Переяслав-Хмельницький: куди піти і що подивитися

 

Переяслав сьогодні – це зовсім невелике містечко із населенням у 27 тис. жителів. Однак відстань у 85 кілометрів від Києва робить його найближчим туристичним та історичним центром неподалік столичного міста. З 1944 року офіційно іменується Переяслав-Хмельницький. І перед кожним туристом постає просте питання – а куди сходити в Переяславі?

Незважаючи на багату історію, неймовірну кількість пам'яток давнини, до сьогодні збереглася тільки невеличка їх частина. Ось кілька фактів про місто, що дадуть вам розуміння того, яким воно було колись:

  • Столиця окремого Переяславського князівства, згадується вперше 907 року в договорі князя Олега з Візантією.
  • Центр козацтва на Лівобережжі, певною мірою свого часу місто можна було назвати козацькою столицею Лівого Берега. 
  • Місце проведення Переяславської ради та підписання рокового для України Переяславського договору з Московією.
  • Один з перших вищих навчальний закладів на території України – Переяславська колегія, в якій викладав Григорій Сковорода. 

Це тільки незначна частина того, що місто може розповісти відвідувачам. 26 музеїв відкриті для вас щодня, на території міста створено Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». Жителі міста полюбляють хвалитися, що Переяслав має найбільшу кількість музеїв на душу населення. Будьте впевнені, ви точно знайдете, куди піти в Переяславі.

Що подивитися в Переяславі

Сьогодні місто славиться своїми церквами та музеями, які варто обов'язково відвідати. 

  • Михайлівська церква – найстаріша на сьогодні збережена будівля міста. Збудована була 1646 року на місці, де з давньоруських часів стояв центральний храм міста, теж Михайлівський. Фундаменти древньої церкви можна оглянути довкола будівлі. Зараз церква функціонує як монастир. У 18 столітті до неї прибудували дзвіницю, трапезну та келії, які теж збереглися по сьогодні. На території монастиря діє археологічний музей, який під спеціальними павільйонами представляє відвідувачам давній Переяслав – фундаменти Михайлівської церкви, єпископського палацу та Єпископських воріт, які датуються 11 століттям. 

Джерело фото: orthodox.org.ua.

Адреса: м. Переяслав, вул. Московська, 34.

  • Комплекс Вознесенського монастиря, який являє собою вишуканий зразок козацького бароко. Засновано його було на кошт Івана Мазепи, на гроші якого було побудовано і головну окрасу комплексу – Вознесенський собор (1695–1700). Остаточного вигляду монастир набув після будівництва дзвіниці у 1770–1776 роках, яка чудово збереглася по сьогодні, хоча і потребує ремонту. Церква не діюча, в ній зараз розташований музей-діорама «Битва за Дніпро» і поряд виставлена експозиція артилерійської зброї часів Другої світової.

Джерело фото: cot-ukraine.com.

Адреса: м. Переяслав, вул. Григорія Сковороди, 54.

  • Переяславська колегія – один з перших вищих навчальних закладів Лівобережної України разом із Києво-Могилянською, Чернігівською та Харківською колегіями. Спочатку розміщувався в дерев'яній споруді Вознесенського монастиря, але після пожежі була збудована кам'яниця, це сталося у 1753–1757 роках, яка і зараз розташована неподалік Вознесенського собору. В ній певний час викладав поетику філософ та письменник Григорій Сковорода. Тепер тут розташований меморіальний музей, присвячений йому, відтворені класи колегії та експонуються фоліанти із бібліотеки колегії. Сама споруда побудована в стилі українського бароко та зовні прикрашена чудовими ліпними орнаментами.

Джерело фото: vesti-ukr.com.

Адреса: м. Переяслав, вул. Григорія Сковороди, 52.

  • Церква Бориса і Гліба. Цікавим зразком пізнього класицизму може похвалитися Переяслав. Церкву було збудовано у 1839 році. Привертає увагу дзвіниця нестандартних форм, увінчана шпилем. 

Джерело фото: alistour.com.ua.

Адреса: м. Переяслав, вул. Остапа Вишні, мікрорайон Борисівка.

  • Успенський собор. Церква 1896 року побудови, стоїть на місці більш давніших церков, зокрема того ж таки Успенського собору, побудованого Костянтином Острозьким у 1596 році, біля якого козаки провели Переяславську раду та прийняли однойменну угоду. 

Джерело фото: nice-places.com.

Адреса: м. Переяслав, пл. Переяславської ради, 12.

  • Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини – скансен, розпланований як українське село 19 століття, де представлений побут та культура місцевих жителів. Експозиція не обмежується тільки класичними зразками сільських хат – на території скансену знаходиться найбільша в Україні колекція вітряків (15 штук), 5 дерев'яних церков, найстарішій з яких понад 400 років, а також зразки житла часів Київської Русі. В скансені розташувалися безліч музеїв у музеї: музей історії бджільництва, музей космосу, музей М. Бенардоса, музей «Поштова станція», музей українського рушника і ще багато інших на 30 гектарах, які належать скансену. По праву вважається одним з найкращих у своєму роді музеїв країни.

Джерело фото: panoramio.com, автор: hranom.

Адреса: м. Переяслав, вул. Літописна, 2.

  • Музей космосу, який знаходиться на території скансену. Ще за радянської влади його помістили до старої дерев'яної церкви 1768 року, де він знаходиться і по сьогодні. Сам по собі музей є живим прикладом радянської атеїстичної пропаганди, коли в храмах створювалися музеї чи то атеїзму, чи то побуту. Один із таких реліктів епохи залишився в Переяславі, де в інтер'єрі давнього храму замість ікон та свічок – ракети, місяцехід та електронно-обчислювальні машини.

