбензолу, ця ідея є актуальною і зараз), пишуть Дзвони Підгір'я.

 

Іван Дембич у своєму коментарі зазначив: у 2010 році, коли у Калуш приїжджала місія ООН, на полігоні, який на той час був закритим, не можна було дихати, тут відчувався запах отрути. Гексахлорбензол тоді виявили у пробах за межами полігону. Тобто він був негерметичним і треба було вживати якісь кардинальні кроки для усунення загрози для людей. І якщо на державному рівні, вважає Іван Дембич, прийняли рішення про вивезення отрути, то для Калуша це кращий варіант.

 

«Нехай ми мали б спокій на 20 чи 50 років, а далі що? — зазначив він. — Крім того, полігон з такою кількістю токсичних відходів, а це 50% відходів І класу небезпеки, які є в країні, треба було б брати на баланс, огородити, забезпечити освітлення, охорону, проводити постійний моніторинг тощо і при тому знати, що рано чи пізно все одно до цього питання треба буде повертатися».

 

Щодо якості робіт, то, за словами Івана Дембича, він практично щодня буває на полігоні, мав можливість спостерігати за процесом його вивезення і зазначив: до якості робіт не має жодних претензій. Фірма, яка проводила роботи, має ліцензію,а люди, які тут працювали, — відповідну підготовку та засоби захисту.

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».


14.11.2012 620 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

339
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13857 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1581
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

876
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6150
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1728

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

642

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1469

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1280

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1169
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

523
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

662
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

607
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

890
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5927
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13679
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

254
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

553
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

488
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

798 2