Пам’ятник митрополиту Шептицькому стане окрасою Франківська

 

В Івано-Франківську завершився конкурс проектів пам'ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Проект-переможець франківського скульптора Степана Федорина вразив журі не лише артистичністю, але й цікавою концепцією.

 

Фахівці відзначили, що пам'ятників такого високого мистецького рівня у місті останніми роками не будували. Митрополит в оточенні двох дітей зображений у простому священичому вбранні і без митрополичої митри.

 

При спогляданні міні-копії пам'ятника одразу привертає увагу неприродна видовженість постатей митрополита та дітей. Така видовженість притаманна українській іконі ХХ століття, - пояснює Володимир Гайдар, головний архітектор Івано-Франківська, який брав участь у роботі конкурсного журі: "У проекті задана стилістика школи художника Олекси Новаківського. Певне зміщення пропорцій показує духовну витонченість. Гармонійне спотворення пропорцій допомагає задати певний стиль. Якщо домагатися фотографічного зображення, можна втратити духовне. Скульптура має змушувати людей зупинитись, задуматись. Щоб люди не просто бачили її здалеку, казали "А, це Шептицький" і йшли далі, пише ГК.

 

Проект Степана Федорина визнали переможцем серед семи ескізних пропозицій. Конкурс відбувся у два етапи. Спершу сім міні-скульптур впродовж двох тижнів виставили на огляд та оцінку громади у приміщенні Музею мистецтв Прикарпаття. Думки громадськості щодо найкращого проекту розділилися. Проекти Степана Федорина разом із проектом художника-скульптора Данила Книшука були на другому місці за симпатіями (42 голоси). Варто зауважити, що франківчани віддали найбільше голосів проекту художника-скульптора Юрія Хом'яка (104 відгуки).

 

Серед семи пропозицій журі відібрало три. Проект Юрія Хом'яка в цю трійку не ввійшов, але журі вирішило врахувати думку громадськості і повернуло його на голосування, зарахувавши один голос - від громади. Проект Ю.Хом'яка спершу також відзначило духовенство. "В цій роботі Андрей Шептицький є найбільш впізнаваним та зрозумілим, оскільки відображений як духовна постать", - зауважив отець О.Каськів, член журі. Однак під час таємного голосування журі цей проект так і залишився з одним-єдиним голосом від громади. За проект Степана Федорина у другому етапі конкурсу проголосувало 9 із 12 членів журі, до складу якого увійшли архітектори, митці, духовенство та краєзнавці.

 

Пам'ятник має бути вилитий з бронзи. По периметру невисокого гранітного постаменту розміщений текст - це слова Андрея Шептицького: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну!" Степан Федорин пояснює, що обрав це гасло невипадково: "Андрей Шептицький високо цінував професіоналізм у кожній справі і наголошував на тому, що кожен має бути передовсім добрим фахівцем. Сьогодні це повчання є дуже актуальним для українців".

 

До стилістики Олекси Новаківського скульптор вдався тому, що митрополит опікувався художником та його школою, вони були добрими приятелями. Степан Федорин зауважує, що творчо опрацював стиль Новаківського, змінивши пластику і додавши до неї свого характеру. Чому Андрей Шептицький у скромному одязі і без митрополичих відзнак? "Я хотів показати його більше як громадського діяча. Андрей Шетицький всеціло віддавався розвиткові науки і збереженню культурної спадщини, багато уваги приділяв розвитку освіти. Мені імпонує те, що митрополит виховував молодь у християнському дусі і на основі християнських цінностей.

 

Справою його життя було допомогти народу зберегти власну ідентичність через свідоме виховання молоді. Він стає опікуном для дітей, а своїм життям - прикладом для молоді. Діти, зображені у проекті, символізують майбутнє України. Один з хлопчиків тримає в руках книгу. Праця Шетпицького "Як збудувати рідну хату" вчить любити Україну не потоком голих слів, а тяжкою працею", - пояснює митець.

 

2014-ий рік УГКЦ оголосила роком Андрея Шептицького в Україні, тож пам'ятник митрополиту в Івано-Франківську планують встановити до кінця року. Орієнтовна вартість пам'ятника - 400 тисяч гривень. "Минулого року ми заклали на встановлення пам'ятника 100 тисяч гривень, але ці кошти не було освоєно, - коментує Микола Вітенко, секретар міської ради. В бюджеті на 2014 рік передбачаємо закласти щонайменше 200 тисяч гривень, а решту суми плануємо зібрати з допомогою меценатів та громади". Пам'ятник митрополиту Шептицькому в Івано-Франківську має шанс стати першим в Україні. У Львові також планують встановити монумент Андрею Шептицькому. З проектом вже визначилися, але на площі Святого Юра, де заплановане встановлення пам'ятника, зараз проводиться реконструкція.


31.01.2014 695 5
Коментарі (5)

Любомир 2014.01.31, 10:48
Такі памятники повинні виноситись не на раду з обкурених або пяних псевдо миттців, а на загальне обговорення. Така велична постать як Шептицький заслуговує на достойне відображення, а не на викривленне і потворне зображення роботи обкуреного ліпили.
Надія 2014.01.31, 12:07
Гарний проект,поздоровляю автора! На заході часто вдаються до видовження фігур,але тут дійсно цим підкреслена духовність скульптури.
gryc 2014.01.31, 12:56
Взагалі не потрібно жодного пам*ятника! Зібрані гроші віддати хворим дітям. Думаю, Шептицький підтримав би таке рішення. Навряд чи він схвально поставився би до пам*ятника собі, коли є стільки знедолених, котрі потребують допомоги!
Марія 2014.01.31, 15:13
УГКЦ а отже і її вірні ( не принижуючи інших конфесій ) мають такі неймовірно високі постаті як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий,Любомир Гузар. Мало яка з сучасних церков може похвалитися постатями такого рівня. Пам"ятник одному з них - це подія у нашому місті. Пам"ятник - чудовий, просто чудовий. Дякуємо автору. чекаємо як най швидшого його втілення в життя.
з 2014.01.31, 21:34
Пригадую як близька родичка Семеона Лукача мученика УГКЦ, розповідала, що їй снився покійний і казав, що не треба будувати ніяких пам'ятників. Він також був проти ексгумації своїх залишків з кладовища у с. Старуня. Але їх ніхто не послухав.
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17897
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1589
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1132
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2174
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3720
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1419

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1833

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

601

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1222

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1379
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

738
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

542
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

684
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1581
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

743
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7816
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

708
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1851 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

679
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

583