Письменниця Віра Валлє: Мій карантин проходить захоплююче й насичено

Цей рік показав нам багато важливих речей з інших ракурсів — хто ми є, що ми робимо та як обираємо життєві пріоритети, чи користуємось критичним мисленням та як боремось з труднощами. В кожного це само собою ставалося по своєму.

Нещодавно мені до рук потрапила нова книжка «Ілюзія ефективності» Віри Валлє — української правозахисниці, доктора філософії у галузі економіки (PhD), магістра права та юриста–практика з досвідом роботи у Групі Світового банку, міжнародних корпораціях та громадському секторі, авторки низки законів у сфері господарської діяльності та протидії корупції. І найголовніше талановитої письменниці.

Я не зміг пройти повз таку новинку й таку жінку. Так з’явилося сьогоднішнє інтерв’ю.


Привіт, Віро, нещодавно вийшла твоя нова книжка «Ілюзія ефективності: як і чому нас пошивають у дурні». Я вже встиг її прочитати й навіть написати про неї відгук в огляді. Але тепер хотілося б поговорити про неї дещо детальніше. Наче усе й зрозуміло, але чому саме «Ілюзія ефективності»?


«Ілюзія ефективності: як і чому нас пошивають у дурні» - це книга про кризу мислення, що ставить людину перед викликами політичного популізму, економічного фішингу, дезорієнтації й хаосу, спровокованими маніпуляторами. Заперечення реальності як наслідок поневолення розуму людини владою ілюзій і обману у результаті втечі від свободи є найбільшою загрозою сучасного суспільства. Тому ця тема й захопила мою уяву. У своїй книзі я розглянула приклади з різноманітних сфер, у котрих ілюзія ефективності проявляє себе щодня, а також спробувала з’ясувати, як і чому нас пошивають у дурні й чому ми дозволяємо це робити. 


Дуже сподобалась твоя класифікація людей в бізнесі: жлоби, дедлайнери та т. п. Як з’явилась ідея саме так класифікувати людей і як тоді доводилось справлятись з такими типажами у реальному житті?


Класифікація неефективних людей, яку я наводжу у книзі, може застосовуватися не лише до сфери бізнесу. Таких людей ми зустрічаємо скрізь – вдома, на вулиці, у соціальних мережах. Під час написання книги у спогадах спливав досвід спілкування з ними. Оскільки ілюзія ефективності на вряд чи б існувала в ідеальному світі ефективних людей, я вирішила з’ясувати, якими є неефективні люди. Виявилося, що неефективних людей, яких мені доводилося зустрічати, можна систематизувати за шістьома типами: некомпетентні, бюрократи, слабаки, дурні, дедлайнери та жлоби. Всі вони шкідливі для ефективності будь-якої справи, до якої докладають руку, а тому важливо вміти ідентифікувати їх та уникати контактів з ними. Якщо уникнути взаємодії з ними неможливо, єдиним способом гідного співіснування з такими персонажами є збереження власної свободи, яка, залежно від сфери життя, може проявляти себе у професіоналізмі, в особистій гідності, відповідальності тощо.


До речі, в «Ілюзії ефективності» у розділі про тютюнове, фармацевтичне та алкогольне лобі, ти як приклад згадуєш про бестселер Крістофера Баклі «Тут курять». Це наштовхнуло мене на  запитання: А яку літературу ти найчастіше читаєш і за яких умов?


Я віддаю перевагу нон-фікшн літературі – здебільшого у галузі політології, економіки, права, психології, соціології та філософії. Процес читання для мене безпосередньо пов’язаний с процесом написання книг. Іншими словами, читання – невід’ємна складова процесу творіння книги: я поринаю у читання, коли пишу.


Як приходить натхнення і як виглядає твій процес письменництва?


Натхнення приходить з власного досвіду. Будь-яка побутова ситуація може спровокувати мене на написання книги. Задум щось написати виникає, як правило, з сумного досвіду й прагнення з’ясувати причини того чи іншого явища. Далі тема, яка цікавить мене, набуває розвитку внаслідок осмислення різноманітних її аспектів – часом несподіваних, котрі, здавалося б, на перший погляд, не мають безпосереднього відношення до первинного задуму. На явища хочеться поглянути з різноманітних сторін у всіх можливих ракурсах – як-от, через призму економіки, політології, права, філософії, психології. Так народжується моя нон-фікшн книга – симбіоз ідей, практик, поглядів і власного досвіду.


Повертаючись до "Ілюзії ефективності". Як на мене, крізь всю книгу червоною лінією проходить заклик до критичного мислення. Як гадаєш, чи є якісь універсальні й дієві засоби, щоб залучити більші пласти людей до критичного мислення? Якщо ні, то до яких наслідків це може призвести скажімо за покоління?


