Підвищена температура тіла – ознака хвороби?

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал»

Здається, ніби карантин триває цілу вічність. Увесь цей період є великим стресом для кожного, який так же негативно впливає на наше самопочуття. Інколи ми неправильно розуміємо наш організм і нам здається, що у нас проблеми зі здоров’ям. Під час простої перевтоми одразу починаємо міряти температуру і починаємо пити всі відомі нам ліки-порошки.

Але чи завжди дещо підвищена температура тіла свідчить про наявність захворювання? Розглянемо це питання детальніше.

Якою є нормальна температура тіла?

Насправді, відомі нам цифри «36,6» - це своєрідний еталон. В нормі температура тіла людини коливається у різних межах на різних ділянках тіла. На температуру тіла впливає, до речі, також вік і певні індивідуальні особливості людини та навіть пора дня.

Нормальні показники температури тіла людини коливаються в межах 36,2-37,2°С. Тобто, наскільки ви розумієте, 37,1°С – це не ознака хвороби! І, до речі, температура 37,0-37,2 може бути постійною у багатьох людей, і вони можуть цього навіть не відчувати.

Зверніть увагу, що у різних ділянках нашого тіла температура може суттєво відрізнятися в один і то самий час. Приклад ви можете побачити на ілюстрації.

У яких випадках підвищення температури тіла є нормою?

Зміна температури тіла у бік підвищення може також тимчасовим явищем, яке є фізіологічним, тобто нормальним, у таких випадках:

  • Після прийому їжі (особливо вуглеводів та висококалорійної їжі).
  • Після певних тривалих фізичних навантажень. Під час активного руху посилюється кровообіг, розширюються кровоносні судини і артеріальна кров посилює віддачу тепла у тканини. Показник повертається до норми приблизно через 1-2 години після припинення фізичної активності.
  • Під час овуляції у жінок. Триває підвищення приблизно на 1°С майже до початку менструації.
  • Після прийому деяких лікарських засобів. Тому рекомендую завжди уважно читати інструкцію до ліків.
  • Під час стресу. При сильному емоційному напруженні виникає викид адреналіну, який може короткочасно посилити ЧСС, частоту дихання і незначно підвищити температуру тіла.
  • У вечірню пору. Добре коливання температури до 0,5°С – це норма. Найнижчою є температура тіла приблизно у 4 годині ранку, найвищою - 17-18 година.
  • Після тривалого перебування у задушливому приміщенні або під сонцем. Межа «норми» у даному випадку є дуже крихкою, адже при перебуванні організму в умовах високої температури може виникнути тепловий удар, а це вже зовсім інша історія.

Коли підвищення температури тіла є симптомом захворювання?

Якщо ви добре ознайомленні з особливостями свого організму і знаєте, що в нормі у вас температура тіла не досягає показника вище 36,7-36,8°С, тоді варто звернути увагу на те, чи не свідчить її підвищення про патологію. Якщо окрім підвищення температури турбують будь-який з супутніх симптомів, таких як озноб, ломота в тілі, недомагання, втрата апетиту, втрата нюху та смаку, то варто одразу звернутися до лікаря. Дані симптоми супроводжують респіраторні інфекційні захворювання, які можуть ускладнитися бронхітами та пневмоніями.

Також підвищення температури тіла разом з диспепсичними явищами (нудота, блювання, пронос) є сигналом харчової токсикоінфекції, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Розглянемо також випадок, коли пацієнта не турбують жодні зміни в організмі, тільки незначне підвищення температури тіла, яке триває понад тиждень. У даному випадку цей симптом свідчить про:

  • порушення імунної відповіді;
  • схильність до розвитку системних захворювань сполучної тканини: системні васкуліти, аутоімунні захворювання, артрити та артрози різної етіології;
  • хронічні захворювання будь-якого ґенезу;
  • туберкульоз;
  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • захворювання щитоподібної залози, наднирників.

Не варто вгадувати та прогнозувати свій стан. Зверніться одразу до лікаря, який дасть вичерпну детальну інформацію про причини та особливості підвищеної температури тіла і звісно ж надасть вам необхідну медичну допомогу! Для запису на прийом лікаря-терапевта телефонуйте за номерами: +38067377299 та +380503777299.

Будьте здорові!


30.09.2020 9882
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3766 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

554
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273