В Україні сформовані дві невдоволені категорії – перевізники та пасажири. Одні, фірми-перевізники, завжди скаржаться на погані дороги, постійно зростаючи ціни на пальне, паливо-мастильні матеріали, запасні частини, гуму, низьку плату за проїзд та пільговиків.
Невдоволені.
Друга ж, пасажири, скаржаться на низьку культуру обслуговування, якість та високу ціну перевезень. Кожного року перевізники вимагають підняття тарифів на перевезення подаючи регуляторні акти та розрахунки в яких вказують, що вказаний тариф на проїзд у міському транспорті буде відповідати економічно обґрунтованим витратам підприємства-перевізника і після цього робота буде якісною, а також зросте культура обслуговування пасажирів. Ціни на перевезення зростають, а якість лишається незмінна.
Фірми-перевізники постійно невдоволені встановленими тарифами на перевезення. Проте, мало хто залишив цей бізнес. Навпаки, за ринок перевезень йде постійна конкурентна боротьба.
У 2015 році Львівське комунальне АТП-1 подало на розгляд Львівській міській раді розрахункові витрати, де вартість перевезення одного пасажира становить в середньому 4,05 грн. В розрахункових витратах ТзОВ «Фіакр-Львів» - 5,95 грн., ТзОВ «Успіх БМ» - 6,91 грн., ТзОВ «Міра і К» - 6,09 грн., ПАТ «Львівське АТП 14630» - 5,99 грн. Проте, рішенням Львівської міської ради був встановлений тариф на перевезення пасажирів в 4,00 грн. До речі, майже в усіх містах України тариф єдиний.
Збиток чи неотриманий прибуток?
Перевізники постійно жаліються на те, що втрачають багато грошей на пільговиках і місцева влада не відшкодовує їм понесені витрати в повному обсязі.
У 2015 році Львівське комунальне «АТП-1» щомісяця отримувала 232 тис. гривень субвенцій на пільгові перевезення. (Дані з сайту e-datahttp://spending.gov.ua/). Що становить 2 млн. 784 тис. гривень на рік. ПАТ "Львівське автотранспортне підприємство» - 2 млн. 320 тис. грн., ТзОВ «Фіакр-Львів» - 2 млн. 273 тис. гривень на рік, ТзОВ «Міра і К» - 1 млн. 308 тисяч гривень на рік.
Але, найбільшу компенсацію отримують перевізники електротранспортом: трамваї, тролейбуси. ЛКП «Львівелектротрансу» за жовтень-грудень 2015 року Львівська міська рада відшкодувала за пільгові перевезення 2 млн. 653 тис. гривень, що складає біля 11 млн. в рік.
Сумському КП СМР «Електроавтотранс» відшкодовано з міського бюджету біля 38 млн. гривень на протязі року. Цікавим є те, що понад 100 тисяч гривень пішло на відшкодування пільгового проїзду Почесним донорам м.Суми згідно рішення №3761-МР від 26.11.14 р. і лише 30 тисяч гривень на пільговий проїзд студентів денної форми навчання.
Івано-Франківське КП «Електротранс» у 2015 році отримало біля 14 млн. гривень з міського бюджету. І це враховуючи те, що собівартість перевезень пасажирів електротранспортом є економнішим, а тариф на перевезення складає біля 2 гривень.
До речі, в Сумах та Івано-Франківську лише ці комунальні підприємства отримують відшкодування з бюджету. Інші фірми-перевізники працюють без відшкодування витрат. Це говорить про те, що тариф в 4 гривні є цілком вигідним для фірм-перевізників.
В м.Коломиї ПАТ «Коломийське АТП» кожен рік отримує більше 2 млн. гривень з міського та районного бюджету. Проте, автопарк підприємства за останні роки суттєво не змінювався. Не змінилися і якість та культура обслуговування пасажирів фірм-перевізників.
Якщо вірити даним документа «Розрахунок суми компенсації виплат за пільговий проїзд … за вересень 2015 року», яке надало ПАТ «Коломийське АТП» до Управління праці та соціального захисту населення м.Коломиї (УПСЗН), то за місяць вони перевезли 147 272 пасажира. З них 67 665 пільговиків, що становить майже 49%. Сума компенсації – 236 828 грн. (тариф на проїзд в м.Коломиї – 3,50 грн.)
Проте, міське УПСЗН відшкодувало лише 112 тис. гривень згідно нормативів. Цікавим є те, що в бюджеті управляння закладено лише 1 млн. гривень на виплату компенсацій цьому підприємству. Що ж виходить?
Коломийське АТП має в рік 3 млн. 344 тис. гривень виручки від проїзду пасажирів та 1 млн. гривень компенсації з бюджету, що разом – 4 млн. 344 тис. гривень. Проте, 1 млн. 842 тис. гривень збитку від неотриманої компенсації за перевезення пільговиків. І так не один рік, що є дивним у бізнесі. Це біля 30% прямих збитків. Чи все ж таки неотриманого прибутку? А це зовсім інші речі.
Епілог
Необлікований проїзд пільговиків і надалі буде сприяти вимиванню коштів з бюджету. Суми компенсаційних виплат фірмам-перевізникам з державного бюджету будуть залежати від того, як раз на квартал проведуть контрольну перевірку представники управлінь соціального захисту населення чи департаменту соціальної політики і який коефіцієнт їм нарахують. (коефіцієнтів співвідношення кількості безплатних пасажирів до платних, - Ред.).
Судячи з отриманих сум - нараховують добре. Щодо комунальних підприємств, то отримані кошти завжди можна вивести в «кишеню». Але це інші схеми.
Євген Гапич, для ФІРТКИ