Пам’ятник митрополиту Шептицькому стане окрасою Франківська

 

В Івано-Франківську завершився конкурс проектів пам'ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Проект-переможець франківського скульптора Степана Федорина вразив журі не лише артистичністю, але й цікавою концепцією.

 

Фахівці відзначили, що пам'ятників такого високого мистецького рівня у місті останніми роками не будували. Митрополит в оточенні двох дітей зображений у простому священичому вбранні і без митрополичої митри.

 

При спогляданні міні-копії пам'ятника одразу привертає увагу неприродна видовженість постатей митрополита та дітей. Така видовженість притаманна українській іконі ХХ століття, - пояснює Володимир Гайдар, головний архітектор Івано-Франківська, який брав участь у роботі конкурсного журі: "У проекті задана стилістика школи художника Олекси Новаківського. Певне зміщення пропорцій показує духовну витонченість. Гармонійне спотворення пропорцій допомагає задати певний стиль. Якщо домагатися фотографічного зображення, можна втратити духовне. Скульптура має змушувати людей зупинитись, задуматись. Щоб люди не просто бачили її здалеку, казали "А, це Шептицький" і йшли далі, пише ГК.

 

Проект Степана Федорина визнали переможцем серед семи ескізних пропозицій. Конкурс відбувся у два етапи. Спершу сім міні-скульптур впродовж двох тижнів виставили на огляд та оцінку громади у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття. Думки громадськості щодо найкращого проекту розділилися. Проекти Степана Федорина разом із проектом художника-скульптора Данила Книшука були на другому місці за симпатіями (42 голоси). Варто зауважити, що франківчани віддали найбільше голосів проекту художника-скульптора Юрія Хом'яка (104 відгуки).

 

Серед семи пропозицій журі відібрало три. Проект Юрія Хом'яка в цю трійку не ввійшов, але журі вирішило врахувати думку громадськості і повернуло його на голосування, зарахувавши один голос - від громади. Проект Ю.Хом'яка спершу також відзначило духовенство. "В цій роботі Андрей Шептицький є найбільш впізнаваним та зрозумілим, оскільки відображений як духовна постать", - зауважив отець О.Каськів, член журі. Однак під час таємного голосування журі цей проект так і залишився з одним-єдиним голосом від громади. За проект Степана Федорина у другому етапі конкурсу проголосувало 9 із 12 членів журі, до складу якого увійшли архітектори, митці, духовенство та краєзнавці.

 

Пам'ятник має бути вилитий з бронзи. По периметру невисокого гранітного постаменту розміщений текст - це слова Андрея Шептицького: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!" Степан Федорин пояснює, що обрав це гасло невипадково: "Андрей Шептицький високо цінував професіоналізм у кожній справі і наголошував на тому, що кожен має бути передовсім добрим фахівцем. Сьогодні це повчання є дуже актуальним для українців".

 

До стилістики Олекси Новаківського скульптор вдався тому, що митрополит опікувався художником та його школою, вони були добрими приятелями. Степан Федорин зауважує, що творчо опрацював стиль Новаківського, змінивши пластику і додавши до неї свого характеру. Чому Андрей Шептицький у скромному одязі і без митрополичих відзнак? "Я хотів показати його більше як громадського діяча. Андрей Шетицький всеціло віддавався розвиткові науки і збереженню культурної спадщини, багато уваги приділяв розвитку освіти. Мені імпонує те, що митрополит виховував молодь у християнському дусі і на основі християнських цінностей.

 

Справою його життя було допомогти народу зберегти власну ідентичність через свідоме виховання молоді. Він стає опікуном для дітей, а своїм життям - прикладом для молоді. Діти, зображені у проекті, символізують майбутнє України. Один з хлопчиків тримає в руках книгу. Праця Шетпицького "Як збудувати рідну хату" вчить любити Україну не потоком голих слів, а тяжкою працею", - пояснює митець.

 

2014-ий рік УГКЦ оголосила роком Андрея Шептицького в Україні, тож пам'ятник митрополиту в Івано-Франківську планують встановити до кінця року. Орієнтовна вартість пам'ятника - 400 тисяч гривень. "Минулого року ми заклали на встановлення пам'ятника 100 тисяч гривень, але ці кошти не було освоєно, - коментує Микола Вітенко, секретар міської ради. В бюджеті на 2014 рік передбачаємо закласти щонайменше 200 тисяч гривень, а решту суми плануємо зібрати з допомогою меценатів та громади". Пам'ятник митрополиту Шептицькому в Івано-Франківську має шанс стати першим в Україні. У Львові також планують встановити монумент Андрею Шептицькому. З проектом вже визначилися, але на площі Святого Юра, де заплановане встановлення пам'ятника, зараз проводиться реконструкція.


31.01.2014 664 5
Коментарі (5)

Любомир 2014.01.31, 10:48
Такі памятники повинні виноситись не на раду з обкурених або пяних псевдо миттців, а на загальне обговорення. Така велична постать як Шептицький заслуговує на достойне відображення, а не на викривленне і потворне зображення роботи обкуреного ліпили.
Надія 2014.01.31, 12:07
Гарний проект,поздоровляю автора! На заході часто вдаються до видовження фігур,але тут дійсно цим підкреслена духовність скульптури.
gryc 2014.01.31, 12:56
Взагалі не потрібно жодного пам*ятника! Зібрані гроші віддати хворим дітям. Думаю, Шептицький підтримав би таке рішення. Навряд чи він схвально поставився би до пам*ятника собі, коли є стільки знедолених, котрі потребують допомоги!
Марія 2014.01.31, 15:13
УГКЦ а отже і її вірні ( не принижуючи інших конфесій ) мають такі неймовірно високі постаті як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий,Любомир Гузар. Мало яка з сучасних церков може похвалитися постатями такого рівня. Пам"ятник одному з них - це подія у нашому місті. Пам"ятник - чудовий, просто чудовий. Дякуємо автору. чекаємо як най швидшого його втілення в життя.
з 2014.01.31, 21:34
Пригадую як близька родичка Семеона Лукача мученика УГКЦ, розповідала, що їй снився покійний і казав, що не треба будувати ніяких пам'ятників. Він також був проти ексгумації своїх залишків з кладовища у с. Старуня. Але їх ніхто не послухав.
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

845
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1559 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2331
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2168 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7507
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15224 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

272

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1002

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1071

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1858
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

254
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

630
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

876
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3109
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

890
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1928
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

972
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35121 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

220
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

455
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

598
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

924