Пам’ятник митрополиту Шептицькому стане окрасою Франківська

 

В Івано-Франківську завершився конкурс проектів пам'ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Проект-переможець франківського скульптора Степана Федорина вразив журі не лише артистичністю, але й цікавою концепцією.

 

Фахівці відзначили, що пам'ятників такого високого мистецького рівня у місті останніми роками не будували. Митрополит в оточенні двох дітей зображений у простому священичому вбранні і без митрополичої митри.

 

При спогляданні міні-копії пам'ятника одразу привертає увагу неприродна видовженість постатей митрополита та дітей. Така видовженість притаманна українській іконі ХХ століття, - пояснює Володимир Гайдар, головний архітектор Івано-Франківська, який брав участь у роботі конкурсного журі: "У проекті задана стилістика школи художника Олекси Новаківського. Певне зміщення пропорцій показує духовну витонченість. Гармонійне спотворення пропорцій допомагає задати певний стиль. Якщо домагатися фотографічного зображення, можна втратити духовне. Скульптура має змушувати людей зупинитись, задуматись. Щоб люди не просто бачили її здалеку, казали "А, це Шептицький" і йшли далі, пише ГК.

 

Проект Степана Федорина визнали переможцем серед семи ескізних пропозицій. Конкурс відбувся у два етапи. Спершу сім міні-скульптур впродовж двох тижнів виставили на огляд та оцінку громади у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття. Думки громадськості щодо найкращого проекту розділилися. Проекти Степана Федорина разом із проектом художника-скульптора Данила Книшука були на другому місці за симпатіями (42 голоси). Варто зауважити, що франківчани віддали найбільше голосів проекту художника-скульптора Юрія Хом'яка (104 відгуки).

 

Серед семи пропозицій журі відібрало три. Проект Юрія Хом'яка в цю трійку не ввійшов, але журі вирішило врахувати думку громадськості і повернуло його на голосування, зарахувавши один голос - від громади. Проект Ю.Хом'яка спершу також відзначило духовенство. "В цій роботі Андрей Шептицький є найбільш впізнаваним та зрозумілим, оскільки відображений як духовна постать", - зауважив отець О.Каськів, член журі. Однак під час таємного голосування журі цей проект так і залишився з одним-єдиним голосом від громади. За проект Степана Федорина у другому етапі конкурсу проголосувало 9 із 12 членів журі, до складу якого увійшли архітектори, митці, духовенство та краєзнавці.

 

Пам'ятник має бути вилитий з бронзи. По периметру невисокого гранітного постаменту розміщений текст - це слова Андрея Шептицького: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!" Степан Федорин пояснює, що обрав це гасло невипадково: "Андрей Шептицький високо цінував професіоналізм у кожній справі і наголошував на тому, що кожен має бути передовсім добрим фахівцем. Сьогодні це повчання є дуже актуальним для українців".

 

До стилістики Олекси Новаківського скульптор вдався тому, що митрополит опікувався художником та його школою, вони були добрими приятелями. Степан Федорин зауважує, що творчо опрацював стиль Новаківського, змінивши пластику і додавши до неї свого характеру. Чому Андрей Шептицький у скромному одязі і без митрополичих відзнак? "Я хотів показати його більше як громадського діяча. Андрей Шетицький всеціло віддавався розвиткові науки і збереженню культурної спадщини, багато уваги приділяв розвитку освіти. Мені імпонує те, що митрополит виховував молодь у християнському дусі і на основі християнських цінностей.

 

Справою його життя було допомогти народу зберегти власну ідентичність через свідоме виховання молоді. Він стає опікуном для дітей, а своїм життям - прикладом для молоді. Діти, зображені у проекті, символізують майбутнє України. Один з хлопчиків тримає в руках книгу. Праця Шетпицького "Як збудувати рідну хату" вчить любити Україну не потоком голих слів, а тяжкою працею", - пояснює митець.

 

2014-ий рік УГКЦ оголосила роком Андрея Шептицького в Україні, тож пам'ятник митрополиту в Івано-Франківську планують встановити до кінця року. Орієнтовна вартість пам'ятника - 400 тисяч гривень. "Минулого року ми заклали на встановлення пам'ятника 100 тисяч гривень, але ці кошти не було освоєно, - коментує Микола Вітенко, секретар міської ради. В бюджеті на 2014 рік передбачаємо закласти щонайменше 200 тисяч гривень, а решту суми плануємо зібрати з допомогою меценатів та громади". Пам'ятник митрополиту Шептицькому в Івано-Франківську має шанс стати першим в Україні. У Львові також планують встановити монумент Андрею Шептицькому. З проектом вже визначилися, але на площі Святого Юра, де заплановане встановлення пам'ятника, зараз проводиться реконструкція.


31.01.2014 482 5
Коментарі (5)

Любомир 2014.01.31, 10:48
Такі памятники повинні виноситись не на раду з обкурених або пяних псевдо миттців, а на загальне обговорення. Така велична постать як Шептицький заслуговує на достойне відображення, а не на викривленне і потворне зображення роботи обкуреного ліпили.
Надія 2014.01.31, 12:07
Гарний проект,поздоровляю автора! На заході часто вдаються до видовження фігур,але тут дійсно цим підкреслена духовність скульптури.
gryc 2014.01.31, 12:56
Взагалі не потрібно жодного пам*ятника! Зібрані гроші віддати хворим дітям. Думаю, Шептицький підтримав би таке рішення. Навряд чи він схвально поставився би до пам*ятника собі, коли є стільки знедолених, котрі потребують допомоги!
Марія 2014.01.31, 15:13
УГКЦ а отже і її вірні ( не принижуючи інших конфесій ) мають такі неймовірно високі постаті як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий,Любомир Гузар. Мало яка з сучасних церков може похвалитися постатями такого рівня. Пам"ятник одному з них - це подія у нашому місті. Пам"ятник - чудовий, просто чудовий. Дякуємо автору. чекаємо як най швидшого його втілення в життя.
з 2014.01.31, 21:34
Пригадую як близька родичка Семеона Лукача мученика УГКЦ, розповідала, що їй снився покійний і казав, що не треба будувати ніяких пам'ятників. Він також був проти ексгумації своїх залишків з кладовища у с. Старуня. Але їх ніхто не послухав.
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

851
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

661
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1768
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3091
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2487
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2470

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

122

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

658

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

629

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1497
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

251
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

596
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

459
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

250
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

325
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26961
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

783
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19617
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

351
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

346
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

669
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1150 1