Пристрій, який призначається для перетворення високого струму, що проходить через електролічильник, у нижчий для вимірювання спожитої електроенергії має назву трансформатор струму для лічильника. Використання подібної технології дає можливість точно виміряти кількість спожитої електроенергії та правильно розрахувати рахунок за електроенергію.
Такий пристрій відіграє важливу роль у роботі електролічильника, забезпечуючи точні та надійні вимірювання електроспоживання. Щоб обрати оптимальний варіант, необхідно звертати увагу на основні параметри:
- частоту та напругу мережі;
- відповідність коефіцієнта перетворення струму;
- діапазон робочих температур;
- максимальну струмову навантаженість.
У цій статті розглянемо всі тонкощі правильного вибору трансформатора струму для електролічильника, принципи роботи та особливості підключення.
Джерело: res.ua
Навіщо потрібний трансформатор струму в системі обліку електроенергії?
Такий пристрій є незамінним елементом облікової системи в енергетиці.
Він виконує декілька важливих функцій:
- Перетворення великих значень струму до зручних для вимірювання.
- Безпека. Використання приладу дозволяє ізолювати вимірювальні кола від первинного кола з високими показниками напруги, завдяки чому гарантується безпечність вимірювань.
- Точність вимірювань. Пристрої широко застосовують для вимірювання струму в енергосистемах. Вони відрізняються високою точністю вимірювання кількості спожитої електроенергії.
- Використання в інтелектуальних лічильниках з віддаленим зчитуванням. Дані в них можуть зчитуватися дистанційно кінцевим споживачем, енергопостачальною компанією або системами розумного будинку через спеціальні інтерфейси даних.
Як вибрати правильний тип трансформатора струму для лічильника?
Трансформатори струму є важливими компонентами вимірювання в релейних захисних пристроях та системах електроенергетики.
Головні принципи вибору пристрою:
- Функціональне призначення: перетворення великих показників струму, який протікає в первинній обмотці, на менші та більш зручні для вимірювання — у вторинній обмотці. Також прилад забезпечує безпечну ізоляцію вимірювального ланцюга від високої напруги.
- Коефіцієнт трансформації. Визначає співвідношення між струмом в первинній обмотці та струмом вторинної обмотки. Наприклад, трансформатор з коефіцієнтом трансформації 100/5 буде знижувати струм зі 100 А до 5 А.
- Тип вимірюваного струму лічильником (однофазний чи трифазний). Трансформатор повинен обиратись відповідного типу.
- Номінальні значення напруги лічильника та максимальний струм контрольованої установки. Напруга трансформатора не повинна бути меншою, ніж номінальна напруга лічильника, а первинний струм повинен бути більшим або дорівнювати максимальним показникам установки.
- Клас точності. Визначає допустиму похибку вимірювань. Для комерційного обліку зазвичай використовуються прилади з класом точності 0.5 або 1.0.
- Потужність трансформатора (VA). Забезпечує здатність передачі необхідної потужності до лічильника без значних втрат. Цей показник залежить від навантаження, яке підключене до вторинної обмотки (лічильники, реле тощо).
- Конструкція. Основний елемент конструкції пристрою — це магнітопровід з двома непов'язаними між собою обмотками (первинна та вторинна). Первинна підключається послідовно в ланцюг з вимірюваним змінним струмом, а вторинна — до струмових котушок електролічильника.
При виборі трансформатора струму для лічильника необхідно детально вивчити всі технічні характеристики та обирати модель, яка буде оптимальною для конкретних умов експлуатації.
Джерело: res.ua
Як визначити необхідну потужність трансформатора струму для лічильника?
Щоб визначити необхідну потужність пристрою необхідно зробити декілька кроків:
- Виміряти максимальний струм, який буде вимірюватися лічильником. Зробити це можна за допомогою амперметра, під'єднавши його до кола, яке вимірюється.
- Встановити максимальне навантаження для системи. Це може бути зроблено на основі аналізу історичних даних або прогнозу споживання електроенергії.
- Урахування електричних втрат під час передачі енергії та ефективність трансформатора.
- Визначити споживача току, для якого встановлюється лічильник. Потужність трансформатора струму визначається як добуток максимального струму та напруги, до якої підключається лічильник. Формула буде виглядати наступним чином:
P = I*V,
де P — потужність (у ватах), I — максимальний струм (в амперах), V — напруга (у вольтах).
Як правильно підключити трансформатор струму до лічильника?
- Переконайтесь, що трансформатор підходить для використання з вашим електролічильником. Порівняйте технічні характеристики обох пристроїв та переконайтесь у їхній сумісності.
- Вимкніть електропостачання та від’єднайте лічильник від мережі. Підключення трансформатора до вимірювального приладу повинно здійснюватись відповідно до інструкції за допомогою спеціальних клем. Переконайтеся, що всі з'єднання зроблені надійно і безвідмовно.
- Після підключення перевірте роботу обох пристроїв, увімкнувши електропостачання. Лічильник повинен правильно реєструвати спожиту енергію.
У разі виникнення будь-яких труднощів при підключенні, необхідно одразу звернутися за допомогою до спеціалістів, щоб уникнути помилок та небезпеки. Не ризикуйте своїм здоров'ям та електробезпекою, завжди дійте з усією відповідальністю при підключенні нових пристроїв до електромережі.
Джерело: res.ua
Різновиди трансформаторів струму та їхні особливості
- Моделі з роздільною обмоткою: використовуються для вимірювання великих показників струму, мають дві обмотки з електричною ізоляцією одна від одної.
- Тороїдальні: мають форму тороїда і застосовуються для виміру постійного чи змінного струму. Такі прилади мають високу ефективність при невеликих розмірах. Це робить їх ідеальними для використання в електронних пристроях.
- Пристрої з різним співвідношенням перетворення струму. Наприклад, трансформатори з фіксованим співвідношенням використовуються для виміру конкретних величин струму, тоді як моделі зі змінним співвідношенням можуть бути налаштовані на різні показники.
Особливості встановлення та підключення трансформатора струму до лічильника
- Вибір трансформатора струму з відповідною потужністю, яка буде співвідноситись з вашим лічильником.
- Встановлення пристрою на фазовий провід з великим навантаженням (фазовий провід від лінії живлення).
- Підключення дроту від трансформатора до вхідного клемного блоку лічильника.
- Перевірка правильності підключення за допомогою тестових вимірювальних приладів.
- Закріплення пристрою із можливістю швидкого доступу для періодичних перевірок та обслуговування.
- Оцінка правильності роботи через перевірки показників лічильника.
Встановлення та підключення трансформатора струму до лічильника — це важливий етап у забезпеченні надійного електропостачання. При виконанні робіт дуже важливо дотримуватись всіх правил і рекомендацій виробника, а також мати відповідні знання і навички для проведення цієї роботи. В іншому випадку краще звернутись за допомогою спеціаліста.