Пам’ятник митрополиту Шептицькому стане окрасою Франківська

 

В Івано-Франківську завершився конкурс проектів пам'ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Проект-переможець франківського скульптора Степана Федорина вразив журі не лише артистичністю, але й цікавою концепцією.

 

Фахівці відзначили, що пам'ятників такого високого мистецького рівня у місті останніми роками не будували. Митрополит в оточенні двох дітей зображений у простому священичому вбранні і без митрополичої митри.

 

При спогляданні міні-копії пам'ятника одразу привертає увагу неприродна видовженість постатей митрополита та дітей. Така видовженість притаманна українській іконі ХХ століття, - пояснює Володимир Гайдар, головний архітектор Івано-Франківська, який брав участь у роботі конкурсного журі: "У проекті задана стилістика школи художника Олекси Новаківського. Певне зміщення пропорцій показує духовну витонченість. Гармонійне спотворення пропорцій допомагає задати певний стиль. Якщо домагатися фотографічного зображення, можна втратити духовне. Скульптура має змушувати людей зупинитись, задуматись. Щоб люди не просто бачили її здалеку, казали "А, це Шептицький" і йшли далі, пише ГК.

 

Проект Степана Федорина визнали переможцем серед семи ескізних пропозицій. Конкурс відбувся у два етапи. Спершу сім міні-скульптур впродовж двох тижнів виставили на огляд та оцінку громади у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття. Думки громадськості щодо найкращого проекту розділилися. Проекти Степана Федорина разом із проектом художника-скульптора Данила Книшука були на другому місці за симпатіями (42 голоси). Варто зауважити, що франківчани віддали найбільше голосів проекту художника-скульптора Юрія Хом'яка (104 відгуки).

 

Серед семи пропозицій журі відібрало три. Проект Юрія Хом'яка в цю трійку не ввійшов, але журі вирішило врахувати думку громадськості і повернуло його на голосування, зарахувавши один голос - від громади. Проект Ю.Хом'яка спершу також відзначило духовенство. "В цій роботі Андрей Шептицький є найбільш впізнаваним та зрозумілим, оскільки відображений як духовна постать", - зауважив отець О.Каськів, член журі. Однак під час таємного голосування журі цей проект так і залишився з одним-єдиним голосом від громади. За проект Степана Федорина у другому етапі конкурсу проголосувало 9 із 12 членів журі, до складу якого увійшли архітектори, митці, духовенство та краєзнавці.

 

Пам'ятник має бути вилитий з бронзи. По периметру невисокого гранітного постаменту розміщений текст - це слова Андрея Шептицького: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!" Степан Федорин пояснює, що обрав це гасло невипадково: "Андрей Шептицький високо цінував професіоналізм у кожній справі і наголошував на тому, що кожен має бути передовсім добрим фахівцем. Сьогодні це повчання є дуже актуальним для українців".

 

До стилістики Олекси Новаківського скульптор вдався тому, що митрополит опікувався художником та його школою, вони були добрими приятелями. Степан Федорин зауважує, що творчо опрацював стиль Новаківського, змінивши пластику і додавши до неї свого характеру. Чому Андрей Шептицький у скромному одязі і без митрополичих відзнак? "Я хотів показати його більше як громадського діяча. Андрей Шетицький всеціло віддавався розвиткові науки і збереженню культурної спадщини, багато уваги приділяв розвитку освіти. Мені імпонує те, що митрополит виховував молодь у християнському дусі і на основі християнських цінностей.

 

Справою його життя було допомогти народу зберегти власну ідентичність через свідоме виховання молоді. Він стає опікуном для дітей, а своїм життям - прикладом для молоді. Діти, зображені у проекті, символізують майбутнє України. Один з хлопчиків тримає в руках книгу. Праця Шетпицького "Як збудувати рідну хату" вчить любити Україну не потоком голих слів, а тяжкою працею", - пояснює митець.

 

2014-ий рік УГКЦ оголосила роком Андрея Шептицького в Україні, тож пам'ятник митрополиту в Івано-Франківську планують встановити до кінця року. Орієнтовна вартість пам'ятника - 400 тисяч гривень. "Минулого року ми заклали на встановлення пам'ятника 100 тисяч гривень, але ці кошти не було освоєно, - коментує Микола Вітенко, секретар міської ради. В бюджеті на 2014 рік передбачаємо закласти щонайменше 200 тисяч гривень, а решту суми плануємо зібрати з допомогою меценатів та громади". Пам'ятник митрополиту Шептицькому в Івано-Франківську має шанс стати першим в Україні. У Львові також планують встановити монумент Андрею Шептицькому. З проектом вже визначилися, але на площі Святого Юра, де заплановане встановлення пам'ятника, зараз проводиться реконструкція.


31.01.2014 581 5
Коментарі (5)

Любомир 2014.01.31, 10:48
Такі памятники повинні виноситись не на раду з обкурених або пяних псевдо миттців, а на загальне обговорення. Така велична постать як Шептицький заслуговує на достойне відображення, а не на викривленне і потворне зображення роботи обкуреного ліпили.
Надія 2014.01.31, 12:07
Гарний проект,поздоровляю автора! На заході часто вдаються до видовження фігур,але тут дійсно цим підкреслена духовність скульптури.
gryc 2014.01.31, 12:56
Взагалі не потрібно жодного пам*ятника! Зібрані гроші віддати хворим дітям. Думаю, Шептицький підтримав би таке рішення. Навряд чи він схвально поставився би до пам*ятника собі, коли є стільки знедолених, котрі потребують допомоги!
Марія 2014.01.31, 15:13
УГКЦ а отже і її вірні ( не принижуючи інших конфесій ) мають такі неймовірно високі постаті як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий,Любомир Гузар. Мало яка з сучасних церков може похвалитися постатями такого рівня. Пам"ятник одному з них - це подія у нашому місті. Пам"ятник - чудовий, просто чудовий. Дякуємо автору. чекаємо як най швидшого його втілення в життя.
з 2014.01.31, 21:34
Пригадую як близька родичка Семеона Лукача мученика УГКЦ, розповідала, що їй снився покійний і казав, що не треба будувати ніяких пам'ятників. Він також був проти ексгумації своїх залишків з кладовища у с. Старуня. Але їх ніхто не послухав.
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

827
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1090 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3411 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33741
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2652
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3824

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

230

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

648

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1552

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

953
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

505
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

406
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

783
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12083
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1383
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1159
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1255
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

422
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

118
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

194
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

262
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1151