Поговоримо про самолікування, або чим воно шкідливе для здоров'я людини

Кожен з нас чув або бачив відому фразу: «самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я». У рекламі медичних приладів, на упаковках лікарських засобів та ін.

Та чи знаєте ви, що насправді цей надпис несе набагато важливіший підтекст, аніж, як більшість вважають, забаганка лікаря.

ЩО НАСПРАВДІ ВХОДИТЬ В ПОНЯТТЯ «САМОЛІКУВАННЯ»?

Для того, щоб розповісти про наслідки самолікування, варто для початку розуміти, що саме входить у дане поняття. Самолікування – це не тільки прийом ліків без консультації з лікарем. Мусимо зазначити, що сюди входять і самостійний прийом вітамінів, профілактика, масаж, грілка та гірчичники, відмова від вакцинації, проведення самостійних подальших дій при порушенні здоров’я, навіть рішення вийти на роботу з температурою 37,2°С – це все самолікування!

Загалом будь-які дії, що можуть вплинути на ваш організм можна вважати самолікуванням. Особливо ця проблема стосується батьків, які самостійно лікують дітей тими засобами, які колись вживали самі.

З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ САМОЛІКУВАННЯ?

На відміну від інших розвинутих держав, у наших аптеках можна купити майже все: від простих вітамінних препаратів, до сильних антибіотиків та засобів, що можуть при неправильному призначенні миттєво спричинити важкі ускладнення. І головне: дані препарати можна придбати без призначення лікаря (за винятком наркотичних засобів). Чому люди вдаються до самолікування? Причин достатньо:

  • брак часу та коштів на відвідини лікаря;
  • недовіра до сучасної медицини;
  • поради подруги/свата/брата по третьому коліну, навіть інстаграм-блогера;
  • доступ до інформації онлайн (не завжди достовірної інформації);
  • заохочуюча реклама лікарських засобів.

Ви розумієте, який це абсурд? Достатньо порівняти свої симптоми з даними інтернет-ресурсів і все – можна вирушати в аптеку та лікуватися. А, знаючи, як наші люди прагнуть якомога швидше позбутися захворювання, ми бачимо, що люди починають лікування одразу з сильніших препаратів. Кашель, біль у горлі – потрійна доза антибіотиків, головний біль – сильнодіючі знеболюючі, температура 37,5°С – жарознижуючі, діарея – ті ж самі антибіотики.

ДО ЧОГО МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ САМОЛІКУВАННЯ?

Негативних ефектів самолікування насправді набагато більше ніж ви могли б подумати:

  • можливість виникнення алергічної реакції на той чи інший препарат, навіть анафілактичного шоку;
  • букет побічних реакцій при прийомі лікарських засобів;
  • резистентність організму, тобто, при наступному прийомі даного лікарського засобу ефект поступово знижується;
  • можливість передозування лікарського засобу внаслідок неправильного прийому;
  • подальша резистентність бактерій до антибіотиків, що наразі набирає катастрофічних обертів;
  • перехід захворювань у хронічні форми;
  • приєднання вторинних захворювань внаслідок неправильного лікування;
  • звикання до лікарських препаратів;
  • неправильна комбінація лікарських засобів, які разом можуть принести негативний вплив та ін.

Шановні пацієнти! Не варто робити помилок! Проявіть турботу до власного здоров’я та здоров’я близьким вам людей. У випадку появи будь-яких проблем зі здоров’ям зверніться до лікаря, адже саме лікар надасть найбільш дієву допомогу!

Оксфорд Медікал, партнерський матеріал

 


10.04.2020 5469
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580