Покарати винних та досягти гарантій: активісти розповіли, яким бачать майбутнє "Дністра"

Сьогодні, 14 квітня, відбулась пресконференція представників громади щодо умов звільнення колонади "Дністра".

Активісти пропонують організувати конструктивний діалог з усіма сторонами конфлікту та підписати з власниками будівлі гарантійний лист, інформує Фіртка.

Вони наполягають на розісклінні колонади, відновлення форми колон, ліквідації штучноствореного бетонного порогу, забезпеченні періодичного доступу представників громади до місця проведення цих робіт.

Наголошують на необхідності проведення експертної оцінки.

Від керівництва ОДА вимагають притягненні до відповідальності підписанта охоронного договору, та тих осіб, які мали б здійснювати контроль виконання умов цього договору.

Також наголошують на поверненні будинку історичного вигляду, що відповідає історичним ескізам.

Від керівництва міста вимагають активного включення у процес відновлення пам’ятки архітектури.

Експертну спільноту просять виробити механізм контролю над дотриманням умов охоронного договору. А також закликають представників громади до утворення інституції, яка б контролювала збереження пам'яток архітектури в історичній частині міста.

Крім того додають, що необхідна й експертна оцінка стану житлової частини будинку на вулиці Шевченка,1, який межує з готелем.

Павло Валько, мешканець будинку на Шевченка 1 стверджує, що проведені роботи в готелі нанесли шкоди іншій частині будівлі.

«Порушено дренажну систему. Ми бачили на власні очі. В нашому будинку кілька років тому підвали були почищені, зараз там вода. Порушена геометрія даху. Теж це треба дослідити і визначити хто в тому винен»,- каже Павло Валько.

Тому просить місцеву владу посприяти в тому, щоб була належна експертна оцінка і знайшли відповідальних.

«Дуже би хотілось, щоб влада теж прислухалась до громади. Виникають великі сумніви щодо фаховості тих досліджень, які були проведені. Чи були наукові дослідження? Ми мусимо це дослідити, щоб не була втрачена інша частина будинку. Будинок не був в аварійному стані. Це наклепи. Але щоб це не було голослівно, має бути експертна комісія, яка надасть експертні висновки», - додав Валько.

За словами активіста Віталія Пасенюка, з часів незалежності в Івано-Франківську через бездіяльність влади та відсутність контролю не вперше руйнуються пам’ятки архітектури.

«У нас були раніше такі випадки, але так склалось, що ні одна з тих подій не зібрала стільки громади, як ця колонада. Так сталось, що саме колонада зібрала мітинги, куди прийшли люди різних поколінь. На жаль, ми маємо досвід, що слова часто розходяться з дійсністю. Тому треба зробити так, щоб ця наша маленька перемога не перетворилась просто у пшик», - каже Віталій Пасенюк.

За його словами громада міста бачить, що мер і влада чомусь відсуваються і кажуть що відправили два листи, які чомусь повернулися.

«З іншого боку бачимо, що судитися роками беззмістовно.Тому пропонуємо виробити механізм, створити інституцію, яка буде в зародку душити подібні конфлікти.Ми хочемо, щоб місто від цієї маленької перемоги отримало якийсь результат – саме таку інституцію», - зазначив Віталій Пасенюк.

Ростислав Шпук додав, що проєкт мав відповідати закону.

«Якщо він не відповідає, то це є знущанням над пам’яткою архітектури.Але ми готові йти на компроміс розуміючи незворотність деяких процесів. Але для цього потрібна добра воля тієї сторони», - каже Шпук.

Володимир Гайдар наголосив, що важливо в процесі не заговорити питання.

Для цього три сторони мають працювати спільно: підприємці, фахівці і влада.

«Має бути усвідомлення, що це наша спільна спадщина, це не є когось одного», - додав Гайдар.

«Це питання впринципі збереження спадщини в Україні. Це не лише для того, щоб запустити туриста.Має бути державницький підхід, але якщо його нема, то хоча б загальноміський», - каже Гайдар.

Також він нагадав, що франківські архітектори фактично відмовились від співпраці з готельєром, і тоді за проект взялися фахівці з іншого міста.

«Памятки історичної спадщини належать громаді, а власнику делеговано нею опікуватись. В разі якщо він порушує її вигляд то держава може позбавити його власності.», - відмітив Ростислав Шпук.

Проте він визнає, що здерти, щоб повернути все до попереднього стану уже не вийде.

«І якщо все-таки не вийде повернути це все до попереднього стану з очевидних причин, то наступна реставрація другої частини будинку може бути таким цікавим прикладом, щоб розуміти, яким все-таки будинок був насправді», - додав Гайдар.

Нагадаємо, вчора власники «Дністра» повідомили, що підколонний простір буде збережено вільним, а вітрини – демонтовано.


Нещодавно мешканці міста вийшли на протест. Вони прийшли на вулицю Шевченка, щоб відстояти колонаду готелю «Дністер».

Також, нещодавно франківський готельєр та ресторатор Мирослав Бойко разом з дружиною Надією Левшаковою та донькою Маргаритою запросили місцевих журналістів оглянути готель «Дністер», навколо якого тривають палкі дискусії вже не один тиждень. Зокрема зазначили, що готові піти на компроміс, якщо цього вимагатиме громада міста. Проте, якщо справа дійде до суду, то власники "Дністра" впевнені у своїй перемозі.


Читайте також:

Івано-Франківська торгово-промислова палата занепокоєна ситуацією з готелем "Дністер"

Івано-Франківське обласне об'єднання організацій роботодавців звернулося з відкритим листом до мера щодо ситуації з готелем "Дністер"


14.04.2021 1282 1
Коментарі (1)

Covid 2021.04.14, 18:28

Я не захищаю Бойка, але:

- де були активісти, коли будівля не була у власності Бойка і зо всіх сторін обіцяна і обісрана відвідувачами Чанах?

- де були активісти коли будівля занепадала? Нікому до цього не було діла, правда? Всім було пох...

Чи можливо краще б Бойко, був дочекався щоб така охоронювана пам'ятка завалилась?

Складається враження що це все комусь вигідно  і потрібно. Тобто і замовлено.

Капець, колони засклили.  Це не сема гірше що твориться в нашому місті. Подивіться навкруги. Скільки пам'яток архітектури валиться. Чому їх не захищаєте, не вимагаєте щоб з ними щось робили.

Капець фасад не так розмалювали, годинник не такий поставили. А де ви всі захисники були на початках реставрації? 

На мою суб'єктивну думку - треба тішитись що хоч так зберегли саму будівлю

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18631
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1674
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1166
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2210
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1448

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1887

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

630

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1409
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

320
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

835
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24350
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

555
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

574
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7901
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

294
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

735
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1979 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

700