ПІДСУМКИ ВИБОРІВ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (попередній аналіз)

 

Підсумки виборів на Івано-Франківщині не стали ані сенсацією, ані несподіванкою. За винятком сюрпризів від кількох брендових позицій, на кшталт не прогнозованого успіху партії УДАР, реальна електоральна розкладка на Прикарпатті в цілому співпала із передбаченнями політичних аналітиків.

 

Обласний рівень

 

Як і прогнозувалось, мажоритарні округи області голосували під впливом адмінресурсу і практично всі помітні високопосадовці з ІФ ОДА (за винятком Р. Іваницького, який йшов по одному з округів в обласному центрі) пройшли через обласну «мажоритарку» до складу облради. Треба віддати належне Вишиванюкові – його «вертикаль» продемонструвала свою ефективність. Хвиля емоційного пориву «Голосуємо за «Свободу!» була зупинена в кордонах міста Івано-Франківська. А трикратна перемога висуванців Регіонів в Коломиї за облрадівськими мажоритарними округами (міністр охорони здоров'я Зіновій Митник, зам. міністра юстиції Богдан Гдичинський і сам Михайло Вишиванюк), - реальне опускання націонал-демократів. Скоріше за все, Олександр Сич та його однопартійці не домінуватимуть у новій облраді, хоча володітимуть там блокуючим пакетом голосів, що не так вже й погано, враховуючи попередню чисельність фракції ВО «Свобода».

Певний сюрприз – значний відсоток, здобутий партією УДАР. Що, в принципі, підтверджує давні традиції Івано-Франківщини, особливо Коломиї, яка ще років сто тому вважалась одною зі спортивних столиць Східної Галіції. Фіаско РУХу (партії, яка намагається формувати національно-демократичну традицію) було доволі прогнозованим. Цю політичну силу вже давно не асоціюють з Вячеславом Чорноволом, а сухий дипломатично-чиновницькій імідж Тарасюка скоріше відштовхує пересічного галичанина (який не любить малоемоційних бюрократичних бонз в дорогих окулярах).

«Нашій Україні» також прогнозували фіаско, але його масштаб перевищив прогнозований. «Наша Україна», як впливова політсила, практично стерта з політичної карти області і в найближчому майбутньому може стати корисним придатком до Партії регіонів або до «Свободи» (перше – ймовірніше). Фронт майбутньої діяльності для «НУ» - культурницька і мовна проблематика. Тут вони продовжуватимуть самовіддано боротись за українізацію Прикарпаття, яке вже було українізовано у середині 90-их. Але хіба наших політиків колись зупиняли такі парадокси?

«Фронт змін», вдало підібравши те, що відпало від «Нашої України», провів до облради ще одну групу колись помаранчевих владних мужів, здебільшого тісно пов’язаних з фінансами і бізнесом. Що стосується «Батьківщини», то аналітики передрікають фракції «білосердешних» ситуативну ізоляцію а згодом, можливо, деградацію в бік «затушкованості». Останнє залежатиме від того, наскільки швидко і впевнено Партія регіонів встановить в облраді «рівновагу плюс наше все». Прогнози тут різняться від двох місяців до року. В будь-якому випадку обласний кадровий і депутатський пул «Батьківщини» тепер розглядається регіональними штабами мегапартій в якості майбутнього резерву.

Можна також привітати з прогнозованим успіхом «Українську партію», яка домінує в Калуші і (частково) у Калуському районі. Ця ще донедавна маргінальна політична сила тепер має свою «територіальну базу» і може грати роль «золотої акції» у найбільш цікавих, з точки зору великого промислового бізнесу, проектах обласного рівня. Лідер «УП» Ігор Насалик переміг у місті Калуші на виборах мера з феноменальним результатом – 91,5%, що говорить само за себе. Скоріше за все, «УП» намагатиметься на цьому рівні блокуватись зі «Свободою» на вигідних для себе умовах. Але не факт, що «Свобода» однозначно вітатиме такого союзника, з огляду на намагання партії Тягнибока перетворитись на респектабельну і впливову політичну силу, яка займає унітарну позицію в націоналістичній ніші.

