Підсумок моніторингу водойм: які річки є найчистішими на Прикарпатті

фото: ілюстративне
Найчистіші річки Івано-Франківщини — Свіча та Бистриця Надвірнянська. У них не виявили перевищення від норми небезпечних речовин і знайшли їх менше, ніж в інших водоймах.

Про це розповіла начальниця лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського басейнового управління водних ресурсів Марія Засідко у коментарі Суспільному, пише Фіртка.

Так, за словами експертки, найбруднішими в області є річки Саджава та Луква, де фахівці знайшли п'ять речовин, що перевищують екологічні норми.

Ці результати — підсумок моніторингу водойм у річкових басейнах Дністра і Дунаю на території Івано-Франківської області протягом восьми місяців 2024 року.

"Фахівці роблять відбір проб води щомісяця.

Чистою також можна вважати Бистрицю Солотвинську в селі Скобичівка. У басейні Прута найчистішою річкою є річка Любіжня, проби в якій ми відбираємо у селищі Делятин. Там знаходимо різні речовини, але вони не перевищують допустимі норми.

Можу заспокоїти прикарпатців, що річки у районах водозаборів є чистими", — вказує Марія Засідко.

Водночас перевищення норми забруднювальних речовин зафіксували у п'яти пунктах моніторингу.

"Ми виявили п'ять речовин у річках Саджава та Луква. Це — ендосульфан, антрацен, флуорантен, бензо(b)флуорантен і бензо(k)флуорантен.

Також три речовини — у річці Сівка, дві речовини — у Гнилій Липі, одну — у Чечві. Особливо токсичними є флуорантени. Вони утворюються в результаті неповного згоряння паливно-мастильних матеріалів", — розповідає начальниця лабораторії.

На території Івано-Франківщини є 27 пунктів моніторингу, де проводять забір води для аналізів. Так, 20 пунктів — у межах Дністра, а решта розташовані в межах суббасейну Прута.

"Зокрема, у басейні Дністра встановлені п'ять пунктів в районах водозаборів. Це — питні водозабори Івано-Франківська: Бистриця Надвірнянська поблизу села Березівка та Бистриця Солотвинська в селі Скобичівка.

Окрім цього, є пункти на річці Свіча у селі Княжолука, Чечва і Дністер в селі Нижнів. У басейні Прута відбираємо у двох пунктах моніторингу на масивах поверхневих вод, там де є питні водозабори, — Прут (Яремче) та Прут (Шепарівці)", — каже Марія Засідко.

Експертка додає, що відбирають проби води й на тих масивах, які перебувають під ризиком через людський вплив. Таких пунктів є 13 в басейні Дністра та п'ять — у басейні Прута. Це, до прикладу, водойми, у які підприємства скидають свої стічні води.

За підсумками моніторингу, у басейні Дністра найбільше забруднювальних речовин виявили в річці Саджава, що в Долині. Менш забрудненою є річка Гнила Липа, де відбирали проби в селі Бабухів.

"Звичайно, ми контролюємо, моніторимо ситуацію з річкою Сівка. Це — зона екологічної небезпеки.

Ми відбираємо проби з річки Сівка в Калуші й у селі Сівка-Войнилівська. Крім того, беремо проби в цьому регіоні з річки Кропивник в селі Мостище. Характерним для цих річок є високий сольовий вміст і він підтверджується нашими дослідженнями. Там теж знаходимо забруднювальні речовини — і пріоритетні, і специфічні для басейну", — зазначає фахівчиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Місця для купання в Івано-Франківську: як відпочити без загрози життю

Вода продовжує забирати життя: на Прикарпатті рятувальники дістали з річки тіло чоловіка

На Прикарпатті під час відпочинку на річці втопилися троє людей (ФОТО/ВІДЕО)


Коментарі (2)

Василь 2024.09.16, 01:05

Як раз в кінці "перевірки" і почали зливати документацію.

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

610
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

856
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2454
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1801
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2086
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5698 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

128

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

248

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1202

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1229
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

964
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

809
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14633
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

658
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10460
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6160
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

683
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7654
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2903
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

629
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

707
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

564