Перше чемпіонство станіславського «Спартака»

 

Розповідь останнього ветерана «золотого» складу 1955 року, котрий 7 грудня святкує своє 86-річчя.


Okleya 11«Спартак» Станіслав — чемпіон УРСР 1955 року. Іменинник Штефан Оклея – п’ятий ліворуч.

Володимир ОМОМ, газета “Репортер”.
Okleya 2 — копияУ 1955 році станіславський «Спартак» вперше виборов звання чемпіона Української РСР. Тоді наші футболісти стали найкращими серед клубних (аматорських) колективів та здобули право виступати в когорті команд майстрів чемпіонату СРСР (професійна першість).

Одним із творців того успіху був Штефан Адамович Оклея. Нині він – останній із того «золотого» складу станіславського «Спартака».

Okleya «Спартак» на Першотравневій демонстрації в Станіславі на сучасній вулиці Січових Стрільців. Штефан Оклея — четвертий зліва. Перший зліва — тренер Костянтин Малінін. 1950-ті роки

Народився Штефан Оклея в польському Перемишлі. Крім нього в сім’ї було ще три брати: Зіновій, Володимир та Євген. Останні двоє теж стали вправними футболістами. Володимир поки не отримав серйозну травму захищав кольори нашого «Спартака». Євген багато років грав за команду Калуша.

У дитинстві Штефан із друзями ходив на матчі перемишльського «Сяну». Тоді футбол для нього простим захопленням. У 1947 році в рамках операції «Вісла» сім’ю депортували. Вона опинилася в Станіславі, замешкала на мікрорайоні Гірка. Зовсім поруч із новим помешканням був стадіон «Локомотив».

Штефан Оклея потрапив до спортивної групи юнаків, яку тренував Володимир Бринзей. Згодом його взяли до команди «Локомотив». Вона захищала честь одного з найбільших підприємств тогочасного Станіслава, паровозоремонтного заводу, і грала на першості області.

2 стрілки - великі«Я робив на заводі, який тоді працював у три зміни, а у вільний час грав у футбол, — згадує Штефан Оклея. — У місті тоді було багато футбольних команд, наприклад ГБО, «Динамо», «Медик». Часто вони грали між собою контрольні матчі. Під час одного з них, у 1950 році, мене запросили до «Спартака». Тоді це була чи не найсильніша команда в області».

Побут у футболістів тих часів був простим і невибагливим. Жили по своїх домівках. Напередодні відповідальних матчів ночували на стадіоні «Спартак» (сучасний «Рух»).

2 стрілки - великі«Особливого харчування не було, — каже Оклея. — Із каструлею самі ходили в столову м’ясокомбінату — за сніданком, обідом та вечерею. На матчі здебільшого їздили в кузові вантажівки, інколи потягом, інколи автобусом. Був випадок, коли на гру в Закарпатті поїхали на чотирьох таксі. На той час це була розкіш».

Okleya 1 Тренування «Спартака» на однойменному стадіоні в Станіславі (сучасний МЦС «Рух»), 1954 рік

«Спартак» міг ставати чемпіоном ще в 1954 році. Тоді фінальний турнір проходив у Станіславі на стадіонах «Спартак» та «Динамо» (нині «Наука»). «Спартак» обіграв команди «Суднобудівник» Миколаїв — 1:0, «Машинобудівник» Київ — 2:0, «Металург» Жданов — 6:0, «Динамо» Тернопіль — 1:0 та зіграв у нічию з одеським ОДО — 0:0. Але виявилось, що за господарів виступав дискваліфікований футболіст — Олександр Тараканов. Суддівська колегія призначила повторні матчі з киянами та миколаївцями. Станіславці поступились киянам 0:2 і зайняли друге місце.

2 стрілки - великі«В сезоні 1955 року на попередньому етапі першості УРСР ми виступали в шостій зоні. Після першого кола у нас в активі було дві перемоги та чотири нічиї. Ми на два залікових пункти відставали від конкурента мукачівського «Буревісника».
У другому колі ми здобули п’ять перемог, які стали визначальними. За очковим здобутками на фініші ми із мукачівцями мали по 20 очок. В Києві вирішили, що дві команди із нашої шостої зони будуть виступати у фіналі першості УРСР».

Саме в цей період відбулась зміна на тренерському містку. На фінальний турнір «Спартак» поїхав під керівництвом Олександра Щанова, який замінив Костянтина Малініна. Наступного року «Спартак» вже на стадіоні ім. М.Хрущова (сьогодні НСК «Олімпійський») впевнено переграв киян — 2:0, «Хімік» Дніпродзержинськ — 2:0, «Колгоспник» Полтава — 5:2, «Локомотив» Артемівськ — 5:1; «Спартак» Херсон — 2:1, «Торпедо» Кіровоград — 1:0 та зіграв унічию із мукачівським «Буревісником». Так вперше команда зі Станіслава стала чемпіоном республіки.