Джерело фото: forum.awd.ru.

Адреса: м. Переяслав, вул. Літописна, 2.

  • Залишки дитинця та Нижнього міста. На превеликий жаль, місту через цілий ряд обставин не вдалося зберегти свою архітектуру та пам'ятки з глибини віків, хоча за унікальністю та довершеністю вони не поступалися київським, чернігівським чи новгородським. Старе місто знаходилося на березі річки Трубіж, а дитинець (цитадель) – на гострому мисі при впадінні річки Альти в Трубіж. Єдине, що нагадує давнину – це старі назви вулиць, як от Кріпосна, Замкова, Ярова. Ця стара частина міста не має нового планування вулиць – вони всі покручені між собою. Ними особливо приємно поблукати в теплу пору року, коли довколишні домогосподарства потопають в зелені. 

Джерело фото: oko.kiev.ua.

Куди піти в Переяславі з дівчиною: розваги та відпочинок

Оскільки містечко невелике, то тут ви не знайдете розкішних ресторанів, чи люксових кав'ярень, але місто все одно може запропонувати вам хороший відпочинок для двох. А з нашою допомогою вам не доведеться довго шукати, куди піти з дівчиною в Переяславі. 

  • Парк ім. Т.Г. Шевченка, який знаходиться позаду площі Богдана Хмельницького в центрі міста. Удвох буде приємно пройтися затіненими алеями парку, а восени пошурхотіти опалим листям.
  • Кав'ярня «Еклер», яка відкрилася нещодавно, приємно здивує вас хорошою кавою, гарною атмосферою та привітним персоналом. Зручне розташування біля автовокзалу дає тільки плюси – ви зможете почати ваше знайомство із містом із чашки хорошої кави. Еспрессо вам обійдеться в 10 грн і це чи не найкраща ціна в місті. Адреса: м. Переяслав, ріг вулиць Щорса та Шкільної, одразу навпроти автостанції.
  • Кафе-бар «Прем'єр», де ви зможете випити хорошого пива та смачно пообідати. Бар влаштований за типом класичного пабу, але працює одночасно як ресторан, бар та кав'ярня. Великий вибір пива не залишить байдужим любителів цього напою. Адреса: м. Переяслав, вул. Покровська, 35.
  • Суші на замовлення від закладу «СушіЯся». В місті є невеличкий магазинчик, який займається виготовленням та доставкою суші по місту. В ньому ви ще також можете замовити піццу, яка вам до смаку. Сама ж доставка безкоштовна. Отож, якщо ви сильно втомилися за день, але хочете провести романтичний вечір удвох, то вам саме сюди. Телефон для замовлень: (063) 480-79-63; (066) 260-67-35. 

Куди піти з дитиною в Переяславі

Знайомство з древнім містом стане для дитини цікавою пригодою. Але після прогулянки містом постане питання – куди ж піти з дитиною в Переяславі?

  • Піццерія «Elefant», де готують найкращу піццу в місті. Затишний інтер'єр та привітні офіціанти зроблять ваш сімейний вечір не тільки смачним, але і комфортним. Адреса: м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 97.
  • Відпочинковий комплекс «Стара Гребля» обов'язково сподобається вашій сім'ї, незалежно від пори року. Якщо це буде зима, то камін допоможе вам зігрітися за чашкою чаю чи кави. А літом у вас буде чудова нагода провести вечір на березі річки Трубіж, попиваючи пиво на терасі закладу, чи їздячи верхи на конях у подвір'ї ресторану. Адреса: м. Переяслав, вул. Літописна, 24а.
  • Ресторан «Старий Вертеп» також зможе стати гарним місцем, куди можна сходити всією сім'єю і гарно провести час. Адреса: м. Переяслав, вул. Шевченка, 4.  

Де зупинитися в Переяславі

Туристична галузь у місті тільки зароджується, однак вже є достатньо можливостей для того, щоб зупинитися з комфортом. До ваших послуг діють готелі, відпочинкові комплекси. Поширеною практикою в місті є оренда квартир подобово, знайти які можна як на профільних сайтах, так і на сторінках міста в соцмережах. Ціни на них дуже помірні і варіюють від 60 до 200 грн. 

  • Готель «Пектораль», знаходиться в самому центрі міста неподалік від Вознесенського собору. Ціна за номер в готелі складає від 200 грн. Адреса: вул. Богдана Хмельницького, 55.
  • Готель «Артак». Тут ціни починаються від 300 грн, він розміщений на Новокиївському шоссе, 51.

Недалека відстань до столиці дозволяє зробити Переяслав містом вихідного дня для киян, дорога з Києва займе у вас всього годину на власному транспорті. Однак щоб все роздивитися, одного дня недостатньо, тому ми рекомендуємо вам залишитися в місті на довший час. 

В одній статті неможливо написати про всі цікаві місця цього міста, тому більше шукайте пам'ятки Переяслава-Хмельницького в каталозі на сайті. Також ви можете ознайомитися із туристичними турами в місто.

 

IGotoWorld.com


14.12.2015 8237 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

718
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1502 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2242
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2135 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7487
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15207 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

253

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

984

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1056

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1845
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

240
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

614
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

861
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3092
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

871
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1913
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

957
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35102 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

192
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

442
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

584
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

912