Полігон токсичних відходів у Калуші засадять кущами і чагарниками

 

На початку жовтня було відновлено роботи з видалення та вивезення гексахлорбензолу на полігоні токсичних відходів.

 

На ці роботи держава виділила 120 млн. грн., їх тут проводила фірма, яка працювала на калуському полігоні токсичних відходів і у минулому році — ТзОВ «С.І. Груп Консорт ЛТД».

 

Замовником робіт виступило управління регіонального розвитку і будівництва обласної держадміністрації. За словами заступника начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Івана Дембича, 25 жовтня на утилізацію з Калуша вивезли останню партію гексахлорбензолу (через Миколаївський порт у Великобританію).

 

Загалом у жовтні цього року з полігону вилучили понад 3,4 тис. тонни суміші гексахлорбензолу і грунту та відправили 57 вагонів з отрутою. За період з 2010 року, коли з Калуша почали вивозити гексахлорбензол, — вже 21,5 тис. тонни. На даний час роботи на полігоні не ведуться.

 

Як зазначив Іван Дембич, минулого року було проведено обстеження полігону на предмет уточнення об’ємів гексахлорбензолу. З врахуванням того, що вже вивезли у цьому році, залишається ще близько 10 тис. тонн токсичних відходів. Загалом на вивезення і утилізацію гексахлорбензолу держбюджет вже виділив близько 750 млн. грн., для повного очищення полігону від токсичних відходів треба ще щонайменше 300 млн. грн.

 

Іван Дембич сподівається, що наступного року фінансування буде виділено і роботи на полігоні продовжаться. Дані, зазначає Іван Дембич, щоразу змінюються, інформація уточнюється. Так, підрядник залучив науковців ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України».

 

На полігоні просвердлили вісім свердловин, фахівці регулярно відбирають і досліджують проби грунту та проводять спостереження за полігоном. Уточнюється й інформація про місця захоронення гексахлорбензолу. Так, зазначив Іван Дембич, вже у жовтні в ході робіт виявили два місця захоронення гексахлорбензолу, які не були позначені на карті і про які досі не було відомо. Більша частина полігону від відходів вже звільнена. Тут днями побували керівник та спеціалісти з НДІ гірського лісівництва. Ця установа отримала доручення розробити проект заліснення території полігону. За словами Івана Дембича, фахівці відібрали проби води і грунту з тим, щоб визначити, які рослини тут доцільно висадити.

 

Вірогідно, це будуть кущі і чагарники, оскільки через полігон проходить лінія електропередач і високі дерева не підходять. Вже підготовлено 500 одиниць розсади і, якщо дозволить погода, то на звільненій від відходів території біологічну рекультивацію проведуть ще до кінця цього року. Незважаючи на те, що більша частина токсичних відходів з Калуша вже вивезена, досі точиться дискусія: чи варто було чіпати полігон та витрачати мільярд гривень на вивезення токсичних відходів з Калуша, чи треба було обрати інший шлях і вкласти 30 млн. грн. в ізоляцію полігону (а з огляду на те, скільки коштів ще треба буде освоїти для повного вивезення і утилізації гексахлорбензолу, ця ідея є актуальною і зараз), пишуть Дзвони Підгір'я.

 

Іван Дембич у своєму коментарі зазначив: у 2010 році, коли у Калуш приїжджала місія ООН, на полігоні, який на той час був закритим, не можна було дихати, тут відчувався запах отрути. Гексахлорбензол тоді виявили у пробах за межами полігону. Тобто він був негерметичним і треба було вживати якісь кардинальні кроки для усунення загрози для людей. І якщо на державному рівні, вважає Іван Дембич, прийняли рішення про вивезення отрути, то для Калуша це кращий варіант.

 

«Нехай ми мали б спокій на 20 чи 50 років, а далі що? — зазначив він. — Крім того, полігон з такою кількістю токсичних відходів, а це 50% відходів І класу небезпеки, які є в країні, треба було б брати на баланс, огородити, забезпечити освітлення, охорону, проводити постійний моніторинг тощо і при тому знати, що рано чи пізно все одно до цього питання треба буде повертатися».

 

Щодо якості робіт, то, за словами Івана Дембича, він практично щодня буває на полігоні, мав можливість спостерігати за процесом його вивезення і зазначив: до якості робіт не має жодних претензій. Фірма, яка проводила роботи, має ліцензію,а люди, які тут працювали, — відповідну підготовку та засоби захисту.

 

Як повідомив у прямому ефірі на Калуському міському телебаченні міський голова Ігор Насалик, на початку жовтня відновилися роботи з видалення та утилізації гексахлорбензолу на полігоні твердих хімічних відходів ТзОВ «Оріана-Галев».


14.11.2012 596 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1286 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1705

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269