Партія регіонів посилила свої позиції на всіх рівнях. Враховуючи могутній «всеукраїнський політичний дах», ця сила, навіть при усіх електоральних успіхах ВО «Свобода», продовжує залишатись «намбер ван» Прикарпатського політикуму.

 

Місто Івано-Франківськ

 

Причини поразки Юрія Соловя, який міг реально стати мером обласного центру, криються, скоріше за все,  в непрофесійності його команди. Було відчутно, що штаб переконав прикарпатського лідера «Третьої сили» у його гарантованій і невідворотній перемозі, хоча на жодному етапі передвиборної компанії такої гарантованості не спостерігалось. Сервільна позиція оточення, судячи з усього, зіграла із Солов’єм злий жарт. В останніх своїх телевиступах цей претендент на посаду міського голови виглядав карикатурно-самовпевненим. Хоча на тлі виступів Анушкевичуса його промови виглядали не оприлюдненням програмних положень, а, здебільшого, наборами загальних фраз і неконкретних обіцянок.

Можливо, також, що праві ті аналітики, які вважають, що передвиборний бренд Солов’я «перегорів». Якщо, скажімо, Прокопів надто пізно почав свою передвиборну компанію, то Соловей почав її зарано. На фінальному етапі мерських перегонів він виглядав як стомлена реплікація чогось звичного, як брендові фігура, зліплена із технологій «а ля Черновецький» та самоповторів. Електорат, образно кажучи, за три роки стомився від непримиренної громадянської позиції власника «Парк-Готелю».

Окрім того, штаб Солов’я не зміг вчасно відреагувати на нав’язане конкурентами позиціонування свого кандидата як людини, яка хоче повернути свої кредитні борги за рахунок міста. Коли таке позиціонування запрацювало на рівні «політичної вулиці» як «мультиплікатор чуток», доля виборів мера була вирішена. За Анушкевичуса виборці голосували як за рятівника.

Той самий «образ рятівної сили» забезпечив перемогу у Івано-Франківську ВО «Свободи». Перемогу як за партійними списками, так і на мажоритарних округах. Місцеві ЗМІ (які, до речі, перебували під реальним контролем конкурентів «Свободи») створили настільки переконливий «жахливчик» про тотальний наступ «донецьких бандитів» і «русифікаторів-табачників», що значна (і як виявилось – вирішальна) частина міського електорату зовсім забула про комуналку, дахи, під’їзди і комунікації. Настрашені люди реагували лише на інформаційну домінанту «Україна в небезпеці!» А в якості рятівника найкраще підійшла «Свобода», в якої ніколи не спостерігалось феномену «тушок». Тобто, ситуативно лише імідж «Свободи» був вільним від найстрашнішого політичного кошмару української політики – повсюдного зрадництва.

«Свободу» обрали не для ремонту труб і тротуарів, а для перетворення Івано-Франківська у неприступну фортецю українства. Рецидиви хуторянського мислення, травмована репресіями історична пам’ять та політичні фантазії нашарувались тут на реальні страхи населення краю щодо збереження своєї культурно-національної ідентичності.

Те, що «Свобода» має більшість у майбутній міській раді (33 голоси) кидає певну тінь на блискучу перемогу Анушкевичуса, який в майбутній каденції не матиме ні фракції УНП, ані ручного «Блоку за В. Анушкевичуса». Єдина фракція з якою в мера передбачаються добрі стосунки – це прокопівський «Фронт Змін». Не густо.

