Підвищена температура тіла – ознака хвороби?

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал»

Здається, ніби карантин триває цілу вічність. Увесь цей період є великим стресом для кожного, який так же негативно впливає на наше самопочуття. Інколи ми неправильно розуміємо наш організм і нам здається, що у нас проблеми зі здоров’ям. Під час простої перевтоми одразу починаємо міряти температуру і починаємо пити всі відомі нам ліки-порошки.

Але чи завжди дещо підвищена температура тіла свідчить про наявність захворювання? Розглянемо це питання детальніше.

Якою є нормальна температура тіла?

Насправді, відомі нам цифри «36,6» - це своєрідний еталон. В нормі температура тіла людини коливається у різних межах на різних ділянках тіла. На температуру тіла впливає, до речі, також вік і певні індивідуальні особливості людини та навіть пора дня.

Нормальні показники температури тіла людини коливаються в межах 36,2-37,2°С. Тобто, наскільки ви розумієте, 37,1°С – це не ознака хвороби! І, до речі, температура 37,0-37,2 може бути постійною у багатьох людей, і вони можуть цього навіть не відчувати.

Зверніть увагу, що у різних ділянках нашого тіла температура може суттєво відрізнятися в один і то самий час. Приклад ви можете побачити на ілюстрації.

У яких випадках підвищення температури тіла є нормою?

Зміна температури тіла у бік підвищення може також тимчасовим явищем, яке є фізіологічним, тобто нормальним, у таких випадках:

  • Після прийому їжі (особливо вуглеводів та висококалорійної їжі).
  • Після певних тривалих фізичних навантажень. Під час активного руху посилюється кровообіг, розширюються кровоносні судини і артеріальна кров посилює віддачу тепла у тканини. Показник повертається до норми приблизно через 1-2 години після припинення фізичної активності.
  • Під час овуляції у жінок. Триває підвищення приблизно на 1°С майже до початку менструації.
  • Після прийому деяких лікарських засобів. Тому рекомендую завжди уважно читати інструкцію до ліків.
  • Під час стресу. При сильному емоційному напруженні виникає викид адреналіну, який може короткочасно посилити ЧСС, частоту дихання і незначно підвищити температуру тіла.
  • У вечірню пору. Добре коливання температури до 0,5°С – це норма. Найнижчою є температура тіла приблизно у 4 годині ранку, найвищою - 17-18 година.
  • Після тривалого перебування у задушливому приміщенні або під сонцем. Межа «норми» у даному випадку є дуже крихкою, адже при перебуванні організму в умовах високої температури може виникнути тепловий удар, а це вже зовсім інша історія.

Коли підвищення температури тіла є симптомом захворювання?

Якщо ви добре ознайомленні з особливостями свого організму і знаєте, що в нормі у вас температура тіла не досягає показника вище 36,7-36,8°С, тоді варто звернути увагу на те, чи не свідчить її підвищення про патологію. Якщо окрім підвищення температури турбують будь-який з супутніх симптомів, таких як озноб, ломота в тілі, недомагання, втрата апетиту, втрата нюху та смаку, то варто одразу звернутися до лікаря. Дані симптоми супроводжують респіраторні інфекційні захворювання, які можуть ускладнитися бронхітами та пневмоніями.

Також підвищення температури тіла разом з диспепсичними явищами (нудота, блювання, пронос) є сигналом харчової токсикоінфекції, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Розглянемо також випадок, коли пацієнта не турбують жодні зміни в організмі, тільки незначне підвищення температури тіла, яке триває понад тиждень. У даному випадку цей симптом свідчить про:

  • порушення імунної відповіді;
  • схильність до розвитку системних захворювань сполучної тканини: системні васкуліти, аутоімунні захворювання, артрити та артрози різної етіології;
  • хронічні захворювання будь-якого ґенезу;
  • туберкульоз;
  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • захворювання щитоподібної залози, наднирників.

Не варто вгадувати та прогнозувати свій стан. Зверніться одразу до лікаря, який дасть вичерпну детальну інформацію про причини та особливості підвищеної температури тіла і звісно ж надасть вам необхідну медичну допомогу! Для запису на прийом лікаря-терапевта телефонуйте за номерами: +38067377299 та +380503777299.

Будьте здорові!


30.09.2020 9263
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1075
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2449
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2073
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2111
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6417 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2408 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

279

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1100

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1134

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1344
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

221
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

554
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2015
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26456
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

513
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10416 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7954
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

499
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

359
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

512
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

584
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1531