Основні підстави для звільнення з військової служби: правові аспекти та процедури

Звільнення з військової служби в Україні має чітко регламентовані підстави та процедури, що забезпечують законний порядок виходу військовослужбовців з лав Збройних Сил України. Сили ТрО ЗСУ забезпечують виконання законних процедур, що сприяють порядку та захисту прав військовослужбовців.

Основні підстави, правові аспекти та процедури звільнення визначаються на державному рівні, що гарантує дотримання прав військовослужбовців у будь-який час, включно з воєнним.

Основні підстави для звільнення з військової служби

Відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, основними підставами для звільнення з військової служби є:

  • За віком: військовослужбовці звільняються з військової служби у разі досягнення граничного віку перебування на службі (для чоловіків — 60 років). Це є стандартною підставою, що поширюється як на мирний, так і на воєнний час.
  • За станом здоров’я: на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Такі військовослужбовці мають право на звільнення за умови, що їхній стан здоров'я не дозволяє продовжувати службу.
  • За сімейними обставинами або іншими поважними причинами: зокрема, виховання дитини з інвалідністю, здійснення догляду за хворою дружиною, чоловіком або іншими близькими родичами, вагітність військовослужбовця-жінки тощо.
  • У зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду: якщо військовослужбовцю призначено покарання у вигляді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання за вчинення військового злочину, він підлягає звільненню з військової служби.
  • Під час воєнного стану: законодавство передбачає звільнення військовослужбовців, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час дії воєнного стану, згідно з Законом України № 8009 від 14.07.2023 року.

Правові аспекти звільнення військовослужбовців

Звільнення військовослужбовців з військової служби регулюється рядом правових норм, які забезпечують законність та справедливість цього процесу. Основні правові аспекти включають:

  • Конституційні права та свободи: звільнення не повинно порушувати основні права та свободи військовослужбовців, закріплені в Конституції України. Це стосується права на працю, соціальний захист та інші базові права.
  • Законодавство про соціальний захист осіб з інвалідністю: якщо звільнення відбувається через стан здоров'я, держава зобов'язана забезпечити соціальний захист таким особам. Це включає надання пенсій, соціальної допомоги та пільг.
  • Захист від дискримінації: звільнення військовослужбовців не повинно здійснюватися на підставі дискримінації за ознакою статі, віку, національності чи інших характеристик.

Процедури звільнення з військової служби

Процедура звільнення з військової служби включає кілька етапів, які забезпечують прозорість та відповідність вимогам законодавства:

  • Подання рапорту на звільнення: військовослужбовець подає рапорт на звільнення, в якому вказує підстави для звільнення та інші необхідні відомості.
  • Проведення медичного огляду (у разі звільнення за станом здоров’я): військово-лікарська комісія проводить огляд та видає висновок про непридатність до військової служби.
  • Розгляд рапорту командиром військової частини: командир перевіряє обґрунтованість подання рапорту та наявність всіх необхідних документів.
  • Підготовка та видача наказу про звільнення: на підставі висновку ВЛК та поданого рапорту командир військової частини готує наказ про звільнення військовослужбовця.
  • Зняття з військового обліку: після звільнення військовослужбовець знімається з військового обліку у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Державні закони щодо звільнення з військової служби

Звільнення з військової служби в Україні регулюється Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, а також рядом інших нормативно-правових актів, що стосуються правового статусу військовослужбовців.

Ці закони забезпечують правову основу для всіх процесів звільнення та гарантують права осіб, які проходять службу в армії.

Законодавчі норми звільнення у воєнний час

Під час воєнного стану законодавство передбачає особливі норми звільнення, зокрема, звільнення осіб, чиї родичі загинули або зникли безвісти під час війни. Такі норми забезпечують соціальний захист військовослужбовців та їхніх родин у складний для країни час. Законодавство також регламентує звільнення за станом здоров'я та в інших випадках, коли військовослужбовець більше не може виконувати свої обов'язки.

Загалом процес звільнення з військової служби в Україні має чітку правову базу, що гарантує захист прав військовослужбовців. Основними підставами для звільнення є вік, стан здоров'я, сімейні обставини та інші законодавчо визначені причини. Процедури звільнення, встановлені законодавством, забезпечують законність і справедливість цього процесу, що є особливо важливим у воєнний час.

Соціальна реклама


15.11.2024 91
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1855
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1298
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1612
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5230 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3734
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7955 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

501

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

739

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1202

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

792
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

436
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14144
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

784
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

289
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4485 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1451
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

9214 4
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

497
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

96
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

310
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

411 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

543