В. Анушкевичусу прийдеться домовлятись з однопартійцями Р.Марцінківа. Останній практично автоматично отримує посаду секретаря міської ради, до «Свободи» однозначно переходять гуманітарний та економічний блоки міськвиконкому. Небезпечну для іміджу «соціалку» «свободівці» можуть віддати своїм потенційним союзникам. Наприклад, «Третій силі», чий лідер Соловей має неабиякий досвід в організації соціальних аптек і магазинів :), або «Нашій Україні», якщо останній політкоректні «проевропейці» Ющенко і Наливайченко дозволять офіційно блокуватись з радикальними націоналістами.


Коментарі (27)

Попус 2010.11.03, 00:13
Пройшлися по штабу соловя - хлопи у повному г...ні. І правильно. Команду на смітниках не підбирають. А хто хто керував штабом Анчоуса? Знову той проктолог?
Андрій 2010.11.03, 00:15
"Небезпечну для іміджу «соціалку» «свободівці» можуть віддати своїм потенційним союзникам. Наприклад, «Третій силі», чий лідер Соловей має неабиякий досвід в організації соціальних аптек і магазинів :)" Дуже влучно сказано! У такому випадку Соловей міг би на ділі показати, що він за птиця. Хоча йому зараз, певно, не до того))
Гога 2010.11.03, 00:20
Юрє сєйчас нє до того. Он в страданіях і готовіт фальсіфіхахаторам повний зві... тобто капець. Якраз надягає бурку і шабляку. А ззаду з біноклем стоїть вірна Анька Карась-кулємьотчіца і каже: "всьо будєт чьотко, солобонюшко, тая клята літовська гніда пагібнєт пад чоботом трудящагося народу!"
Попус 2010.11.03, 00:34
тепер жодна новонароджена дівчинка у Франківську не буде названа ганебним іменем "Ліза"! Тіко "Леся"! Про це буде спеціальна постанова нової міськради
Андрій 2010.11.03, 00:52
2Попус Вам смішно, але я був би не проти такої постанови)
Гога 2010.11.03, 00:53
В ніч на 3 листопада в натальному центрі народились два хлопчики. Одного назвали Василем на честь Чуднова, а другого Іриною на честь Фаріон
Попус-Андр 2010.11.03, 01:09
Я теж:)
Борозненко 2010.11.03, 10:17
Добрий професійний коментар "Фіртки-магус". Респект. А лописувачі на рівні, що нижче за плінтус
До Борозне 2010.11.03, 11:15
Ти само на рівні підвального таргана. А коменти - то голос народу. Того самого народу який таки оборзененки зневажають. Але народ сьогодні підняв голову і обрав "Свободу". Нехай вони молоді і неграмотні, але більшовицькі комісари теж були такими, а підірвали півсвіту. Ми ще побачимо Глобус України! Слава героям!
До поперед 2010.11.03, 11:35
Йди, зроби собі клізму. Помагає від запаморочення мозку
Клізма 2010.11.03, 11:37
Я зараз зайнята. Я у Пташка в дупі і мені там добре. Як він класно верещить!!!
G20 2010.11.03, 12:11
Бедный бедный Соловей. Мне его уже жалко. Во Франковске такие жестокие люди, любят посмеяться с чужого горя.:(
неДопитили 2010.11.03, 12:36
Допитливий мабуть із штабу пташки із клізьмою в дупі :-) Хоча навряд чи їм зараз до перегляду інтернет сайтів.
Білий Змій2 2010.11.04, 04:28
"Свобода" в Івано-франківську буде копіювати дії львівського "старшого брата", бо мозковий центр "Свободи" знаходиться у Львові. Як робитимуть там, так через тиждень робитимуть місцеві динозаврики. Так що якщо наші тутешні аналітики хочуть щось спрогнозувати, то їм варто вивчати дії львівських соціал-націоналістів
G20 2010.11.04, 07:22
Белому Змею: Чтобы копировать львовян, тоже надо мозги иметь. А тут с мозгами под вопросом. Я вот покопался в биографиях ребятишек,которые прошли по спискам "Свободы",порасспросил знающих людей и картина какая то мрачная. они в школах плохо учились.
G20 2010.11.04, 07:26
И ещё. Есть вопрос: а как вообще национализм сочетается с городской жизньою начала 21 века? Гитлер считал город и нацизм несовместимыми, он планировал разрушить города и переселить немцев в сёла. Может сделать что-то такое на Галичине?:)
Клізма 2010.11.04, 07:29
Яволь, гер Ж20! Почнемо руйнувати Франек з тих почвар, що їх набудував Тимків. А потім переселимося до села і будемо там ліпити глечики. А дурні маскалі нехай літають у космос і роблять атомні станції.
