Покарати винних та досягти гарантій: активісти розповіли, яким бачать майбутнє "Дністра"

Сьогодні, 14 квітня, відбулась пресконференція представників громади щодо умов звільнення колонади "Дністра".

Активісти пропонують організувати конструктивний діалог з усіма сторонами конфлікту та підписати з власниками будівлі гарантійний лист, інформує Фіртка.

Вони наполягають на розісклінні колонади, відновлення форми колон, ліквідації штучноствореного бетонного порогу, забезпеченні періодичного доступу представників громади до місця проведення цих робіт.

Наголошують на необхідності проведення експертної оцінки.

Від керівництва ОДА вимагають притягненні до відповідальності підписанта охоронного договору, та тих осіб, які мали б здійснювати контроль виконання умов цього договору.

Також наголошують на поверненні будинку історичного вигляду, що відповідає історичним ескізам.

Від керівництва міста вимагають активного включення у процес відновлення пам’ятки архітектури.

Експертну спільноту просять виробити механізм контролю над дотриманням умов охоронного договору. А також закликають представників громади до утворення інституції, яка б контролювала збереження пам'яток архітектури в історичній частині міста.

Крім того додають, що необхідна й експертна оцінка стану житлової частини будинку на вулиці Шевченка,1, який межує з готелем.

Павло Валько, мешканець будинку на Шевченка 1 стверджує, що проведені роботи в готелі нанесли шкоди іншій частині будівлі.

«Порушено дренажну систему. Ми бачили на власні очі. В нашому будинку кілька років тому підвали були почищені, зараз там вода. Порушена геометрія даху. Теж це треба дослідити і визначити хто в тому винен»,- каже Павло Валько.

Тому просить місцеву владу посприяти в тому, щоб була належна експертна оцінка і знайшли відповідальних.

«Дуже би хотілось, щоб влада теж прислухалась до громади. Виникають великі сумніви щодо фаховості тих досліджень, які були проведені. Чи були наукові дослідження? Ми мусимо це дослідити, щоб не була втрачена інша частина будинку. Будинок не був в аварійному стані. Це наклепи. Але щоб це не було голослівно, має бути експертна комісія, яка надасть експертні висновки», - додав Валько.

За словами активіста Віталія Пасенюка, з часів незалежності в Івано-Франківську через бездіяльність влади та відсутність контролю не вперше руйнуються пам’ятки архітектури.

«У нас були раніше такі випадки, але так склалось, що ні одна з тих подій не зібрала стільки громади, як ця колонада. Так сталось, що саме колонада зібрала мітинги, куди прийшли люди різних поколінь. На жаль, ми маємо досвід, що слова часто розходяться з дійсністю. Тому треба зробити так, щоб ця наша маленька перемога не перетворилась просто у пшик», - каже Віталій Пасенюк.

За його словами громада міста бачить, що мер і влада чомусь відсуваються і кажуть що відправили два листи, які чомусь повернулися.

«З іншого боку бачимо, що судитися роками беззмістовно.Тому пропонуємо виробити механізм, створити інституцію, яка буде в зародку душити подібні конфлікти.Ми хочемо, щоб місто від цієї маленької перемоги отримало якийсь результат – саме таку інституцію», - зазначив Віталій Пасенюк.

Ростислав Шпук додав, що проєкт мав відповідати закону.

«Якщо він не відповідає, то це є знущанням над пам’яткою архітектури.Але ми готові йти на компроміс розуміючи незворотність деяких процесів. Але для цього потрібна добра воля тієї сторони», - каже Шпук.

Володимир Гайдар наголосив, що важливо в процесі не заговорити питання.

Для цього три сторони мають працювати спільно: підприємці, фахівці і влада.

«Має бути усвідомлення, що це наша спільна спадщина, це не є когось одного», - додав Гайдар.

«Це питання впринципі збереження спадщини в Україні. Це не лише для того, щоб запустити туриста.Має бути державницький підхід, але якщо його нема, то хоча б загальноміський», - каже Гайдар.

Також він нагадав, що франківські архітектори фактично відмовились від співпраці з готельєром, і тоді за проект взялися фахівці з іншого міста.

«Памятки історичної спадщини належать громаді, а власнику делеговано нею опікуватись. В разі якщо він порушує її вигляд то держава може позбавити його власності.», - відмітив Ростислав Шпук.

Проте він визнає, що здерти, щоб повернути все до попереднього стану уже не вийде.

«І якщо все-таки не вийде повернути це все до попереднього стану з очевидних причин, то наступна реставрація другої частини будинку може бути таким цікавим прикладом, щоб розуміти, яким все-таки будинок був насправді», - додав Гайдар.

Нагадаємо, вчора власники «Дністра» повідомили, що підколонний простір буде збережено вільним, а вітрини – демонтовано.


Нещодавно мешканці міста вийшли на протест. Вони прийшли на вулицю Шевченка, щоб відстояти колонаду готелю «Дністер».

Також, нещодавно франківський готельєр та ресторатор Мирослав Бойко разом з дружиною Надією Левшаковою та донькою Маргаритою запросили місцевих журналістів оглянути готель «Дністер», навколо якого тривають палкі дискусії вже не один тиждень. Зокрема зазначили, що готові піти на компроміс, якщо цього вимагатиме громада міста. Проте, якщо справа дійде до суду, то власники "Дністра" впевнені у своїй перемозі.


Читайте також:

Івано-Франківська торгово-промислова палата занепокоєна ситуацією з готелем "Дністер"

Івано-Франківське обласне об'єднання організацій роботодавців звернулося з відкритим листом до мера щодо ситуації з готелем "Дністер"


14.04.2021 1266 1
Коментарі (1)

Covid 2021.04.14, 18:28

Я не захищаю Бойка, але:

- де були активісти, коли будівля не була у власності Бойка і зо всіх сторін обіцяна і обісрана відвідувачами Чанах?

- де були активісти коли будівля занепадала? Нікому до цього не було діла, правда? Всім було пох...

Чи можливо краще б Бойко, був дочекався щоб така охоронювана пам'ятка завалилась?

Складається враження що це все комусь вигідно  і потрібно. Тобто і замовлено.

Капець, колони засклили.  Це не сема гірше що твориться в нашому місті. Подивіться навкруги. Скільки пам'яток архітектури валиться. Чому їх не захищаєте, не вимагаєте щоб з ними щось робили.

Капець фасад не так розмалювали, годинник не такий поставили. А де ви всі захисники були на початках реставрації? 

На мою суб'єктивну думку - треба тішитись що хоч так зберегли саму будівлю

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

869
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1790
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2015 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7396
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15144 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1991

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

177

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

936

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1007

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1796
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

193
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

576
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

814
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3063
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

820
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1877
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

912
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35055 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

399
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

547
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

875
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

779