Відбулося чергове засідання ОВК Калуського виборчого округу №85, на якому було прийнято рішення до ще неоприлюднених списків членів дільничних виборчих комісій внести зміни згідно з поданнями 23-х суб’єктів виборчого процесу.
Серед них — маловідомі калушанам політичні сили. Громадськість, яка спостерігає за процесами в ОВК, наполягає: це — чергові фальсифікації виборчого процесу.
У ніч із 28 на 29 вересня у Калуші відбулася подія, яку опозиційні сили оцінили як чергову спробу сфальшувати процес утворення дільничних виборчих комісій. Один зі штабів навіть розповсюдив відповідну заяву. У ній вказується, що вночі поруч із приміщенням ОВК №85 були помічені представники від провладної партії, один із членів ОВК та довірена особа одного з кандидатів у народні депутати.
”У той час, коли ОВК було оголошено перерву до понеділка, 1 жовтня, без відома керівництва та інших членів ОВК, ці та інші невстановлені особи вели спілкування та пробували давати вказівки технічним працівникам, що займалися обробкою кандидатур в члени ДВК на паперових носіях.”, — йдеться у заяві.
На місце події одразу ж виїхали довірені особи, кандидат у народні депутати, керівник одного зі штабів та один із членів ОВК. На запитання, що відбувається, вони отримали відповідь: “Допомагаємо програмістам вносити списки ДВК, бо потрібно встигнути до ранку”. Нагадаємо, впродовж двох тижнів ОВК формувала дільничні виборчі комісії. Найбільше нарікань та звинувачень у фальсифікаціях виникло через те, що у списках кандидатів у члени ДВК було виявлено 60% “клонів” та “двійників”.
“Двійників” автоматично “забракувала” електронна система, а от чистити списки від “клонів” (людей, імена, прізвища та по батькові яких різнилися однією-двома буквами, і які були включені у склад кількох ДВК одночасно від різних політичних партій. — Авт.) членам ОВК довелося вручну. Хоча, у принципі, ОВК мала здійснити це ще до процедури жеребкування, яка визначала партії, що матимуть своє представництво у ДВК. Між тим, процес формування ДВК відбувався зі “скрипом”. Окружна комісія не вклалася у терміни, відведені законодавством. Опозиційні сили навіть позивалися до ОВК щодо допущених порушень законодавства, проте їхні позови суд відхилив.
У вівторок ОВК прийняла інше рішення, яке знову викликало шквал емоцій. Так, члени окружної виборчої комісії, за пропозицією члена комісії Василя Качмаря, прийняли рішення про внесення змін у списки ДВК згідно із поданнями 23-х суб’єктів виборчого процесу. Зауважень було 2: перше і найголовніше — це те, що ОВК не має права вносити зміни до складу ДВК до моменту їхнього оприлюднення, тобто до того, як члени ДВК склали присягу та приступили до виконання своїх обов’язків.
Проте, списки ДВК станом на вівторок, окружна комісія так і не оприлюднила. Довірені особи кандидатів у народні депутати скаржилися на те, що, попри неодноразові звернення, списки затверджених ДВК вони так і не отримали. За інформацією “Вікон”, списки членів ДВК не були оприлюдненні тому, що навіть після їхньої “чистки” все одно залишилося багато “клонів”.
За грубими підрахунками, приблизно третина на кожній виборчій дільниці. Таким чином, очевидно, окремі суб’єкти виборчого процесу “забронювали” місця у ДВК з тим, щоб потім замінити неіснуючих людей на справжніх. Особливо обурливий факт навів довірена особа одного із кандидатів у нардепи Ігор Очкур. За його словами, одна із членів ОВК також була внесена до списку ДВК. Так сталося, що саме їй довелося перевіряти списки дільничної виборчої комісії, проте, вона не виключила себе з ДВК. А окружна комісія затвердила і це порушення.
Між тим, секретар окружної комісії Мирослав Кузь пообіцяв, що списки ДВК, до яких ще не внесені зміни, будуть оприлюднені після обіду, 2 жовтня. У результаті опозиційним силам видали ці списки на руки у паперовому варіанті. Друга претензія стосувалася того, що не всі суб’єкти виборчого процесу мають однаковий доступ до інформації.
Скажімо, звідки суб’єкти подань, які подали до ОВК зміни членів ДВК, дізналися про можливість це зробити? Проте, на відміну від попередніх засідань, секретар ОВК Олександра Костюк, яка вела засідання комісії, не дала змоги представникам опозиції та довіреним особам кандидатів у народні депутати висловити претензії до пропозиції Василя Качмара, не надавши їм слово до голосування ОВК.
Як повідомив у коментарі “Вікнам” Мирослав Кузь, керівний та загальний склад ДВК остаточно був сформований у ніч із 29 на 30 вересня. Списки членів ДВК зі змінами будуть опубліковані сьогодні. Таким чином, ОВК не порушила терміну, відведеного на оприлюднення списків дільничних виборчих комісій.
А щодо змін, то, за словами Мирослава Кузя, за інформацією з ЦВК, такі зміни окружкоми в Україні вносили навіть на наступний день після формування ДВК. Леся МАРТИНЕНКО, довготерміновий спостерігач у Калуському виборчому окрузі №85 від громадянської мережі “ОПОРА”: — Щодо роботи ОВК №85, то тут працюють звичайні люди, наші співгромадяни. І працюють вони як самі собі знають, або як їм підказують. Наразі підказки чіткі і зрозумілі звучать з боку ПР і сателітів, а так звані опозиційні партії і кандидати демонструють крайню розгубленість і неузгодженість. Візьмемо, наприклад, сумнозвісне жеребкування. Процедура жеребкування регламентується постановою ЦВК №895.
Перед жеребкуванням її ніхто не прочитав, тому жеребкування провели як знали, або як порадили ті, “хто не перший рік на виборах”. Це був безцінний подарунок для опозиції. Бо процедура порушена повністю — можна її оскаржувати. А перед тим — почистити списки від кратних подань. А це означало б, що у жеребкуванні брали б участь тільки подання без порушень, а подання від усіх “технічних” партій — ні. І, якщо список на кожну дільницю був би звільнений від “клонів”, то на деяких не потрібно було б навіть жеребкування проводити. Лишились би тільки подання від опозиції. Але опозиція чомусь не оскаржила процедуру, а оскаржували незрозуміло що з незрозумілими формулюваннями. Виникає питання: хіба вони не бачили порушення закону? А якщо бачили і нічого не сказали, то як тоді це розцінити? Як свідому здачу позицій? Сьогодні нащадки Бандери дозволяють у себе на очах порушувати закони зайдам і нічого не роблять. Провели декоративний флешмоб і все. Продемонстрували, скоріше, самі собі: ми боролися — це вони такі погані, що не звернули на нас увагу.
Читайте також:
КВУ: На Прикарпатті партії і кандидати не хочуть захищати свої виборчі інтереси у судах