Ганна 2010.11.04, 13:00
Франківськ завжди був селом і то не є проблема останніх десятиліть, а проблема його від 1662 року. наші любителі історії все наголошують на МАгдебурзькому праві, а тоді кожне укріплення мало таке право для того, щоби заманити жидів і вірмен з грошима. Франківськ ніколи не був містом.
G20 2010.11.04, 13:05
А я, уважаемая Ганна, помню Франковск советских времён, когда это был полноценный и удобный для жизни город. Функционировали все городские службы и утром в 6 часов поливальные машины орошали все городские клумбы. И те агрессивные наркающие сельськие типы, которые теперь заполнили улицы и кафе, тогда сидели на базаре и продавали творог, а не пёрлись в центр. Тогдашняя центровая публика була очень интеллигентная, особенно по сравнению с Винницей и хмельницким, где мне тоже тогда пришлось пожить.
555 2010.11.04, 13:19
Яка різниця село чи місто? Головне, щоби керували представники титульної (кореневої) нації. Інакше зайди зроблять все, щоби справжньому українцеві було незручно перебувати в тому місті. Я хочу бачити навколо себе людей у вишиванках, українські колиби, глечики, портрети Кобзаря. тоді мені добре. А якщо навколо зображення чужинців у пихатих золотих рамах або якісь індійські ідоли, то мені це чуже.
Попус 2010.11.04, 21:49
Пташка ще сіпається. агонія, панове, агонія. Де Клізма, треба ж рятувати Пташку!
Швагро 2010.11.04, 22:00
Тут не клізму тра вставляти, а насос.
Повстанець 2010.11.04, 22:35
Всі на Майдан за Соловя! Хто вийде до 12.00 отримає аж 3 кіля гречки з довгоносиками.
Мєнт 2010.11.04, 23:08
Ми вас чекаємо н амайдані. Приходьте. Обіцяємо рус партизанам гарячий чай, смачну їжу і нашу гостинність. Виходьте, не бійтеся, два-три зламані ребра то зовсім не трагедія, а початок героїчної політичної карьєри.
Оксана 2010.11.05, 00:41
Нас хочуть залякати? Ми на своїй землі і ви нас не залякаєте.
муха 2010.11.05, 09:48
Нах ви комусьздались, щоби вас лякали. самі налякані і сидите по вуха в г...
Юзефа 2010.11.07, 13:26
Ми з Оксаною разом ходимо до Союзу Українок. Вона дуже добра подруга, молиться кожного дня, читає поеми Ольги Бабій і ще незайманка. Якби таких у Франківську було більше, місто стало би справжнім осередком духовності.
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

981
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1181
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1446
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1544
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5323
14.07.2022
Тетяна Дармограй

Поряд зі звичним розкриттям крадіжок чи оформленням дорожньо-транспортних пригод прикарпатські правоохоронці призвичаїлися й до нових завдань — виявлення диверсантів, колаборантів та розкрадачів гуманітарної допомоги.   

6537

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1573

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1536

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2561

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

2803
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

841
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

872
19.07.2022

Часто відчуваєте стрес, плачете без причини і перебуваєте на межі нервового зриву? Можливо у вас дефіцит магнію. Розповідаємо, у яких продуктах міститься магній, який вам потрібний. Деякі недооцінюють важливість магнію: він підтримує імунітет, знижує риз

1294
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4294
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6218
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

7260 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

7381
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

226
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2497
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3447
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

7359
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

9436