Підсумкова турнірна таблиця фінальної частини першості УРСР 1955 року

Okleya TablДалі були матчі за право виступати серед команд майстрів чемпіонату СРСР. За тодішнім регламентом, чемпіон мав провести перехідні матчі з командою, що продемонструвала найгірший результат у класі Б. Нею виявився Севастопольський клуб Чорноморського флоту (СКЧФ).
У першому матчі в Севастополі «Спартак» поступився 0:2. Матч-відповідь відбувся у Станіславові 20 листопада, у присутності 8 тисяч глядачів. Цього разу перемогли «спартаківці» 2:0 (забивали Іван Гарачек та Мирон Мовчій), тож знадобився третій матч.
23 листопада «Спартак» переміг команду із Севастополя – 2:0 (забили Василь Чепига та Юрій Головей) і здобув право виступати в чемпіонаті СРСР серед команд майстрів. Цікаво, що серед професіоналів «Спартак» грав аж до розпаду Радянського Союзу.

Великих коштів тоді футболісти не отримували. Була звичайна зарплата, як і в простого робітника на заводі того часу. А ось за перемоги давали цінні подарунки. 1954 році, за друге місце в першості УРСР всі футболісти «Спартака» отримали годинники «Победа», а в чемпіонському – 1955 році фотоапарати ФЕД та по 1000 карбованців за путівку до класу «Б» чемпіонату СРСР. Для порівняння, квиток на домашній матч «Спартака» тоді коштував 1 карбованець.

2 стрілки - великіOkleya 3 — копия«Пригадую, в Ризі, у фінальному турнірі всесоюзного ДСТ «Спартак» кожному гравцеві нашої команди дали по велосипеду. Так хлопці, за воротами стадіону всіх їх продали нижче вартості, — згадує Штефан Оклея. — Мешканцям Риги, які й самі не вірили в таке «щастя», купити дефіцитний велосипед, пішовши просто на футбол».

Пам’ятний знак чемпіона УРСР з футболу 1955 року. Сьогодні це справжній раритет.

Футболістом «Спартака» Оклея міг і не стати. В кінці 40-х, йому прийшла повістка йти до війська. Тоді в сухопутних військах служили три роки, в авіації — чотири та на флоті — п’ять років.

2 стрілки - великі«Зібрав речі, пішов у воєнкомат, що тоді розміщувався на вулиці Карла Маркса, але в останній момент якийсь офіцер додивився мої документи, і мене на 10 років звільнили від призову до лав Радянської армії по причині того, що я відносився до числа інтегрованих осіб, а вони за діючим тоді порядком не призивались до війська.

Але Радянський Союз не забув про мій не виконаний військовй обов’язок та через майже 20 років все ж призвав на службу. Це сталось в кінці 60-х років, коли відбувались події в Чехословаччині. Служив я десь місяців 10, потім демоболізували».

Після сезону 1955 року Штефан Оклея залишив «Спартак».

2 стрілки - великі«За тодішнім регламентом, команда майстрів мала мати у своєму складі лише трьох футболістів, старших за 26 років, а мені вже було 27 років», — каже Оклея.

До 1960 року ветеран «Спартака» грав у чемпіонаті Станіславської області за команду «Харчовик» із обласного центру. Разом із нею він став переможцем чемпіонату та володарем кубку області.
Своє перше, помешкання отримав в 1960 році, коли вже завершив активні виступи за футбольні команди.
Чи був закономірний успіх, в тому далекому 1955 році?

2 стрілки - великіOkleya 4«Безумовно, в нас тоді підібралася добряча команда, — говорить Штефан Оклея. — У ній виступали як місцеві, так і футболісти з інших регіонів УРСР. Дуже багато було із Закарпаття. У футболці станіславського «Спартака» виступав Йожеф Беца (в наступному олімпійський чемпіон 1956 року в складі збірної СРСР), Еміль Микулець, Золтан Дьорфі, Юрій Головей (в 1955 році кращий бомбардир фінального турніру першості УРСР — сім забитих м’ячів) та багато інших.

7 грудня Штефан Оклея святкує своє 86-річчя.

Після завершення футбольної кар’єри Штефан Оклея понад 50 років пропрацював перукарем. Цю професію він здобув ще в Перемишлі. Нині живе в Івано-Франківську й цими днями святкуватиме своє 86-річчя

«Спартак» Станіслав – 1955
Воротарі: Йосип Чеголі, Юрій Чернишов.

Okleya 5Захисники: Роман Срібний, Нестор Сільвай (капітан), Маркіян Рипан, Олександр Літенко.

Півзахисники: Євген Фірсов, Золтан Дьорфі, Штефан Оклея.

Нападники: Степан Дзекця, Іван Гарачек, Юрій Головей,
Василь Чепига, Мирон Мовчій, Володимир Гура.
Тренери: Костянтин Малінін, у фінальному турнірі – Олександр Щанов.

Диплом Штефана Оклеї від Комітету по фізичній культурі і спорту при Раді міністрів УРСР за перше місце на першості УРСР з футболу. 1955 рік.


06.12.2015 843 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1293
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1018
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3512
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1310
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1295

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1612

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

463

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1104

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1274
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

478
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2641
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

569
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1478
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

651
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15346
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

534
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1324 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

504