Універсальних і дієвих способів не існує. Наслідки кризи критичного мислення вже й сьогодні катастрофічні – не варто чекати, що відбудеться «за покоління». Це й вибух популізму, й масове споживацтво, і навіть пандемія коронавірусу, які охопили світ. З подальшим розвитком інформаційних технологій свобода інформації зростатиме – відповідно, й наслідки бездумства людини зростатимуть пропорційно. Адже свобода потребує відповідальності. Без неї необмежені можливості, реалізовані бездумно, стають шляхом до хаосу. Система освіти, котра навчатиме дитину критично мислити, могла б стати потужним інструментом розвитку критичного мислення. Грунтовна нон-фікшн література, до слова, також сприяє запуску мисленнєвого процесу, а, значить, вчить думати, аналізувати інформацію, ставити її під сумнів. Саме тому я й віддаю перевагу цьому жанрові: донесення читачеві складних речей простою мовою є моєю – як автора – задачею.


Тут себе трошки порекламую. Не так давно в мене був особистий подкаст, в якому я говорив з письменниками про кінець світу, пандемію, відпочинок, самопочуття і т.п. В гостях були Ірена Карпа, Гася Шиян і Ксенія Фукс. Часом навіть проскакували якісь лайфхаки від них, як з цим справлятись. А як відбувався твій карантин, які емоції, труднощі це викликало? Як боролася з ними?


Карантин, в умовах котрого живе й працює світ вже пів року, став переламним моментом, який відмежував людство від, так би мовити, епохи традиційного життя до новітнього часу. Після завершення карантину світ вже не буде таким, яким був колись. Мова йде, зокрема, про здобуття людиною нових – не розвинених донині – навичок: наша ефективність сьогодні, як ніколи, визначається здатністю до самоорганізації, швидкістю, інноваційністю й гнучкістю ухвалення рішень, лояльністю до багатозадачності й, звісно, вищим рівнем усвідомлення й розділення власної відповідальності. Ці навички стануть ключовими при відборі працівників організаціями, які, до слова, все більше віддаватимуть перевагу більш гнучким режимам організації праці. Адже компанії у багатьох галузях вже усвідомили, що дистанційна робота є економічно раціональною, бо дозволяє заощаджувати значні фінансові ресурси, а працівник є більш ефективним тоді, коли наділений більшою свободою та ширшою автономією ухвалення рішень. Конкурентоспроможність гравців ринку (як індивідів, так і компаній) визначається швидкістю їх адаптації до зміни динамічного середовища. Тому виживуть найшвидші й найгнучкіші, з творчим потенціалом гравці.

Що стосується мене, мій карантин проходить захоплююче й насичено. Працездатність підвищилася. І, найголовніше, моє життя стало набагато більш гармонійним, адже гнучкий режим роботи дозволяє мені поєднувати професійне життя з особистим – тобто жити на повну.


До речі, трошки детальніше ознайомився з твоєю біографією, до того ж ми вже згадували про це у недавньому прямому ефірі, презентуючи твою книжку. Ти кілька років прожила в США. Що спонукало туди поїхати? Як життя там відрізняється від життя тут? Чому вирішила повернутись?


У США я навчалася й стажувалася упродовж 2000 – 2003 років. Це був цікавий і корисний досвід, якому я вдячна за значний вплив на мій світогляд. Життя у Сполучених Штатах Америки багатьом до вподоби, адже там людина має ширші економічні можливості. До того ж, це країна з високим рівнем міжособистісної довіри та розвиненою демократією. Тому я відчуваю велику симпатію до цієї країни та її громадян, а також вдячність за те, що я багато чому навчилася, проживаючи там. Утім, я краще почуваюся в Україні. Відчуваю, що саме тут моє місце – не зважаючи на всі негаразди, які відбуваються сьогодні з нами.


Як гадаєш, чого не вистачає українцям, щоб жити краще?


Я думаю, що українцям бракує довіри, поваги й відповідальності. Ці чесноти становлять собою потужній економічний ресурс й визначають те, що називають соціальним капіталом. Країни, у котрих рівень міжособистісної довіри є високим, де громадяни поважають один одного й розділяють відповідальність за всі свої вчинки, мають беззаперечні переваги в економічному й соціально-політичному житті. Я про це багато писала – зокрема, досліджуючи феномен свободи та проблему корупції в Україні. Пошуку відповіді на твоє питання присвячені три мої книги: «Корупція: роздуми після Майдану», «Жага свободи» і «Корупція. Занепад соціального капіталу».


Що побажаєш нашим читачам?


Здоров’я й любові. Все інше ходить поруч.


23.12.2020 Остап Микитюк 12817
Коментарі ()

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

349
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2249
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1667
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1950
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5565 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4085

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1066

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1072

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1591

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1073
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

822
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

689
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14498
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10344
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6009
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

562
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5299 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28405 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

450
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

569
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

404
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

594